دکتر نرگس رزم آرا 4 جراحی بینی 4 معیارهای زیبایی بینی چیست ؟
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

معیارهای زیبایی بینی چیست ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

معیارهای زیبایی بینی

 

 

بینی به عنوان بخش مرکزی چهره نقش مهمی در تعادل صورت و جذابیت افراد ایفا می کند، هدف از جراحی بینی زیبا نمودن افراد مطابق به فرهنگ و سلایق جامعه است. زیبایی امری نسبی است که معیارهای زیبایی بینی بسته به جنس فرد، فرهنگ، قومیت و آناتومی منحصر به فرد صورت هر فرد متفاوت می باشد.

مهمترین مسئله به عنوان زیبایی بینی این نکته است که بینی را به عنوان جزئی مجزا در صورت در نظر نگیرید، اندازه و شکل آن را متناسب با سایر اجزای صورت آنالیز و طراحی کنید. یک بینی باریک ممکن است در یک صورت ظریف و کشیده طبیعی و متناسب باشد و یک بینی گوشتی در یک صورت گرد کاملا طبیعی و متناسب به نظر برسد.

در افرادی که چهره ای با استخوان بندی درشت و گونه و فک برجسته دارند، یک بینی کوچک به حالت سرسره ای و سربالا هرگز زیبا نخواهد بود. در دراز مدت بینی زیبا به نظر می رسد که به نسبت هر صورت خاص طبیعی تر باشد و در اجزا دیگر صورت پخش شود و به صورت جداگانه و مجزا خودنمایی نکند.

معیارهای زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی

بینی طبیعی به چه نوع بینی گفته می شود؟

بینی که با اجزای صورت، فاصله میان چشم ها، پهنای صورت و شکل لب متناسب و هماهنگ باشد، از جهت زیباشناسی بینی نچرال و طبیعی محسوب می شود.

نقش پوست در زیبایی بینی چیست؟

قبل از بحث در خصوص معیارهای زیبایی شناسی این نکته حائز اهمیت است که اساسی ترین عامل در تعیین میزان موفقیت جراحی بینی ضخامت پوست بینی است. افرادی که پوست بینی بسیار نازک دارند کوچکترین غیرقرینگی ها از زیر پوست آشکار می شود.

از طرفی افرادی که پوست بینی ضخیمی دارند و اصطلاحا بینی گوشتی به نظر می رسد، تغییراتی که در حین جراحی بینی اعمال می شود، ممکن است آنچنان قابل توجه نباشد. بهترین کاندید برای جراحی راینوپلاستی کسانی هستند که پوستی با ضخامت متوسط دارند.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی در مشهد کیست و ویژگی های آن را بشناسید!

معیارهای زیبایی شناسی بینی

بینی پس از جراحی علاوه بر زیبا بودن باید طبیعی هم باشد و این دو امر نباید در تناقض با هم باشند. در علم زیبایی شناسی تقسیم بندی های چهره به سه صورت می باشد؛ این تقسیم بندی ها عبارتند از:

  • فاصله خط رویش مو تا ریشه بینی ( میان دو ابرو )
  • فاصله ریشه بینی تا زیر بینی
  • فاصله زیر بینی تا برآمدگی چانه که باید به سه قسمت مساوی تقسیم گردد.

لازم به ذکر است این نسبت ها در مردان و زنان و در نژاد های مختلف متفاوت می باشد. اما معیارهای زیبایی بینی چیست ؟

تقارن و تناسب بینی با صورت

اولین معیار تقارن و تناسب بینی با صورت است که بیانگر نسب طلایی می باشد. نسب طلایی خوشایندترین و زیباترین اشکال را ایجاد می کند. جراحان پلاستیک صورت از نسبت طلایی در اندازه گیری ها برای تعیین شکل مطلوب بینی در جراحی راینوپلاستی استفاده می کنند.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

انحراف بینی

در صورتی که خطی عمودی از نقطه میانی ابرو ها به خط وسط برجستگی چانه در نظر بگیریم ، این خط باید لب ها و بینی را به دو نیم تقسیم کند، در غیر این صورت اگر بینی از خط وسط خارج شده باشد و اختلالات در فک بیمار وجود داشته باشد ، توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد و نسبت به درمان آن اقدام می شود.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

ارتباط بینی با چشم ها

چنانچه فاصله بین چشم ها طبق استاندار و طبیعی باشد، فاصله بین سوراخ های بینی باید برابر با فاصه میان لبه ی داخلی دو چشم باشد. اغلب معادل با فاصله بین دو گوشه داخل چشم از یکدیگر می باشد.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

پهنای بینی

پهنای قسمت استخوانی بینی باید حدود 60 الی 70 درصد پهنای قاعده بینی باشد. پهنای بینی شامل پهن ترین بخش بینی در قسمت پایین بینی بدین صورت که از قسمت خارجی یک سوراخ بینی تا قسمت خارجی سوراخ دیگر بینی تعریف می شود.

اگر در نمای رخ صورت را به پنج قسمت مساوی تقسیم کنیم، پهنای بینی باید یک پنجم صورت را شامل شود، که پهنای قسمت استخوانی پشت بینی معادل با هشتاد درصد پهنای پایه بینی است.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

ارتفاع بینی

ارتفاع بینی به فاصله نوک بینی تا صورت گفته می شود، این ارتفاع باید حدود 67 درصد طول بینی باشد. طول تیغه بینی در نمای نیم رخ از ریشه بینی تا نوک بینی مورد ارزیابی قرار می گیرد، این طول تقریبا مساوی با فاصله بین لب ها تا قسمت تحتانی چانه است هر چقدر این طول کوتاه تر باشد، بینی سر بالاتر به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید
اقدامات قبل از جراحی بینی

ارتفاع بینی یا میزان بیرون زدگی نوک بینی به فاصله نوک بینی تا محل اتصال بینی به صورت در نمای نیم رخ گفته می شود.

ارتفاع نوک بینی بایستی در حدود شصت و هفت درصد طول بینی باشد، به طور معمول ارتفاع نوک بینی در افراد نرمال و طبیعی است اما در بعضی افراد این اندازه زیادتر و یا کمتر از میزان نرمال و ایده آل است که بایستی در حین جراحی راینوپلاستی اصلاح شود. ارتفاع بینی در نمای نیمرخ تقریبا با پهنای قسمت پایینی بینی در نمای رخ یکسان است.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

میزان انحنا در پشت بینی

اگر خطی فرضی از ریشه بینی به نوک بینی وصل شود، پشت بینی در زنان دو میلی متر عقب تر از این خط است و در مردان بایستی بر روی این خط قرار بگیرد.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

در نگاه از پایین

در نمای قاعدی یا نگاه از زیر، بینی به شکل مثلث به نظر می رسد اگر ارتفاع مثلث را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، سوراخ های بینی دو سوم این ارتفاع و نوک بینی یک سوم ارتفاع را شامل می شود.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

زاویه میان لب و بینی

نکته مهم دیگر در آنالیز بینی بررسی زوایای بینی و نحوه ارتباط بینی با لب، چانه و پیشانی است. یکی از زوایای مهم در جراحی بینی زاویه بین بینی و لب است، که میزان سر بالا بودن بینی رو تعیین می کند.

این زاویه در مردان حدودا بین نود تا نود و پنج درجه می باشد و در زنان به خصوص افراد کوتاه قد تر بیشتر خواهد بود و حدودا بین 95 تا 110 درجه مطلوب می باشد. زاویه بین بینی و پیشانی حاصل برخوردی خط مماس بر پشت بینی با خط مماس بر استخوان پیشانی است که تقریبا حدود 115 تا 135 درجه است.

معیارهای زیبایی بینی چیست؟

نکته آخر

سخن آخر اینکه قطعا برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و مورد دلخواه بایستی تمام معیارهای زیبایی شناسی در نظر گرفته شود. اما هدف از جراحی بینی ایجاد چهره ای با بینی زیباتر است که در عین حال موجب جلب توجه نمی شود.

بنابراین هر گونه تغییر در بینی بایستی متناسب با سایر اجزای صورت باشد تا تقارن و تناسب کلی چهره افزایش پیدا کند.

راه های ارتباطی با دکتر نرگس رزم آرا:

صفحه اینستاگرام: doctorrazmara
شماره تماس: 05138555959

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه نمایید.

doctorrazmara

دکتر نرگس رزم آرا

فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک