ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » مصرف راکوتان قبل و بعد از جراحی بینی

مصرف راکوتان قبل و بعد از جراحی بینی

تزریق راکوتان قبل و بعد از جراحی بینی - دکتر رزم آرا
آنچه می خوانید...

مصرف راکوتان قبل و بعد از جراحی بینی چالشی است که ذهن بسیاری از متقاضیان این جراحی را به خود مشغول کرده است. راکوتان یا ایزوترتینوین دارویی است که مصرف آن گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است. متخصصان پوست این دارو را برای درمان و از بین بردن جای جوش و آکنه تجویز می کنند؛ ولی سوالی که مطرح می شود این است که آیا مصرف این دارو قبل و بعد از عمل بینی مشکلی ایجاد می کند یا خیر. در این مقاله به تفصیل درباره دلایل منع مصرف راکوتان در دوران قبل و بعد از عمل بینی صحبت شده است.

تاثیر مصرف راکوتان بر روند جراحی بینی

مصرف داروهای شیمیایی ممکن است در روند بهبودی هر نوع عمل جراحی تاثیرگذار باشد؛ در رابطه با جراحی بینی نیز این مسئله صدق می کند و لازم است که در جلسه مشاوره، جراح خود را از داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید. از جمله این داروها که می تواند در روند جراحی کردن بینی اختلال ایجاد کند آسپرین، بروفن و ناپروکسن است که باید حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی مصرف نشوند تا سبب خونریزی و مشکلاتی از این دست نشوند.

راکوتان دارویی است که از ویتامین آ تشکیل شده است و در درمان آکنه و جوش بسیار موثر است. این دارو نیز یکی دیگر از مهمترین داروهایی است که باید قبل و بعد از جراحی بینی کنار گذاشته شده و به هیچ عنوان مصرف نشود. توصیه می شود که پیش از جراحی بینی حداقل سه ماه از مصرف راکوتان قطع شده باشد و بعد از عمل بینی نیز حداقل دو ماه از مصرف این دارو خودداری گردد. علت منع مصرف راکوتان قبل و بعد از جراحی بینی احتمال ایجاد نکروز (بافت مردگی)، سیاه شدن و نازک شدن پوست و بد شکل شدن بینی است.

آیا مصرف راکوتان با کورتون بعد از جراحی بینی تداخل دارد؟!

همانگونه که پیش تر ذکر شد، مصرف راکوتان دو ماه از جراحی بینی منعی نخواهد داشت؛ بسیاری از افرادی که عمل بینی انجام داده اند، برایشان این سوال مطرح می شود که آیا مصرف راکوتان با تزریق کردن کورتون بعد از جراحی بینی تداخلی ایجاد می کند؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید راکوتان و کورتون بعد از جراحی بینی تداخلی نداشته و مشکلی ایجاد نمی کند.

تاثیر راکوتان بعد از جراحی بینی گوشتی

 
 

جالب است بدانید که مصرف قرص راکوتان به دلیل اینکه از ضخامت پوست کم می کند برای دماغ های گوشتی و کم کردن چربی و ضخامت پوست بعد از جراحی کردن دماغ نیز تجویز می گردد و فرد می تواند با تجویز جراح خوب بینی مشهد ، بعد از دو ماه از جراحی زیبایی بینی گوشتی از این دارو استفاده کند. در واقع آکوتان منافذ باز پوست های چرب را بسته و ترشح چربی آن ها را کاهش می دهد و در نتیجه پوست نازک تر شده و بینی کوچکتر به نظر می رسد.

 
تاثیر راکوتان بعد از جراحی بینی گوشتی

عوارض مصرف راکوتان

مصرف راکوتان می تواند عوارضی از جمله موارد زیر را به همراه داشته باشد:

  • خشکی شدید پوست، دهان، بینی و چشم
  • خونریزی بینی
  • احساس خستگی و سردردهای خفیف
  • افزایش ریزش مو
  • دردهای مفاصل

دقت داشته باشید که مصرف راکوتان می تواند بر روی تست های کبدی تاثیر گذار باشد؛ همچنین در دوران بارداری نیز نباید این دارو مصرف شود.

 
 
 
 
نمونه عمل بینی رزم آرا
 
نمونه جراحی بینی رزم آرا
 
 

سوالات متداول

 

اشتراک گذاری مطلب:

drrazmara

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']