دکتر نرگس رزم آرا 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی ترمیمی
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی بینی ترمیمی

برچسب ها: جراح بینی
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی ترمیمی بینی

 

 

جراحی ترمیمی بینی یا اصطلاحا ریویژن به جراحی مجدد بینی گفته می شود که برای اصلاح ایرادات بینی و ساختار بینی که در جراحی اولیه بهم ریخته است، انجام می شود.

عمل ثانویه زمانی انجام می شود که از لحاظ زیبایی شناختی، انتظارات بیمار و یا مشکلات تنفسی بیمار برطرف نشده است و گاها خود جراحی اولیه سبب مشکلات تنفسی و عوارض دیگر برای بیمار شده است.

بالغ بر هفتاد درصد بیماران که به منظور انجام جراحی ترمیمی بینی مراجعه می نمایند، نیازی به جراحی ندارند زیرا عارضه ای اتفاق نیفتاده است، جراحی ثانویه معمولا زمانی انجام می شود که اختلال شدید عملکردی و زیبایی برای بیمار ایجاد شده باشد، بسته به هدف و انتظار بیمار جراحی ترمیمی در یک فرآیند ساده مثل برداشتن قوز کوچک باقی مانده بر روی پشت بینی یا یک عمل بسیار پیچیده همراه با تغییرات اساسی در ساختار بینی و برداشتن غضروف از گوش، دنده یا فاسیا می باشد.

در حالت کلی عمل ترمیمی بینی نسبت به عمل اولیه فرآیند پیچیده تر و پر چالش تری می باشد.

چه مشکلاتی با جراحی ثانویه بینی قابل اصلاح است؟

به طور معمول جراحی بینی اولیه در صورتی که با مشکلات و عیوبی همراه باشد نیاز به جراحی ترمیم بینی وجود خواهد داشت، اما مشکلات متعددی سبب می شود تا فرد نیاز به جراحی ثانویه داشته باشد، اما این مشکلات کدامند؟

ممکن است به دلایل مختلف نوک بینی ظاهری مطلوب نداشته باشد، به طور مثال ممکن است بسیار تیز و یا گرد به نظر آید و حتی گاهی احتمال دارد بینی همچنان پس از جراحی بینی اولیه همچنان بزرگ به نظر رسد و بیمار تمایل به کوچک کردن بیشتر بینی داشته باشد.

افتادگی نوک بینی، وجود برجستگی روی پل بینی، غیرقرینگی سوراخ های بینی از مواردی است که موجب نارضایتی بیمار از جراحی بینی اولیه می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از دلایل انجام جراحی ثانویه بینی برطرف کردن مشکلات تنفسی است که به دلیل ایردهای ساختاری بینی ایجاد شده است. همچنین در صورتی که بینی بیش از اندازه کوچک یا سربالا شده باشد، عمل ترمیمی بینی انجام خواهد شد.

تفاوت جراحی بینی اولیه با جراحی بینی ترمیمی

در جراحی ترمیمی بینی واکنش بافت بینی بسیار شدید تر از جراحی اولیه است و دوره نقاهت جراحی ترمیمی بیشتر از جراحی بینی اولیه خواهد بود.

همچنین مدت زمان جراحی بینی ثانویه با توجه به ایرادات باقی مانده از جراحی اولیه و میزان پیچیدگی آن ممکن است بسیار بیشتر از جراحی اولیه باشد. در عمل ترمیمی ممکن است برای اصلاح ایرادات از غضروف گوش، دنده یا فاسیا استفاده شود.

بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی بینی

گاها بیماران برای اصلاح ایرادات باقی مانده، عجله فراوانی دارند و جراح بینی خود را تحت فشار می گذارند. به طور معمول جراحی ترمیمی بینی بعد از گذشته یکسال انجام می شود، در این مدت بافت بینی برای جراحی مجدد آماده می شود و تورم بینی به طور کامل فروکش می کند.

 

چرا برای جراحی ترمیمی بینی بایستی یکسال صبر نمود؟

در طول جراحی، جراح پلاستیک بینی بر روی اسکلت بینی تغییراتی را ایجاد می کند، تا بینی ظاهر زیباتری پیدا کند، برای این اقدام پوست بینی از روی اسکلت استخوانی بلند می شود تا امکانات تغییرات مورد نظر بر روی ساختار بینی فراهم شود.

پس از جراحی بینی به مدت یکسال طول می کشد تا پوست با اسکلت زیرین اتصال پیدا کند و فرآیند ترمیم کامل شود. فرمی از بینی که پس از یکسال ایجاد می شود، تقریبا همان فرم و شکل نهایی بینی خواهد بود.

نکاتی طلایی در خصوص جراحی ترمیمی بینی

عمل ترمیمی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود، بسته به روند جراحی ممکن است نیاز به برداشت غضروف از بدن فرد برای تقویت و بازسازی ساختار بینی باشد، این امر باعث افزایش پیچیدگی و مدت زمان لازم برای جراحی خواهد شد. مراقبت قبل و بعد از جراحی بینی ترمیمی مشابه با جراحی بینی اولیه می باشد.

افراد متقاضی برای انجام جراحی بینی ترمیمی به چه نکاتی باید دقت کنند؟

این افراد باید دید واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی ترمیمی بینی داشته باشند چرا که با هر بار تکرار عمل جراحی بینی میزان پیچیدگی ناشی از آن بیشتر می شود.

زمانی که برای انجام جراحی ترمیمی بینی مراجعه می کنید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی بافت های بینی باید بهبود یافته باشند.

در جراحی ترمیمی بینی گوشتی معمولا جراح بینی جهت ترمیم بینی از پیوند غضروف و گرافت گذاری استفاده می نماید چرا که پس از جراحی بینی گوشتی استخوان بینی ضعیف شده و نیاز به تقویت شدن دارد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی به شرح ذیل می باشد:

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی همانند جراحی بینی اولیه بوده، فقط در جراحی بینی ثانویه میزان تورم پس از عمل بیشتر می باشد.

به منظور کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ثانویه به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

به مدت دو ماه قبل و یک ماه پس جراحی بینی از دخانیات و الکل استفاده نکنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از جراحی بینی خودداری نمایید چرا که باعث تورم بینی می شود.

روز پس از جراحی بینی را استراحت کرده و از خوابیدن به پهلو پرهیز شود و به صورت طاقباز و به پشت بخوابید. هنگام خواب دو بالشت زیر سر خود قرار دهید تا سر بالاتر از حد معمول قرار گیرد.

بعد از عمل جراحی بینی از مایعات و آبمیوه های طبیعی از قبیل آناناس استفاده کرده و مصرف سدیم را به مقدار زیادی در وعده های غذایی خود کاهش دهید. از غذاهای نرم و میکس شده که نیاز به جویدن زیاد ندارد استفاده کنید.

داروهایی تجویز شده را سعی نمایید به طور کامل استفاده نمایید.

تا مدتی که جراح بینی توصیه نموده از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد پرهیز کنید.

نکته آخر

افرادی که برای جراحی ترمیم بینی مراجعه می نمایند، بهتر است از کمال گرایی بپرهیزند و به دنبال نتایج صد در صدی نباشند و سعی نمایند انتظارات واقع گرایانه داشته باشید. اغلب افرادی که دچار عوارض جبران ناپذیر جراحی شده اند، افرادی هستند که برای چندمین بار اقدام به جراحی ترمیمی نموده اند.

لذا به بیماران توصیه می شود اگر در جراحی اولیه ایرادات زیبایی تقریبا برطرف شده است و مشکل تنفسی به وجود نیامده است دست از افکار رویایی و فانتزی بردارید، زیرا که پیچیدگی های جراحی بینی با هر بار جراحی مجدد بیشتر خواهد شد.

راه های ارتباطی با دکتر نرگس رزم آرا:

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۵۵۵۹۵۹

اینستاگرام دکتر نرگس رزم آرا: doctorrazmara

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه نمایید.

doctorrazmara

دکتر نرگس رزم آرا

فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

Call Now Buttonتماس با پزشک