دکتر نرگس رزم آرا 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی؛ تمامی آنچه درباره جراحی بینی باید بدانید!
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

جراحی بینی؛ تمامی آنچه درباره جراحی بینی باید بدانید!

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

عمل بینی در ایران، سرآمد جراحی های زیبایی است و استقبال از آن روز به روز بیشتر می شود. همچنین اگر بگوییم ایران از بهترین جراحان زیبایی در جهان برخوردار است، سخنی به گزاف نگفته ایم.

حتی مردم بسیاری از کشورهای جهان برای انجام عمل زیبایی به ایران مراجعه می کنند و بعد از انجام عمل بینی و رضایت بالا به خانه هایشان برمی گردند. در ادامه، توضیحاتی کامل و جامع در خصوص جراحی بینی ارائه می دهیم، تا بتوانید با فراغ بال بیشتری در خصوص این عمل حساس و در عین حال تاثیرگذار تصمیم گیری کنید.

جراحی زیبایی بینی سلفی دکتر نرگس رزم آرا

از یاد نبرید، که اگر جراحی زیبایی بد انجام شود، اثرات جبران ناپذیری بر روی افراد برجای می گذارد. بنابراین باید جانب احتیاط را بر روی انتخاب پزشک رعایت کنید.

پزشکی که انتخاب می کنید، علاوه براینکه باید در جراحی زیبایی و ترمیمی ید طولایی داشته باشد، بایستی از مهارت بالایی در مجرای تنفسی و ساختار خارجی بینی برخوردار باشد.

عمل بینی چیست؟

عمل بینی یا رینوپلاستی در واقع رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن می باشد. جراحی بینی می تواند مهم ترین نقش را در برقراری تعادل بین بینی و صورت ایجاد کند. در نتیجه با ارتقای تصویری که از خود در ذهنتان دارید دچار افزایش اعتماد به نفس خواهید شد.

مزیت رینوپلاستی، دائمی بودن نتیجه حاصل از آن است به همین دلیل جزء اعمال جراحی پرطرفدار در میان مردان و زنان می باشد که اکثریت افراد تمایل دارند پس از سن بلوغ و تکمیل رشد اقدام به انجام این جراحی نمایند.

چطور یک جراحی بینی موفق را پشت سر بگذاریم؟

در جراحی بینی هر چند هدف اصلی ایجاد فرم زیبا است، اما لازمه یک عمل زیبایی بینی موفق، حفظ عملکرد صحیح بینی می باشد. در این جراحی، یک جراح بینی خوب و ایده آل با توجه به تجربه خود و رجوع به عمل زیبایی شناسی و با توجه به محل قرارگیری بینی در صورت و تناسب بینی با دیگر اجزای چهره به ایجاد تغییرات لازم می پردازد.

همچنین برای کسب یک نتیجه رضایت بخش، بیمار باید اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های پس از جراحی را رعایت کند که تمام آن ها در جلسه مشاوره به طور کامل شرح داده می شوند.

عمل بینی یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی می باشد زیرا که بینی هر فرد، ویژگی های ساختاری منحصر به فرد و متفاوت از دیگران دارد و همین امر منجر به پیچیدگی راینوپلاستی می شود.

برای چه جراحی بینی انجام می دهیم؟!

دلایل تقاضا برای انجام جراحی زیبایی در افراد مختلف بسیار است. به طوریکه بسیاری برای تغییر در سایز بینی و کوچک و بزرگ کردن آن به پزشک مراجعه می کنند. برخی برای برطرف کردن قوز بینی، تغییر ظاهر در بینی های گوشتی و استخوانی و همچنین اندازه سوراخ های بینی، تغییر در زاویه بینی در قیاس با لب بالا و در نهایت تغییر فرمت بینی گوشتی به این جراحی تن می دهند.

انواع جراحی بینی

 عمل بینی استخوانی

بینی های استخوانی ویژگی های همچون پوست نازک، غضروف و استخوان محکم دارند و عمل بینی استخوانی با درصد موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

 

جراحی بینی طبیعی

افرادی که خواستار بینی طبیعی هستند تنها به رفع مشکلات بینی کفایت می کنند و خیلی به دنبال فرم دهی بینی نیستند. در اصل متقضایان رینوپلاستی طبیعی ترجیح می دهند فرم بینی به گونه ای باشد که خیلی عملی بودن بینی مشخص نباشد.

به طور معمول در جراحی بینی طبیعی چین های اطراف بینی حفظ می شود و حفرات بینی به اندازه نیاز کوچک خواهد شد. همچنین زاویه بینی بینی و لب در حدود نود درجه و نوک بینی در راستای بینی سربالا نمی باشد.

عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای ویژگی های همچون پوست ضخیم و اسکلت ضعیف است و همچنین نوک بینی گرد و دارای غدد چربی زیاد است. عمل بینی گوشتی یک جراحی بدون بازگشت است برخی از عوامل موجب می گردد تا افراد چنین تصوری را داشته باشند که برای آنکه در این زمینه اطلاعات بیشتری را بدست آورید بهتر است به صفحه مورد نظر جراحی بینی گوشتی مراجعه نمایید.

 

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی بدین صورت است که ساختار بینی به نسب طبیعی کوچک تر خواهد شد اما نکته ای بایستی بدان دقت نمایید این است که این تغییر ساختار تا جایی امکانپذیر است که فرد بعد از عمل با اختلالات تنفسی مواجه نشود.

در طول عمل بینی فانتزی نوک بینی مشخص ترین نقطه جراحی خواهد بود که منجر به تفاوت فرم بینی با دیگر جراحی ها خواهد بود. فرم بینی های فانتزی بدین صورت است که قوس بیشتری خواهد داشت.

جراحی بینی نیمه فانتزی

افراد بسیاری هستند که خواستار طبیعی شدن بینی خود نیستند و می خواهند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند، در عین حال شدت قوس بینی فانتزی را هم دوست نداشته و نمی خواهند صورتشان چندان از حالت طبیعی خارج گردد و به همین دلیل جراحی بینی نیمه فانتزی انجام می دهند. در حقیقت بینی نیمه فانتزی حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی را دارد به طوری که بینی کوچک شده اما در قسمت نوک بینی قوس بسیار کوچکی ایجاد می شود.

فرم دهی بینی

معمولاً افرادی که متقاضی رینوپلاستی هستند، خواهان مدل بینی طبیعی، فانتزی یا عروسکی، نیمه فانتزی و مدل بینی شبیه به یک عکس می باشند. بینی جراحی شده تنها سه فرم طبیعی، فانتزی یا نیمه فانتزی دارد و متقضیان باید بدانند که نتیجه حاصل از عمل بینی بستگی به ساختار بینی نیز دارد و باید درک درستی از رینوپلاستی داشته باشند.

جراحي بيني در زمان بارداری

به افرادی که قصد باردار شدن داشته و می خواهند جراحي بيني انجام دهند توصیه می شود عمل خود را به دو ماه پس از زایمان موکول نمایند. در واقع در زمان بارداری جراحي بيني ممنوع می باشد چرا که داروهای بیهوشی اثرات مضری به روی بدن جنین خواهد گذاشت.

پس از دو ماه که جراحی بینی انجام شد، مادر نباید به مدت 12 ساعت به نوزاد خود شیر بدهد. پس از این مدت داروی بیهوشی از بدن مادر خارج شده و اثری بر شیر وی نخواهد داشت. لازم به ذکر است افرادی که پس از زایمان قصد جراحي بيني دارند، باید کمی صبر نمایند، البته معمولا توصیه می شود جراحي بيني خود را به یک سال بعد موکول نمایند.

اقدامات قبل از عمل بینی

در مرحله اول بیمار باید نسبت به انتخاب یک جراح بینی خوب و باتجربه اقدام کند. مهارت جراح بینی تاثیر بسیاری در نتیجه عمل داشته و به همین دلیل حائز اهمیت است.

پس از انتخاب جراح و در جلسه مشاوره با پزشک خود در رابطه با انتظاراتی که از جراحی بینی دارید صحبت کرده و ایشان را در جریان مشکلات خود قرار دهید. همچنین اگر سابقه بیماری داشته و در حال مصرف داروی به خصوصی هستید یا از حساسیت دارویی برخوردارید ، به جراح بینی خود اطلاع دهید.

در برخی از اوقات اصلاح برخی از نقاط صورت همزمان با جراحی زیبایی بینی الزامی می باشد، بنابراین زمانیکه پزشکتان آن را به شما اطلاع می دهد، با دقت کامل در خصوص آن تصمیم گیری کنید.

 

آزمایشات، سی تی اسکن و عکسبرداری از جهت های مختلف بینی خود را به موقع انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح بینی خود بگذارید.

قبل از عمل استحمام کنید و شب قبل شام سبکی میل فرمایید.

روز جراحی بینی داشتن آرایش، لاک، ریش و سبیل و زیور آلات ممنوع می باشد.

به اتفاق یک همراه و کمی زودتر از ساعت تعیین شده در محل جراحی حضور داشته باشید.

اگر سابقه بیماری های خاص مانند هموفیلی یا قلبی دارید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

از خوردن داروهای مسکن نظیر بروفن، دیكلوفناک، ناپروكسن خودداری کرده و برای تسكین درد خود از استامینوفن استفاده كنید.

باید بدانید که مصرف سیگار می تواند اثر سوئی بر روی جراحی بینی شما داشته باشد، پس آن را یک ماه قبل از عمل بینی کنار بگذارید.

در صورتیکه از ناراحتی پوستی رنج می برید یا حساسیت دارویی دارید، آن را پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

12 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

اگر سابقه خوردن دارویی خاص در یکسال گذشته را داشته اید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی

سن مناسب زمانی است که رشد بینی فرد حالت تثبت شده پیدا کرده و فرآیند رشد بینی تکمیل شده باشد. معیار سن انجام جراحی بینی رشد کامل بافت و غضروف بینی است که در اکثریت اوقات در دختران حداقل 16 سالگی و در پسران پس از 18 سالگی می باشد.

هر چقدر پوست افراد شاداب تر و جوان تر باش، نتیجه عمل راینوپلاستی مطلوب تر خواهد بود. اگر جراحی بینی پایین تر از سنین مذکور انجام شود در رشد و بلوغ صورت مشکل ایجاد می کند چون بینی مرکز رشد صورت است و در زمان بلوغ رشد صورت توسط صفحات رشد استخوانی انجام می شود.

ممکن است به صورت نادر و خاص کودکی در اثر ضربه یا مادرزادی دچار انحرافات شدید بینی شود و تنفس از راه بینی دچار اختلال شود، در چنین واقعی تنها جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی و نه جراحی راینوپلاستی به صورت کاملا محدود انجام می شود. هدف از جراحی در چنین مواقعی تنها درمان انحراف تیغه بینی از داخل بدون ایجاد تغییرات در شکل بینی است و عمل زیبایی بینی در سنین بالاتر موکول می شود.

عمل بینی تا حداکثر سنین 60 سالگی قابل انجام است اما در سنین بالاتر سلامت عمومی فرد از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا در سنین بالاتر بهبود ترمیم بافت آسیب دیده کندتر صورت می گیرد و به زمان طولانی تری احتیاج است تا ترمیم تکمیل شود.

بنابراین برای آنکه جراحی بینی نتیجه مطلوب تر و مورد رضایتی را ایجاد کند بایستی در سن مناسب انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت لذا بهتر است توصیه های پزشکی در این زمینه را به درستی رعایت فرمایید برای آشنایی بیشتر به ادامه مطلب بپردازید.

استراحت مطلق تا 48 ساعت بعد از عمل جزء الزامات این جراحی به شمار می آید. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد، برای کاهش کبودی و تورم از اهمیت بالایی برخوردار است.

بالا نگه داشتن سر هنگام خوابیدن، خوردن غذاهای فیبردار مانند حبوبات و سبوس جو و گندم، دوری از خوردن غذاهای سدیم دار مانند گوجه فرنگی، بادام زمینی شور و غذاهای نیمه آماده از مهمترین اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی به شمار می آید. البته که خوردن غذاهای نرم که نیاز به جویدن زیادی نداشته باشد هم بسیار مهم است.

همچنین، چیزی که باید مدنظر قرار بگیرد، بهداشت بعد از عمل می باشد. برخی از اوقات، گازهایی که داخل بینی گذاشته می شود، ممکن است، خونابه هایی پس دهد که با آموزش پزشک معالج آن را می توانید تعویض کنید.

به هیچ وجه بعد از عمل بینی و در هنگام تعویض آن، داخل بینی را با گوش پاک کن یا هر وسیله دیگری تمیز نکنید.

یک سری داروهایی که برای بیماران بعد از عمل زیبایی تجویز می شود، داروهایی هستند که در چند روز بعد از عمل استفاده می شود و برخی از داروها برای دوره های بلندمدت تر برای کم شدن ورم بینی که در افراد مختلف، متفاوت هست، تجویز می شود.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • پس از جراحی همه بیماران با عوارضی همچون درد، تورم و کبودی مواجه می شوند که کاملا طبیعی بوده و امری نگران کننده نیست. این عوارض به مرور زمان برطرف می شوند و با رعایت نکات مراقبتی با سرعت بالا تری بهبود می یابند.
 • تورم و کبودی صورت معمولا تا دو روز افزایش پیدا می کند و پس از آن به تدریج تحلیل خواهند رفت.
 • یکی دیگر از عوارضی که معمولا افراد پس از جراحی بینی با آن مواجه هستند، احساس گلو درد یا سرما خوردگی می باشد. این امر بر اثر لوله بیهوشی بوده و با مصرف مایعات گرم برطرف می شود.
 • در چند روز اول پس از عمل زیر کمر خود چند بالش قرار دهید و به صورت نیمه نشسته بخوابید. به طوریکه سر و سینه بالا تر از پاها قرار داشته باشند. این کار به کاهش تورم بینی و صورت کمک خواهد کرد.
 • حداقل تا یک ماه طاقباز بخوابید و به روی شکم یا به سمت پهلو دراز نکشید.
 • از خم شدن بپرهیزد.
 • با صدای بلند فریاد نزنید و خنده خود را کنترل کنید.
 • برای عطسه کردن دهان خود را باز کنید تا فشار از روی بینی برداشته شود.
 • شستشوی بینی خود را فراموش نکنید، این کار از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • حداقل تا چند روز از غذا های نرم، کوبیده و میکس شده استفاده کنید. غذاهایی همچون سوپ و پوره سیب زمینی، معمولا از روز پنجم خوردن غذای سفره مانعی ندارد.
 • برای شستن دندان های خود از مسواک نرم استفاده کنید.
 • به منظور کنترل کبودی تا دو روز از کمپرس یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که کیسه یخ به قالب بینی فشار وارد نکند.
 • قرص و پماد تجویز شده را به صورت مرتب و از شب اول استفاده کنید و هر یک را به موقع مصرف نمایید. چرا که هر یک از آن ها برای کار خاصی تجویز شده اند و مصرف آن ها در روند بهبودی تاثیر گذار است.
 • بهتر است افرادی که ناراحتی معده دارند ، با معده خالی قرص ها را میل نکنند. همچنین از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.
 • برای شستن داخل بینی تنها از سرم شستشو به روش استریل استفاده کنید و از وارد کردن گوش پاک کن به داخل بینی خودداری نمایید.
 • طی هفته اول استحمام مانعی ندارد اما از شستن سر خود بپرهیزید.
 • راه رفتن ، نشستن و صحبت کردن بلامانع است.
 • تا دو هفته پس از جراحی بینی استعمال دخانیات و استفاده از مشروبات حاوی الکل ممنوع می باشد.
 • حداقل تا یک ماه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از شنا کردن و انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 • اقدامات دندانپزشکی خود را به 6 هفته بعد موکول نمایید.
 • حداقل تا سه ماه استفاده از عینک طبی ممنوع می باشد، بهتر است تا 6 ماه از عینک آفتابی نیز استفاده نکنید.

خندیدن پس از جراحی بینی

کوچکترین حرکات همچون موارد زیر به صورت خودآگاه و ناخودآگاه می تواند بر روی بینی شما بعد از جراحی تاثیرگذار بوده و نتیجه منفی و مثبتی بر روی ظاهر بینی شما بگذارد.

یکی از آنها نحوه خندیدن می باشد. تمام تلاش خود را کنید تا سه روز بعد از جراحی از خندیدن خود جلوگیری کنید. می دانم کار سختی است! اما در زمان های معمول هر فردی که می خندد، پره های بینی اش به اطراف کش می آید و نوک بینی به سمت پایین مایل و خم می شود که در نتیجه حرکت غضروف ها و استخوانهای بینی را در پی دارد و وقتی شما بعد از جراحی می خندید، چون ساختمان بینی تان هنوز در صورتتان ثابت نشده ممکن است در تغییر ساختار بینی اثرگذار باشد و شکل آن را عوض کند.

از این که بگذریم؛ وقتی شما می خندید، بخیه های شما که به منظور بستن شکاف و برش بر روی بینی ایجاد شده زودتر از وقتی که جذب یا کشیده شود باز می شود و به دنبال آن باعث می شود شکافهایی که به درستی جوش نخورده باز شده و به عفونت محل جراحی بیانجامد.

از تورم بینی تان چه کم چه زیاد نهراسید!

هر قسمی از بدنتان را که جراحی می کنید مقداری تورم و برآمدگی بعد از عمل را خوهد داشت که امری کاملا طبیعی است. مهم این است که چه کارهایی انجام دهیم که این تورم را کم کرده و در نهایت از بین ببرید.

در جراحی بینی به غیر از تورمی که در نقاط مختلف صورت ممکن است پدید بیاید، ورم در زیر چشم ها بسیار طبیعی است و در اغلب بیماران ایجاد می شود. البته از خاطر نباید برد؛ این تورم و برآمدگی به میزان ایراداتی که در بینی وجود داشته و نوع فیزیک صورت و خصوصیات بدن بسیار ارتباط دارد و در افراد مختلف، متفاوت است.

البته که این تورم موقت بوده و به تدریج کم شده و با رعایت مراقبت های پزشکی بعد از چند ماه به طور کامل از بین می رود. البته در صورتی که مدت زمان لازم برای از بین رفتن این تورم طی شد و به حد قابل قبولی کاهش پیدا نکرد به صلاحدید پزشک مربوطه تزریق کورتون به بینی پیشنهاد می شود. چرا که کورتون، نقش قابل قبولی در میزان کم شدن تورم دارد.

جراحی بینی با لیزر

بر خلاف تبلیغاتی که امروزه به گوش می خورد، جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست. چرا که علیرغم همه پیشرفت هایی که لیزر در علم پزشکی داشته، هنوز قادر به ایجاد تغییر حالت در بافت و استخوان بینی نیست و تنها پوست را صیقلی خواهد کرد.

جراحی بینی ارسالی

هزینه جراحی بینی در مشهد

میزان هزینه این جراحی به فاکتورهای مختلفی همچون دستمزد جراح، میزان ایرادات بینی و غیره بستگی دارد که پس از معاینه توسط جراح بینی مشخص خواهد شد. لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از معاینات لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود.

تاثیر انتخاب جراح بینی در نتیجه عمل

از آنجایی که امروزه جراحی بینی در میان مردم رواج پیدا کرده، تعدد جراحان بینی نیز بیشتر شده و انتخاب جراح بینی خوب کمی دشوارتر است، اما به دلیل اینکه جراحی بینی از عمل های ضروری نیست، می توان با دقت کافی درباره جراح بینی خوب جستجو نمود. به این منظور شما می توانید در گوگل جستجو کرده و لیستی از جراحان بینی خوب را تهیه نمایید. سپس با بررسی سوابق تحصیلی، رزومه کاری و همچنین مشاهده نمونه های کار های جراح، بهترین جراح بینی را انتخاب نمایید.

برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به گالری تصاویر یا صفحه اینستاگرام جراح مراجعه کنید. همچنین با مراجعه حضوری به مطب به بررسی میزان رضایت بیمارانی که برای معاینه بعد از جراحی به مطب مراجعه کردند، بپردازید.

جراحی بینی چه اهدافی دارد؟

عمل بینی می تواند فرم بینی را اصلاح نماید و با توجه به درخواست بیمار، بینی را کوچک یا بزرگ نماید. همچنین در صورت نیاز زاویه بین لب و بینی را اصلاح می کند. علاوه بر جنبه های زیبایی شناختی، عمل بینی برای بهبود عملکرد بینی یا ایرادهای ساختاری بینی نیز کاربرد دارد.

به طور کلی رینوپلاستی برای رفع موارد ذیل کاربرد دارد:

 • بهبود سایز بینی زیرا بسیاری از بینی ها نسبت به دیگر ارکان صورت خیلی بزرگ یا خیلی کوچک هستند.
 • رفع برجستگی روی پل یا قوز بینی
 • بهبود بیش از اندازه پهن بودن بینی
 • رفع اختلالات مرتبط با نوک بینی
 • بهبود عدم هارمونی و تقارن در نمای تمام رخ صورت
 • درمان شکستگی و کج بودن بینی
 • بهبود ساختار بینی جهت برطرف کردن اختلالاتی که از زمان تولد در بینی وجود داشته باشند.
 • درمان انحراف تیغه بینی
 • رفع اختلالات ظاهری که موردپسند بیمار نیست.
 • در برخی موارد تنوع و ارتقا زیبایی چهره
 • درمان پولیپ بینی
 • کوچک کردن سوراخ های بینی یا پره های بینی

در صورتی که فرد کاندید جراحی زیبایی بینی بوده و مشکل تنفسی نیز داشته باشد علاوه بر جراحی زیبایی، جراحی های مربوط که با عنوان جراحی درمانی بینی شناخته می شود نیز به طور همزمان انجام خواهد شد. نتیجه ی حاصل از راینوپلاستی علاوه بر زیبایی فرم بینی، عملکرد تنفسی از مجرای بینی را نیز ارتقا و بهبود می بخشد.

نتایج جراحی بینی

درنهایت بگوییم، از آنجایی که بینی در مرکز بینی قرار دارد، تناسبات صورت را تحت تاثیر قرار داده و با ایجاد کوچک ترین تغییر در آن، چهره افراد متناسب و زیبا تر خواهد شد. به همین دلیل در حال حاضر عمل بینی یکی از پر طرفدار ترین فعالیت های زیبایی در همه افراد جامعه در هر سن و جنسیتی می باشد.

جراحی بینی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام خواهد شد. در جراحی بینی درمانی مشکلات عملکردی بینی همچون انحراف و اختلالات تنفسی اصلاح می شود. بیمه هزینه این عمل را متقبل خواهد شد. در مقابل جراحی زیبایی بینی به منظور برطرف کردن ایرادات ظاهری همچون کجی یا عدم تقارن بینی انجام می شود و پرداخت هزینه این عمل تماما به عهده بیمار می باشد.

لازم به ذکر است هر دو جراحی درمانی و زیبایی را می توان به صورت همزمان انجام داد.

doctorrazmara

دکتر نرگس رزم آرا

فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

تماس با پزشک