[lwp_divi_breadcrumbs home_text=”دکتر نرگس رزم آرا” font_icon=”%%19%%” use_before_icon=”off” link_color=”#ffffff” separator_color=”#ffffff” current_text_color=”#ffffff” _builder_version=”4.9.4″ module_text_color=”#ffffff” text_orientation=”force_left” hover_enabled=”0″ module_text_align_tablet=”center” module_text_align_phone=”” module_text_align_last_edited=”on|tablet” text_orientation_tablet=”right” text_orientation_last_edited=”off|tablet” sticky_enabled=”0″][/lwp_divi_breadcrumbs]
زمان مطالعه مقاله :
۱۰ دقیقه

جراحی بینی گوشتی

از نظر علمی بینی گوشتی دارای مشخصاتی چون پوست ضخیم می باشد و در اکثریت مواقع دارای غضروف هایی ضعیف است. گوشتی بودن بینی ارتباطی با سایز بینی ندارد و حتی بینی های کوچک نیز امکان دارد پوست ضخیم داشته باشند. همچنین گاهی بینی های بزرگ در اصل پوست نازکی دارند که در این صورت بزرگ بودن بینی به دلیل غضروف های حجیم و بزرگ می باشد.

در نتیجه تشخیص نوع بینی گاهی نیاز به مهارت یک پزشک متخصص دارد. نتیجه حاصل از عمل بینی گوشتی برای تمام متقاضیان جای سوال دارد.

در اصل می توانیم بگوییم که نتایج نهایی جراحی بینی گوشتی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که میزان ضخامت پوست از مهمترین آنها می باشد، یعنی هر چقدر پوست بینی ضخیم تر باشد نتایج رینوپلاستی گوشتی نیز محدودتر خواهد شد.

پارامتر دیگری که در نتیجه جراحی بینی تاثیرگذار است، استحکام و قوام غضروف های بینی می باشد در نتیجه ضعیف بودن غضروف بینی گوشتی منجر به محدودیت هایی می شود و نیاز به تقویت غضروف بینی می باشد.

پوست های ضخیم انواع مختلفی دارند:

به طور کلی پوست های ضخیم به سه دسته تقسیم می شوند:

 • چربی زیر جلدی زیاد
 • فعالیت و تعداد زیاد غدد سباسه
 • لایه درم ضخیم

دقت داشته باشید اگر بینی با پوست ضخیم، چرب و غضروف های ضعیف دارید باید انتظارات واقع بینانه ای از کاهش سایز بینی داشته باشید.

بینی گوشتی چه مشخصاتی دارد؟

 •  از نظرظاهری: گرد با نوک پهن
 • از نظر ساختاری: غضروف های ضعیف
 • از نظر پوست: پوست چرب با غدد چربی فعال

انواع بینی های گوشتی

مورد اول بینی هایی هستند که پوستشان غده سبابه زیادی دارد و چربی بسیاری تولید می کند. مورد دوم بینی هایی هستندکه بافت زیرپوست در آنها زیاد می باشد. در صورتی که بینی های گوشتی دارای غدد سبابه زیادی باشند چربی بیشتری تولید می کنند و امروزه با روش های جدید درمان پذیر هستند اما بینی هایی که پوستشان ضخیم می باشد قابل درمان نیستند چون ضخامت پوست دراین بینی ها زیاد و پوست قرمزو براق می باشد. به طورکلی بینی های گوشتی که غدد سبابه زیادی دارند با آیزوترتینوئین درمان می شوند .در این نوع بینی های گوشتی پزشک معالج  توصیه می کند که این دارو به مدت شش ماه مصرف شده و سپس قطع شود و پس ازآن جراحی بینی گوشتی انجام شود.

انواع روش های جراحی زیبایی بینی گوشتی

  معمولا یک جراح زیبایی بینی متبحر برای داشتن یک نتیجه بسیار عالی از روش های مختلف جراحی با توجه به بینی افراد استفاده می کند. در این مقاله دو روش جراحی زیبایی بینی را برای شما معرفی خواهیم کرد.

1. روش جراحی باز
2. روش جراحی بسته

روش جراحی زیبایی بینی باز

روش جراحی بینی باز، روشی می باشد که امروزه بیشتر عمل های زیبایی بینی با این روش انجام می شود. در این روش برش پوستی روی بینی ایجاد می شود و پزشک مربوطه دسترسی و دید بهتری برای تغییر شکل و فرم بینی با توجه به سلیقه خود و بیمار خواهد داشت.

روش جراحی زیبایی بینی بسته

این روش در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه کمتر مورد استفاده جراحان است. این جراحی از طریق حفره های بینی انجام می شود و قوز و استخوان بینی اصلاح می گردد. ولی در این عمل محدودیت هایی نیز وجود دارد و با این که مدت زمان این عمل کوتاه می باشد و درآن برشی هم انجام نمی گیرد با این حال جراحان زیبایی مشتاق به انجام این عمل نیستند.

انواع تغییر در جراحی زیبایی بینی گوشتی

1. تغییر شکل در نوک بینی
2. تغییر اندازه سوراخ بینی
3.بزرگ و کوچک کردن بینی
4. بازکردن راه تنفسی بینی در صورت وجود انحراف
5. اصلاح بینی بعد ازآسیب دیدگی و اصلاح قوز بینی

آیا بینی گوشتی بعد از جراحی زیبایی بینی به حالت اولیه باز می گردد؟

بینی گوشتی اصطلاحا بینی گفته می شود که پوست ضخیم است و غضروف ها ضعیف و نازک هستند. در مقابل بینی غضروفی است که پوست نسبتا طبیعی و نازک و غضروف ها ضخیم و محکم هستند و سایر این موارد بین این دو طیف قرار می گیرند.

در حقیقت داربست اصلی بینی را در خط وسط غضروف های بینی تشکیل می دهند. اگر پوست ضعیف باشد و این غضروف ها نازک و ضعیف باشند به دنبال روند ترمیم تغییر شکل در فرم بینی ایجاد می شود و ممکن است فیبروز و افتادگی بینی پس از جراحی ایجاد شود.

تفاوتی که در عمل بینی گوشتی با سایر بینی ها می باشد در همین نکته است که این داربست و نوک بینی تقویت می شود. تقویت این بینی با استفاده از گرافت های هست که سپتوم بینی بیمار تهیه می شود تا به دنبال روند ترمیم بینی دچار تغییر شکل نشود.

نکاتی در مورد عمل بینی گوشتی

برخی از افراد تصور می کنند تغییر فرم بینی گوشتی بدون عمل بینی قابل انجام است و با مشاهده جراحی بینی گوشتی با لیزر، راغب به آنجام آن می شوند، اما تنها راه برای تغییر فرم بینی، عمل بینی می باشد و لیزر جایگاهی در رینوپلاستی ندارد. زیرا لیزر قادر به انجام هیچ گونه تغییری  بر روی بافت و غضروف بینی نیست و تنها کاربرد آن برطرف کردن آکنه و اسکارهای سطحی بینی است.

هدف از عمل بینی های گوشتی باریک تر کردن نیمه پایینی بینی تا حد امکان و فرم دهی مطلوب به قسمت نوک و پره های پهن بینی می باشد. نتیجه عمل جراحی بینی های گوشتی، فرم طبیعی برای بینی خواهد بود و فرد به دلیل پوست ضخیم بینی ، نباید انتظار بینی فانتزی را از راینوپلاستی گوشتی داشته باشد.

پوست بینی یکی از اجزای بسیار مهم  ساختار بینی هست به همین دلیل نقش مهمی دارد و تعیین کننده نوع بینی می باشد. تقویت غضروف ضعیف بینی گوشتی از طریق برداشتن غضروف مستحکم تیغه وسط بینی یا همان سپتوم انجام می شود.

در درجه اول قبل از عمل جراحی زیبایی بینی باید انگیزه  فرد متقاضی برای عمل زیبایی مشخص شود اگر فرد متقاضی جراحی مشکلات روحی دارد اول باید به درمان آن بپردازد. عمل جراحی بینی معمولا به دلایل مختلفی صورت می گیرد که هدف از انجام آن باید مشخص شود. اگر هدف از جراحی صرفاً مقایسه خود با فرد دیگری باشد احتمال نارضایتی درآن زیاد خواهد بود. همچنین در روزهای اول پس از جراحی به خصوص در جراحی بینی گوشتی نتیجه عمل مشخص نمی باشد چون تورم بینی انقدر زیاد است که ممکن است فکر کنید که بینی از حالت قبلی خود بزرگ تر شده است بنابراین در این گونه موارد اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.

چه فصلی از سال برای انجام عمل جراحی بینی گوشتی مناسب تر است ؟

 اکثر افرادی که می خواهند عمل جراحی بینی انجام دهند، به این نکته توجه می کنند که کدام فصل  برای انجام جراحی زیبایی بینی مناسب است. در فصل تابستان به علت گرمای هوا تحمل گچ و پانسمان سخت بوده بنابراین جراحی در این فصل توصیه نمی شود. بنابراین اکثر به اتفاق پزشکان جراحی توصیه می کنند که از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب حداقل 4تا 6 هفته بعد از عمل خودداری شود

بهترین سن برای جراحی زیبایی بینی گوشتی چه سنی می باشد ؟

یکی از رایج ترین و بیشترین عمل زیبایی در بین نوجوانان و جوانان در سراسر دنیا عمل جراحی بینی می باشد. برای نوجوانان توصیه می شود که پس از گذراندن سن بلوغ برای انجام این عمل اقدام کنند. بنابراین زیر سن 18 سال چه در دختران و چه در پسران توصیه به عمل نمی شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • انتظار و خواسته خود از انجام جراحی بینی را در جلسه مشاوره به طور کامل بگویید.
 • از دو هفته قبل و بعد از عمل بینی از کشیدن سیگار، استعمال هر نوع دخانیات و نوشیدن مشروبات حاوی الکل پرهیز کنید.
 • دو هفته قبل از عمل بینی گوشتی، مصرف داروهایی چون آسپرین، وارفارین و پروفن را که موجب اختلال در انعقاد خون می شوند، قطع نمایید.
 • در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید، جراح بینی را مطلع سازید.
 • آزمایشات تجویز شده را انجام دهید و نتایج آن ها را به همراه داشته باشید.
 • سعی کنید از یک هفته پیش از جراحی از مایعات و مواد مغذی بیشتری استفاده کنید تا مقاومت و میزان آب بدن افزایش یابد.
 • شب قبل از جراحی بینی استحمام کرده و شام سبک تری میل کنید.
 • از هشت ساعت قبل از جراحی بینی چیزی میل نکنید تا حین عمل معده خالی باشد. چرا که در این حالت احتمال بازگشت محتویات معده به مجاری تنفسی وجود داشته و می تواند روند جراحی را با مشکل مواجه کند.
 • روز عمل به اتفاق همراه در محل جراحی حضور داشته باشید و از داشتن آرایش، زیور آلات، لاک و ریش و سبیل خودداری فرمایید.
 • زودتر از ساعت تعیین شده در کلینیک یا بیمارستان حضور داشته باشید و مدارک پزشکی و کارت شناسایی خود را به همراه خود بیاورید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی اقدامات قبل از جراحی بینی مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • برای کاهش کبودی و تورم به مدت 48 الی 72 ساعت از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • از غذاهایی که پوره مانند هستند و نیازی به جویدن ندارند، استفاده کنید.
 • چند روز اولیه از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید، آب آناناس برای بهبود زخم ها و آب کرفس برای کاهش تورم و کبودی صورت گزینه مناسبی هستند.
 • مصرف دارو های خود را پشت گوش نیاندازید، چرا که هر یک از آن ها به منظور خاصی تجویز شده اند و هر یک از آن ها حائز اهمیت می باشند. بنابراین تا آخر دوره درمان از آن ها استفاده کرده و به صورت خودسر از هیچ دارویی استفاده نکنید.
 • حداقل سه بار در روز بینی خود را توسط سرم شستشو دهید.
 • به سمت پهلو یا به روی شکم نخوابید و تنها به صورت طاقباز و به سمت بالا دراز بکشید. همچنین لازم است از چند بالش کمک گرفته و سر خود را در موقعیتی بالا تر از پاها قرار دهید. این کار تاثیر بسیاری در کاهش تورم و کبودی صورت خواهد داشت.
 • از انجام فعالیت های سنگین روزمره یا ورزشی خودداری کنید، خصوصا کار هایی که سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود. این دسته از کارها سرعت بهبود ورم و کبودی را کاهش خواهد داد.
 • توجه داشته باشید که تا یک هفته اسپلینت روی بینی خیس نشود. بنابراین بهتر است در این مدت استحمام نکنید یا از شستن سر خود امتناع نمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی مراقبت های بعد از جراحی بینی مراجعه نمایید.

علت ورم پس از جراحی بینی گوشتی

پس از جراحی بینی گوشتی بلافاصله تورم در بینی فرد ایجاد می شود و دلیل اصلی این تورم، آسیب هایی می باشدکه به بافت های بینی،استخوان و غضروف وارد شده است. بنابراین نگران نباشید این ورم پس از حدود چند هفته به مقدار زیادی از بین می رود در ادامه با انجام برخی از دستور العمل ها می توانید تا حدود بسیار بالایی از مقدار این تورم بکاهید:

 • ساده ترین روش کاهش تورم استفاده از کمپرس سرد درروزهای اولیه بعد از عمل می باشد.
 • سعی کنید در روزهای اولیه پس از جراحی،با آب داغ استحمام نکنید چون این کار تورم موجد در بینی را تشدید می کند.
 • تاجایی که می توانید از مصرف نمک (سدیم) در رژیم غذایتان خودداری کنید.
 • در روزهای پس از عمل فعالیت های سنگین بدنی نداشته باشید و سعی کنید بیشتر ازقبل استراحت کنید.
 • به پهلو نخوابید و در هنگام خوابیدن سعی کنید که سرتان را بالاتر از بدن قرار دهید.

هزینه جراحی بینی گوشتی چقدر است ؟

تعیین هزینه عمل جراحی بینی گوشتی بستگی به فاکتورهای ذیل دارد:

هزینه جراحی لیفت صورت و گردن
هزینه جراحی بینی
 • میزان ایراد بینی
 • نوع ساختار بینی
 • ضخامت پوست بینی
 • میزان اقداماتی که انجام می شود
 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان
 • هزینه داروهای بیهوشی
 • و …

در نتیجه برای مطلع شدن از هزینه نیاز است که بیمار توسط جراح بینی معاینه شود.

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =