ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی
آنچه می خوانید...

امروزه جراحی بینی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی صورت محسوب می شود که افراد بسیار زیادی اعم از خانم و آقا این جراحی را انجام می دهند. با توجه به محبوبیت های بسیار زیادی که این جراحی دارد در مقابل ممکن است فرد بعد از انجام جراحی با مشکلاتی چون از بین رفتن حس بویایی بعد از جراحی روبرو شود. بروز چنین مشکلی بعد از انجام جراحی باعث شده تا حس بویایی و چشایی به هیچ عنوان احساس نشود از همه مهم تر نداشتن چنین حسی احساس نگرانی و استرس را به همراه خواهد داشت.

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

تاثیر جراحی زیبایی بینی در حس بویایی

در جراحی زیبایی بینی به ویژه جراحی بینی فانتزی بیمار ممکن است از داخل بینی کمی دچار تورم شود. بروز چنین مشکلی بعد از جراحی می تواند سیستم بویایی و جریان هوا به داخل بینی را دچار اختلال کند زمانی که به چنین مشکلی بعد از جراحی بینی دچار شوید حس بویایی شما دچار اختلال خواهد شد.

با بروز این مشکل بعد از جراحی بینی نگران نشوید چرا که این حس کاملا موقتی است و بعد از گذشت مدتی مثلا 1 تا 2 بعد از انجام جراحی بازخواهد گشت.

نکته: از دست رفتن حس بویایی و چشایی به شکل دائمی یک اتفاق خیلی نادر است.

آیا برای بازگشت سریع حس بویایی روشی وجود دارد؟

توجه داشته باشید که یکی از آسان ترین روش ها رعایت تمامی نکات و مراقبت هایی است که پزشک بعد از انجام جراحی به شما توصیه کرده است. برخی از این اقدامات عبارتند از:

  • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و التهابات بعد از جراحی
  • مصرف غذاهای سرد و شیرین
  • عدم مصرف غذاهای پر ادویه چرا که منجر به گشاد شدن رگ های خونی خواهند شد.
  • در طول دوره نقاهت نباید غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند استفاده کرد.
  • به منظور بهبود تورم و التهابات بعد از جراحی مصرف آب فرآوران، نوشیدنی هایی مثل آب کرفس را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

در کدام نوع از مدل بینی ریسک کاهش بویایی بیشتر است؟

در جواب این سوال باید بگویم که در بینی های کوچک امکان بروز اختلالات تنفسی بسیار وجود دارد و اگر دوست دارید تا بینی خود را عروسکی یا فانتزی عمل کنید باید بگوییم که کوچک شدن بینی می تواند در تنفس و بویایی شما تاثیر گذار باشد.

با توجه به میزان اهمیت این موضوع خیلی از جراحان بینی باتجربه به هیچ عنوان چنین عملی را انجام نمی دهند و فردی که قصد انجام جراحی این نوع مدل را داشته باشد متقاعد می کنند که انجام این نوع مدل ها می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

علاوه بر اختلالات تنفسی و کاهش بویایی انجام این مدل از جراحی بینی می تواند آپنه خواب، خروپف های شبانه، اختلالات سلامتی را در فرد به همراه داشته باشد.

آیا امکان درمان اختلالات بویایی بعد از جراحی بینی وجود دارد؟

در ابتدا لازم است تا بررسی های کامل و دقیقی برروی ساختار بینی و سیستم بویایی فرد انجام شود تا از این طریق بتوان مشکل ایجاد اختلال بویایی را تشخیص داد.

بعد از این مرحله جراح دارو های استروئیدی قرص ها و اسپری هایی را به منظور بهبود بویایی فرد تجویز خواهد کرد در بعضی از مواقع ممکن است اختلالات بویایی ناشی از آسیب دیدگی عصب بویایی باشد که با ایجاد چنین مشکلی روش های درمانی امکان پذیر نخواهد بود.

ذکر این نکته بسایر حائز اهمیت می باشد که نداشتن حس بویایی می بایست سریعا تشخیص داده شود چرا که در روند بهبودی بسیار موثر می باشد.

سوالات متداول

کلام آخر

شاید با خواندن این مطب فکر کنید که انجام جراحی بینی ممکن است مشکلات بویایی را به همراه داشته باشد و منجر به نگرانی و استرس شما شود ولی باید بگوییم که ایجاد چنین مشکلاتی بعد از جراحی بینی بسیار نادر است از همه مهم تر در هر عمل جراحی خطرات و عوارض گوناگونی ممکن است وجود داشته باشد و به هیچ عنوان نمی توان آن را انکار کرد ولی از همه این موارد مهم تر انتخاب درست جراح بینی می باشد تا عوارض و خطرات ممکن بعد از جراحی کمتر و نتیجه مطلوبی نیز از جراحی دریافت شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']