ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی ترمیم بینی
آنچه می خوانید...
تیترهای این مقاله: نمایش

آیا جراحی بینی انجام داده اید و از نتیجه آن راضی نیستید؟ راه حلی برای این موضوع وجود دارد که به جراحی بینی ثانویه و یا ترمیمی مشهور است. اگر به هر دلیلی از شرایط بینی خود بعد از یکبار جراحی، رضایت ندارید می توانید مجدد این جراحی را تکرار کنید. البته این دفعه با ظرافت و دقت بیشتر در انتخاب جراح بینی و …

جراحی بینی ترمیمی جز یکی از سخت ترین اعمال جراحی زیبایی است زیرا بینی ساختار پیچیده ای دارد که برای جراحی بار اول نیز مشکل ساز است چه برسد به بار دوم!!

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

جراحی ترمیمی بینی یا اصطلاحا ریویژن به جراحی مجدد بینی گفته می شود که برای اصلاح ایرادات بینی و ساختار بینی که در جراحی اولیه بهم ریخته است، انجام می شود.

عمل ثانویه زمانی انجام می شود که از لحاظ زیبایی شناختی، انتظارات بیمار و یا مشکلات تنفسی بیمار برطرف نشده است و گاها خود جراحی اولیه سبب مشکلات تنفسی و عوارض دیگر برای بیمار شده است.

بالغ بر هفتاد درصد بیماران که به منظور انجام جراحی ترمیمی بینی مراجعه می نمایند، نیازی به جراحی ندارند زیرا عارضه ای اتفاق نیفتاده است، جراحی ثانویه معمولا زمانی انجام می شود که اختلال شدید عملکردی و زیبایی برای بیمار ایجاد شده باشد، بسته به هدف و انتظار بیمار جراحی ترمیمی در یک فرآیند ساده مثل برداشتن قوز کوچک باقی مانده بر روی پشت بینی یا یک عمل بسیار پیچیده همراه با تغییرات اساسی در ساختار بینی و برداشتن غضروف از گوش، دنده یا فاسیا می باشد.

در حالت کلی عمل ترمیمی بینی نسبت به عمل اولیه فرآیند پیچیده تر و پر چالش تری می باشد.

چه مشکلاتی با جراحی ثانویه بینی قابل اصلاح است؟

به طور معمول جراحی بینی اولیه در صورتی که با مشکلات و عیوبی همراه باشد نیاز به جراحی ترمیم بینی وجود خواهد داشت، اما مشکلات متعددی سبب می شود تا فرد نیاز به جراحی ثانویه داشته باشد، اما این مشکلات کدامند؟

ممکن است به دلایل مختلف نوک بینی ظاهری مطلوب نداشته باشد، به طور مثال ممکن است بسیار تیز و یا گرد به نظر آید و حتی گاهی احتمال دارد بینی همچنان پس از جراحی بینی اولیه همچنان بزرگ به نظر رسد و بیمار تمایل به کوچک کردن بیشتر بینی داشته باشد.

افتادگی نوک بینی، وجود برجستگی روی پل بینی، غیرقرینگی سوراخ های بینی از مواردی است که موجب نارضایتی بیمار از جراحی بینی اولیه می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از دلایل انجام جراحی ثانویه بینی برطرف کردن مشکلات تنفسی است که به دلیل ایردهای ساختاری بینی ایجاد شده است. همچنین در صورتی که بینی بیش از اندازه کوچک یا سربالا شده باشد، عمل ترمیمی بینی انجام خواهد شد.

تفاوت جراحی بینی اولیه با جراحی بینی ترمیمی

در جراحی ترمیمی بینی واکنش بافت بینی بسیار شدید تر از جراحی اولیه است و دوره نقاهت جراحی ترمیمی بیشتر از جراحی بینی اولیه خواهد بود.

همچنین مدت زمان جراحی بینی ثانویه با توجه به ایرادات باقی مانده از جراحی اولیه و میزان پیچیدگی آن ممکن است بسیار بیشتر از جراحی اولیه باشد. در عمل ترمیمی ممکن است برای اصلاح ایرادات از غضروف گوش، دنده یا فاسیا استفاده شود.

بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی بینی

گاها بیماران برای اصلاح ایرادات باقی مانده، عجله فراوانی دارند و جراح بینی خود را تحت فشار می گذارند. به طور معمول جراحی ترمیمی بینی بعد از گذشته یکسال انجام می شود، در این مدت بافت بینی برای جراحی مجدد آماده می شود و تورم بینی به طور کامل فروکش می کند.

چرا برای جراحی ترمیمی بینی بایستی یکسال صبر نمود؟

در طول جراحی، جراح پلاستیک بینی بر روی اسکلت بینی تغییراتی را ایجاد می کند، تا بینی ظاهر زیباتری پیدا کند، برای این اقدام پوست بینی از روی اسکلت استخوانی بلند می شود تا امکانات تغییرات مورد نظر بر روی ساختار بینی فراهم شود.

پس از جراحی بینی به مدت یکسال طول می کشد تا پوست با اسکلت زیرین اتصال پیدا کند و فرآیند ترمیم کامل شود. فرمی از بینی که پس از یکسال ایجاد می شود، تقریبا همان فرم و شکل نهایی بینی خواهد بود.

نکاتی طلایی در خصوص جراحی ترمیمی بینی

عمل ترمیمی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود، بسته به روند جراحی ممکن است نیاز به برداشت غضروف از بدن فرد برای تقویت و بازسازی ساختار بینی باشد، این امر باعث افزایش پیچیدگی و مدت زمان لازم برای جراحی خواهد شد. مراقبت قبل و بعد از جراحی بینی ترمیمی مشابه با جراحی بینی اولیه می باشد.

افراد متقاضی برای انجام جراحی بینی ترمیمی به چه نکاتی باید دقت کنند؟

این افراد باید دید واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی ترمیمی بینی داشته باشند چرا که با هر بار تکرار جراحی بینی میزان پیچیدگی ناشی از آن بیشتر می شود.

زمانی که برای انجام جراحی ترمیمی بینی مراجعه می کنید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی بافت های بینی باید بهبود یافته باشند.

در جراحی ترمیمی بینی گوشتی معمولا جراح بینی جهت ترمیم بینی از پیوند غضروف و گرافت گذاری استفاده می نماید چرا که پس از جراحی بینی گوشتی استخوان بینی ضعیف شده و نیاز به تقویت شدن دارد.

چرا نیاز به جراحی بینی ترمیمی است؟

جراحی ثانویه زمانی اتفاق می افتد که فرد از جراحی اولیه خود راضی نباشد که دلایل مختلفی دارد.

تفاوتی ندارد که جراحی اولیه از نوع زیبایی بوده باشد و یا درمانی در هر صورت بیماری که از نتیجه راضی نیست، برای بار دوم نیز می توانند عمل بینی انجام دهد و ایرادات و مشکلات را رفع نماید.

به طور معمول بعد از جراحی اولیه، مشکلاتی که در ادامه مطرح می کنیم، به وجود می آید که منجر به عمل ترمیمی می شود:

  • وجود انحراف و کج شدن تیغه بینی: این اتفاق اصولا به دلیل ضربه فیزیکی بعد از عمل به وجود می آید، به عنوان مثال ضربه به بینی می تواند بر اثر تصادف باشد، کج شدن بینی برای ورزشکاران نیز زیاد رخ می دهد.
  • نارضایتی از نوک بینی: این مشکل نیز برای افراد زیادی به وجود می آید. به عنوان مثال تیز شدن نوک بینی و یا گرد باقی ماندن آن.
  • عدم رضایت از اندازه بینی: برخی از مراجعین، می خواهند بینی کوچکی داشته باشند. بعد زا انجام عمل اولیه به بینی دلخواه خود نمی رسند و مجدد به این عمل رو می آورند.
  • به وجود آمدن مشکل تنفسی و یا خشک شدن بینی: این مشکل، یکی از مشکلاتی است که اگر به پزشک متخصص مراجعه نکنید به وجود می آید.

نحوه انجام رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه، همانند رینوپلاستی اولیه به دو روش باز و بسته انجام می شود. انتخاب یکی از این دو روش بستگی به شرایط شما و هدفتان دارد. که با مشورت با پزشک متخصص یکی از دو روش انتخاب می شود.

این جراحی با بیهوشی کامل همراه است. اما در بعضی از موارد که ایرادات بسیار ریز و کوچک هستند ممکن است با بی حسی موضعی نیز انجام گیرد.

اکثر پزشکان برای جراحی ترمیمی روش باز را انتخاب می کنند. دلیل آن، دسترسی راحت جراح به استخوان و غضروف ها و دید وسیع تر است. همچنین جراحی باز برای کسانی که بعداز عمل دچار مشکلات تنفسی شده اند، کسانی که می خواهند فرم بینی خود را عوض کنند، برای اصلاح کج بودن تیغه و یا ایجاد تقارن پیشنهاد می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی به شرح ذیل می باشد:

مراقبت های بعد از جراحی بینی همانند جراحی بینی ثانویه بوده، فقط در جراحی بینی ثانویه میزان تورم پس از عمل بیشتر می باشد.

به منظور کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ثانویه به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

به مدت دو ماه قبل و یک ماه پس جراحی بینی از دخانیات و الکل استفاده نکنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از جراحی بینی خودداری نمایید چرا که باعث تورم بینی می شود.

روز پس از جراحی بینی را استراحت کرده و از خوابیدن به پهلو پرهیز شود و به صورت طاقباز و به پشت بخوابید. هنگام خواب دو بالشت زیر سر خود قرار دهید تا سر بالاتر از حد معمول قرار گیرد.

بعد از عمل جراحی بینی از مایعات و آبمیوه های طبیعی از قبیل آناناس استفاده کرده و مصرف سدیم را به مقدار زیادی در وعده های غذایی خود کاهش دهید. از غذاهای نرم و میکس شده که نیاز به جویدن زیاد ندارد استفاده کنید.

داروهایی تجویز شده را سعی نمایید به طور کامل استفاده نمایید.

تا مدتی که جراح بینی توصیه نموده از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد پرهیز کنید.

عمل بینی ثانویه را بعد از چند وقت می توانیم انجام دهیم؟

برای انجام عمل ثانویه باید بیشتر از یکسال از عمل اولیه بینی شما بگذرد. زیرا بعد از یکسال فرم بینی کامل مشخص شده و ورم آن کامل ازبین می رود و همچنین زخم های ایجاد شده از جراحی قبلی باید به طور کامل بهبود یابند که این امر نیز بعد از یکسال اتفاق می افتد.

تصمیم عجولانه برای عمل بینی ثانویه کار بسیار اشتباهی است. عمل مجدد قبل از یکسال عوارض و عواقب غیر قابل جبرانی دارد.

برای جراحی مجدد بینی می توانیم به پزشک دیگری مراجعه کنیم؟

درصورتی که از پزشک قبلی خود که جراحی اولیه را برای شما انجام داده است راضی هستید بهتر است برای عمل ثانویه نیز به همین دکتر مراجعه کنید.

ولی مراجعه به جراح بینی دیگر نیز مانعی ندارد، ولی دقت نمایید که به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه نمایید. اما حتما در نظر بگیربد که باید جزئیات جراحی قبلی را همراه خود ببرید. همچنین عکس های قبل و بعد را نیز ببرید تا پزشک بتواند بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

عمل ترمیمی بینی چقدر طول می کشد؟

این عمل به نسبت عمل بینی اولیه، زمان بیشتری می برد. رینوپلاستی ثانویه نیاز به دقت و ظرافت بالاتری دارد که این امر منجر به طولانی شدن عمل می شود.

عمل جراحی بینی ترمیمی چه خطراتی دارد؟

این عمل نیز مانند جراحی اولیه بینی عوارض و مشکلاتی دارد. مانند از دست دادن حس بویایی برای مدتی و ورم طولانی مدت و پارگی مویرگ ها، از بین رفتن پوست و سفت شدن پوست و دیگر مشکلات از نظر زیبایی و یا عملکردی.

در نظر داشته باشید به دلیل مشکل تر و پیچیده تر بودن رینوپلاستی ثانویه، عوارض بیشتر هستند و یا برای مدت بیشتری باقی می مانند.

جراحی ثانویه و اولیه چه تفاوت هایی باهم دارند؟

این دو عمل تفاوت های بسیار زیادی باهم دارند اولین و مهم ترین تفاوت آنها درجه سختی عمل ثانویه نسبت به عمل بینی برای اولین بار است.

در ادامه تفاوت های دیگر این دو جراحی را بیان می کنیم:

  1. تفاوت در روحیه و احساس بیمار: در جراحی اولیه بیمار با امید و آرزو برای بهبود ظاهر و یا حتی بهبود عملکرد بینی خود، تن به جراحی می دهد. اما وقتی کار به جراحی ثانویه می رسد، بیمار اعتماد به نفس خودش را از دست می دهد. همچنین عوامل دیگری که منجر به احساس بد بیمار می شود ظهور پیدا می کنند.
  2. عمل جراحی ثانویه بسیار سخت تر و پیچیده تر است. زیرا جراح باید بافت خراب شده از عمل قبلی را بازسازی کند و همچنین با کمترین آسیب از ایجاد اسکار در بینی اینکار را انجام دهد.
  3. عمل ثانویه زمان بیشتری نسبت به عمل اولیه می برد.
  4. بهبودی بعد از عمل ثانویه بسیار طولانی تر است. در کسانی که پوست نازک دارند بین 6 تا 12 ماه و در کسانی که پوست ضخیم دارد تا 2 سال طول می کشد.

هزینه جراحی بینی ثانویه

در صورتی که به پزشک قبلی خود که عمل اولیه را انجام داده اید مراجعه کنید ممکن است پزشک دستمزد نگیرد و تنها هزینه های اتاق عمل را بپردازید.

 اما در صورتی که به پزشک دیگری مراجعه کنید. به دلیل نیاز داشتن مهارت بالاتر پزشک و پیچیده تر بودن عمل و طولانی تر بودن نسبت به عمل بینی اولیه، هزینه ها به نسبت بالاتر می رود.

هزینه جراحی تیپ پلاستی

نکته آخر

افرادی که برای جراحی ترمیم بینی مراجعه می نمایند، بهتر است از کمال گرایی بپرهیزند و به دنبال نتایج صد در صدی نباشند و سعی نمایند انتظارات واقع گرایانه داشته باشید. اغلب افرادی که دچار عوارض جبران ناپذیر جراحی شده اند، افرادی هستند که برای چندمین بار اقدام به جراحی ترمیمی نموده اند.

لذا به بیماران توصیه می شود اگر در جراحی اولیه ایرادات زیبایی تقریبا برطرف شده است و مشکل تنفسی به وجود نیامده است دست از افکار رویایی و فانتزی بردارید، زیرا که پیچیدگی های جراحی بینی با هر بار جراحی مجدد بیشتر خواهد شد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر نرگس رزم آرا

دکتر نرگس رزم آرا فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسشنامه جراحی بینی

آیا جراحی بینی برای شما مناسب است؟!

جنسیت شما چیست؟!

 

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه