ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » اسپلینت بینی

اسپلینت بینی

اسپلینت بینی چیست؟
آنچه می خوانید...

انجام جراحی زیبایی بینی یکی از متداول ترین جراحی های زیبایی صورت محسوب می شود که طرفداران بسیار زیادی دارد. شاید در اطرافیان خود دیده باشید افرادی را که عمل بینی انجام داده اند که بعد از اتمام عمل، جراح برای نگه داشتن بینی در جای خود از اسپلینت بینی استفاده می کند. اگر در مورد این موضوع اطلاعات کاملی ندارید لازم است تا حتما این نوشته را تا انتها بخوانید چرا که به تمامی سوالات شما در رابطه با این موضوع پاسخ خواهیم داد.

اسپلینت بینی

علت استفاده از اسپلینت بینی

بعد از اتمام جراحی پزشک برای اینکه فرم و ظاهر بینی هیچ نوع تغییر نداشته باشد از اسپیلنت بینی به مدت 5 تا 7 روز برروی بینی بیمار استفاده می کند. از دیگر اهداف مهم استفاده از اسپلینت بینی به شرح زیر می باشد:

 • حفظ شکل ظاهری بینی
 • محافظت از بینی در مقابل ایجاد هر نوع آسیب
 • کم شدن تورم
 • استفاده از اسپلینت بینی باعث شده تا پوست به خوبی برروی غضروف بینی قرار بگیرد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده در مورد اسپلینت ذکر این نکته در مورد نحوه درست نگهداری بسیار حائز اهمیت می باشد و لازم است تا زمانی از اسپلینت بینی استفاده می کنید از خیس شدن آن به شدت اجتناب کنید چرا که منجر به حساس شدن پوست زیرین بینی و ایجاد خارش خواهد شد و از همه مهم تر برروی نتیجه جراحی نیز تاثیر خواهد داشت.

پس به منظور جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی لازم است تا در طی دوران نقاهت خود یعنی 7 روز از استحمام کردن خودداری کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت کنید.

انواع اسپیلنت بینی

با توجه به تمامی موارد گفته شده در مورد اسپلینت بینی باید بگوییم که از انواع مختلفی برخوردار می باشد که شامل موارد زیر می باشد.

همانطور که از نام آن مشخص است شامل یک بانداژ می باشد که باعث پوشش دهی بینی شما می شود. این نوع اسپیلنت شامل دو قطعه فلزی یا پلاستیکی می باشد که به محافظت از بینی بسیار کمک می کند.

نحوه قرار گیری این نوع اسپیلنت با استفاده از چسب می باشد که می تواند در کاهش تورم و قرار گرفتن پوست بینی بروی غضروف بسیار موثر باشد.

کاربرد اصلی این نوع اسپیلنت برای درمان بینی های کج می باشد که شامل دو قطعه پلاستیکی انعطاف پذیر است که در داخل بینی برای محاظت پل بینی استفاده می شود.

مزایای استفاده از اسپلینت بینی

استفاده از اسپلنت بعد از جراحی می تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد از همه مهم تر باعث می شود تا نتیجه خوبی را از جراحی خود دریافت کنید. از جمله مزایای بارز استفاده از اسپلینت ها به شرح زیر می باشد:

 • از ایجاد هماتوم جلوگیری می کند.
 • از ایجاد هر نوع مشکل تنفسی که ممکن است بعد از جراحی بینی به علت شل شدگی حفره های بینی برای شما ایجاد شود جلوگیری می کند.
 • شاید فکر کنید که اسپیلنت ها دردی را به همراه دارد ولی این یک باور کاملا غلط است.
 • در کنترل خونریزی نقش بسیار موثری دارد.
 • استفاده از اسپلینت ها موقتی هستند و بعد از گذشت چند روز برداشته می شوند.

اقدامات و مراقبت های لازم بعد از گذاشتن اسپلینت بینی

رعایت اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد چرا که باعث شده تا شما بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت کنید. از مهم ترین اقدامات و مراقبت ها بعد از قرارگیری اسپلینت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که بعد از جراحی یعنی در طی دوران نقاهت خود نیاز به تعویض پانسمان خود داشتید حتما نزد پزشک خود این کار را انجام دهید.
 • به منظور جلوگیری از کم شدن مخاط در اطراف بینی لازم است تا از اسپری استفاده کنید.
 • ممکن است بعد از قرار دادن اسپلینت، بینی شما کمی پهن به نظر برسد ولی هیچ نگران نباشید بعد از گذشت چند روز برداشته می شود.
 • بعد از عطسه کردن شاید اسپلینت کمی شل شود که لازم است تا سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در صورت تجویز دارو توسط پزشک حتما آن ها را به موقع و سر وقت مصرف کنید.
 • در زمان استراحت لازم است حتما از دو بالشت در زیر سر خود استفاده کنید تا از تورم و التهاب بعد از جراحی کاسته شود.

به طور معمول اسپلینت ها را بعد از گذشت 7 روز می توان برداشت، پس اگر بعد از قرار دادن اسپلینت کمی احساس ناراحتی داشتید نگران نباشید چرا که باعث می شود تا نتیجه بسیار خوبی را از عمل بینی خود دریافت کنید.

آیا استفاده از اسپلینت بینی عوارضی را به همراه دارد؟

یکی از متداول ترین سوالات افراد از جراح بینی خود همین موضوع است، که در جواب آن باید بگوییم که معمولا اسپلینت ها عوارض خاصی را به همراه نخواهند داشت ولی ممکن است در بعضی از مواقع خطرات و عوارض بسیار جزئی وجود داشته باشد که شامل:

شل شدگی اسپلینت

احساس ناراحتی

داشتن احساس غیر عادی بعد از برداشت اسپلینت

توجه داشته باشد که رعایت مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی در محافظت از اسپلینت نقش بسیار موثری دارد پس به همین منظور برای داشتن یک تجربه خوب از جراحی بینی خود بهتر است تا از یک اسپری مخصوص برای داخل بینی خود استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید تا زمانی که می خواهید به پزشک خود برای خارج کردن اسپلینت بینی مراجعه کنید مراقبت های لازمه را انجام دهید.

کلام آخر

ما در این نوشته به طور کامل در مورد اسپلینت بینی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم و امیدواریم تا به تمامی سوالات شما در رابطه با این موضوع پاسخ داده باشیم ولی اگر هر سوال دیگری در رابطه با اسپلینت بینی یا سایر جراحی های زیبایی صورت داشتید به مطب دکتر نرگس رزم آرا یا با شماره های 05138555959 و 3689 666 0915 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']