ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » پیوند غضروف در جراحی بینی

پیوند غضروف در جراحی بینی

پیوند غضروف در جراحی بینی - دکتر رزم آرا
آنچه می خوانید...

جراحی بینی یکی از متداول ترین جراحی های زیبای صورت محسوب می شود که در میان بانوان و چه آقایان طرفداران بسیار زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از افراد این عمل را انجام می دهند و میزان موفقیت آن نیز بسیار بالا است. یک پزشک و جراح برای انجام آن از تکنیک ها و اصول خاصی استفاده می کند که انتخاب هر کدام از آن ها کاملا بستگی به آناتومی بینی فرد دارد. ما در این نوشته از سایت دکتر نرگس رزم آرا بهترین و متبحر ترین جراح بینی مشهد تنها قصد داریم تا به موضوع پیوند غضروف در جراحی بینی صحبت کنیم پس حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

پیوند غضروف در جراحی بینی  - دکتر رزم آرا

 

انواع گرافت یا غضروف پیوندی

هدف از انجام پیوند غضروف رفع نقایص و کمبود بافت می باشد که عوامل مختلفی چون تصادف ، ایجاد ضربه ، بیماری ها و موارد از این دست قبیل منجر به ایجاد چنین مشکلی می شود. برای انجام پیوند از غضروف های پشت گوش ، غضروف های دنده استفاده می شود. معمولا استفاده از استخوان لگن و جمجمه بسیار کمتر می باشد. گرافت ها برای پیوند از بدن خود فرد گرفته می شود ولی ممکن است از غضروف های خارج بدن نیز برای پیوند استفاده شود ولی به طور معمول ترجیح داده می شود تا از غضروف های بدن خود فرد استفاده شود.

پیوند غضروف در جراحی بینی

زمانی که در رینوپلاستی نیاز به پیوند غضروف داشته باشید باید بگوییم که انتخاب درست غضروف نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که در نتیجه درمان نقش بسیار مهمی را دارد. هدف بعضی از جراحی های بینی بهبود سایز بینی و جهت دهی و زاویه سازی درست می باشد که ترجیح بهترین جراح بینی مشهد یا سایر شهر های ایران برای انجام آن استفاده از غضروف بدن خود فرد است. یکی از دلایل اصلی جراحان بینی برای استفاده از غضروف های بدن خود فرد این است که با بدن خود بیمار سازگاری بسیار بالای دارد و اگر از پروتز های مصنوعی نظیر گورتکس و سیلیکونی که یک جسم خارجی هستند استفاده شود امکان عدم پذیرش بدن و پس زدن آن بسیار بالا می باشد.

آیا با برداشتن غضروف دنده جهت تصحیح فرم بینی ، جای برش به وجود آمده در ناحیه قفسه سینه از بین می رود؟

جراح بینی با یک برش بسیار کوچک که در امتداد قفسه سینه بیمار به وجود می آید ، غضروف مورد نیاز خود را برای اصلاح فرم بینی برداشت می کند. لازم به ذکر است که وسعت برش به وجود آمده ، بسیار محدود بوده و به مرور زمان ، جای باقی مانده از آن نیز از بین می رود. در اکثر موارد جای برش های ایجاد شده باقی نخواهد ماند ، اما در صورتی که چنین چیزی رخ داد می توانید از کرم های ترمیم کننده استفاده کنید.

جذب شدن غضروف بینی

غضروف بینی در مواردی که غضروف خود تیغه بینی استفاده گردد ، امکان دارد تا توسط بدن جذب شود. اما در موارد دیگر از غضروف های دیگری استفاده می شود معمولا این مورد دیده نشده است با این حال بهتر است که کیفیت بینی توسط جراح به درستی بررسی شود و جراح در صورتی که از کیفیت غضروف ناحیه بینی راضی نباشید باید از راه های دیگری استفاده کند.

مهم ترین دلایل داشتن ضعف در غضروف بینی

عوامل مختلفی ممکن است منجر به ایجاد ضعف در غضروف بینی شوند از جمله عوامل مهم به شرح زیر می باشد:

یعنی فرد به طور ژنتیکی دچار ضعف در غضروف بینی می باشد.

بعضی از مواقع ممکن است با انجام جراحی های بینی، غضروف بینی کوچک شود که در اینصورت نیاز به تقویت دارد.

بروز هر نوع حادثه ای در جراحی بینی باعث شده تا غضروف بینی ضعیف تر شود.

 

نواحی مختلف برای گرفتن غضروف

در صورتی که برای عمل بینی نیاز به پیوند غضروف داشته باشید، جراح از بخش های مختلفی از بدن غضروف مورد نیاز را تهیه می کند معمولا بخش هایی که به منظور پیوند غضروف استفاده می شوند نتیجه بسیار خوبی را بعد از عمل دارند. در ادامه بیشتر در مورد هر کدام از این نواحی صحبت خواهیم کرد:

  • تیغه بینی

بعضی از بینی ها غضروف بسیار زیادی دارند از همین رو جراح برای اینکه به ساختار بینی بیمار آسیب جدی وارد نکند غضروف بینی را می تراشد تا جراحی را انجام دهد. با برداشت درست غضروف و قرار دادن آن در محل مناسب می توان یک نتیجه خوبی را دریافت کرد. به طور معمول جذب شدن غضروفی که از بدن خود فرد گرفته شده است وجود ندارد ولی ممکن است در مقایسه با سایر غضروف ها کج یا خم شود.

  • غضروف گوش

بعضی از مواقع که نتوان از تیغه بینی غضروف مناسب را دریافت کرد جراح تصمیم می گیرد تا برای پیوند غضروف در جراحی بینی از گوش استفاده کند. که بعضی از مواقع از یک یا هر دو گوش نیز غضروف تهیه شود. شاید نگران جای اسکار در ناحیه گوش باشید که جای هیچ نوع نگرانی وجود ندارد چرا که این جراحی با کمترین اسکار انجام می گیرد. معمولا غضروف گوش را برای نوک بینی استفاده می کنند چرا که با توجه به نرم بودن نمی توان برای حمایت از پل بینی استفاده کرد.

  • قفسه سینه

زمانی که پزشک نتواند از گوش یا تیغه بینی برای پیوند غضروفی استفاده کند از غضروف قفسه سینه استفاده می شود. شاید فکر کنید که برداشت غضروف ممکن است در عملکرد یا شکل قفسه سینه تغییراتی را ایجاد می کند که به هیچ عنوان اینگونه نیست. از این غضروف بر خلاف غضروف گوش که نرم است می توان به منظور حمایت از ساختار بینی استفاده کرد.

  • غضروف مصنوعی

در بعضی از مواقع که امکان برداشت غضروف از بدن خود فرد وجود نداشته باشد از غضروف های مصنوعی به منظور پیوند استفاده می شود که می توان از آن برای پل بینی یا نوک بینی استفاده کرد. ولی امکان دارد این غضروف با بدن بیمار سازگاری نداشته باشد.

 

پیوند غضروف در جراحی بینی

 

فواید غضروف مصنوعی بینی

از مهم ترین فواید غضروف های مصنوعی می توان به این نکته اشاره کرد که برای استفاده از آن نیازی به ایجاد برش در طول جراحی نیست و در نتیجه دیگر بیماران در خصوص باقی ماندن جای اسکار ابراز ناراحتی نمی کنند. فرد بیمار بعد از جراحی به اندازه کافی نگرانی بابت بینی دارد و شاید توجه به باقی ماندن جای زخم در دیگر نواحی بدن باعث ناراحتی و آزار او شود.

برای اینکه متوجه شوید آیا نیاز به پیوند غضروف دارید یا خیر تنها باید با پزشک صحبت کنید و اجازه دهید تا وی بینی شما را معاینه کند.

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این نوشته قصد داشتیم تا در رابطه با پیوند غضروف در جراحی بینی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم همچنین در مورد قسمت هایی که امکان برداشت غضروف از آن وجود دارد نیز صحبت شد که هر کدام از آن ها برای استفاده از چه بخش هایی از بینی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به تمامی این موارد توجه داشته باشید که انجام پیوند غضروف حتما باید توسط یک جراح با تجربه انجام شود تا جراحی نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

اشتراک گذاری مطلب:

drrazmara2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']