ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » قوز بینی و دلایل ایجاد آن

قوز بینی و دلایل ایجاد آن

عمل قوز بینی
آنچه می خوانید...

جراحی قوز بینی در مشهد

به قسمت برجستگی روی بینی قوز بینی گفته می‌شود که با انجام جراحی رینوپلاستی می توان آن را درمان کرد. وجود قوز روی بینی از مهمترین مسائلی بوده که ذهن افراد متقاضی این عمل را به خود درگیر کرده است. قوز روی بینی می‌تواند به دلایل مختلف ارثی، تروما (حادثه) یا ویژگی‌های خانوادگی اتفاق افتد. مشکل برجستگی بینی در بیماران می‌تواند به شکل‌های مختلف وجود داشته باشد. به همین دلیل مهم است که پزشک جراح علت را ریشه‌یابی کرده و درصدد رفع آن برآید. امکان دارد بینی شخص در اثر یک حادثه ناگواری که در دوران کودکی برای او اتفاق افتاده است، برجستگی نامطلوبی پیدا کند. این تغییرات در ساختار استخوان‌ و غضروف‌ منجر به ایجاد قوز روی بینی می‌شوند.

قوز بینی در هر فردی متفاوت بوده و دارای اندازه‌های مختلفی است. به هر حال، این مشکل را می‌توان با عمل رینوپلاستی به راحتی رفع نمود. قوز روی بینی هر شکلی هم که داشته باشد با اصلاح آن، تغییرات زیادی را می‌توان در چهره‌ی فرد مشاهده نمود. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که قوز روی بینی، عقابی شکل باشد. در این حالت می‌توان با استفاده از یک گرافت غضروفی در قسمت پایین بینی در جهت اصلاح آن اقدام نمود.

این مشکل تا حد زیادی می‌تواند زیبایی فرد را تحت‌تاثیر قرار دهد. به طوری که با مشاهده چهره، اولین چیزی که به چشم می‌آید بینی طرف مقابل باشد. با تمام این توضیحات، فرد متقاضی جهت اصلاح بینی قوزدار خود باید با یک پزشک جراح ماهر مشورت نماید.      

نکات مهمی که فرد متقاضی باید قبل از جراحی قوز بینی بداند

اگر با مشکل قوز بینی مواجه هستید، اولین کار این است که از مشورت‌های پزشک قابل اعتماد در این زمینه استفاده نمایید. در اینجا پزشک باید با استفاده از عکس‌های رادیولوژی و بررسی آنها، درک جامعی از مشکل بیمار داشته باشد. ارزیابی عکس‌های رادیولوژی به پزشک جراح این امکان را می‌دهد که علت قوز روی بینی را شناسایی کند. در اکثر موارد، برجستگی روی بینی در اثر بزرگ شدن استخوان و تیغه‌ی پشتی بینی ایجاد می‌شود.

در بسیاری موارد هم امکان دارد که دلیل برآمدگی به خاطر وضعیت سر بینی باشد که در این وضعیت نیاز است که پزشک با معاینه کامل جهت رفع آن مشکل اقدام نماید.

یکی دیگر از نکاتی که باید پزشک قبل از جراحی نسبت به آن توجه داشته باشد، معاینه‌ داخلی بینی است. پزشک در این معاینه می‌تواند نابه‌هنجاری‌های مربوط به تیغه و مخروط بینی را به راحتی تشخیص دهد. تمام موارد ذکر شده به این خاطر گفته شد که بدانید علت بررسی مشکل بیمار، تعیین‌کننده نوع روش جراحی و راهکارهای لازم جهت رفع ایرادات قوز بینی اوست.

به منظور انجام جراحی قوز بینی در مشهد لازم است تا حتما توسط بهترین جراح بینی این کار را انجام دهید تا نتایج بسیار خوبی را از جراحی خود دریافت کنید، از همه مهم تر عوارض بعد از جراحی نیز به نسبت کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید=> سوهان کشیدن بینی

اشکال مختلف قوز روی بینی

قوز بینی دارای اشکال مختلفی است. جراح با انجام بررسی‌های لازم تعیین خواهد کرد که قوز ایجاد‌شده بر روی بینی شما در کدام رده‌ بندی قرار دارد. از همین رو انواع درجه بندی قوز بینی شامل موارد زیر می باشد:

اگر طول برجستگی نوک بینی از فاصله بین لب و بینی کمتر باشد به آن قوز بینی کاذب گفته می‌شود. پزشک جراح با بررسی‌های به عمل آمده باید جهت اصلاح برجستگی نوک بینی اقدام نماید. به عبارتی، پزشک جهت رفع این مشکل نیازی به جراحی برش بینی ندارد.  

اگر طول برجستگی نوک بینی از فاصله بین لب و بینی بیشتر باشد به آن قوز بینی پنهان گفته می‌شود.

در قوز بینی واقعی، طول برجستگی نوک بینی با فاصله‌ای که لب و بینی نسبت به همدیگر داشته برابر است. 

گاهی اوقات ممکن است که انجام جراحی قوز بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس شود چرا که پزشک در فرایند جراحی بینی‌ عقابی، برجستگی روی بینی را تراش یا برش می‌دهد. همین عامل باعث می‌شود که دریچه‌ ی هوایی بینی کمتر شده و در روند تنفس فرد مشکل ایجاد نماید.

در این مواقع، پزشک جراح می‌تواند با قرار دادن گرافت در بالاترین قسمت راه هوایی بینی، مشکل اختلال تنفس را در فرد بیمار حل نماید. راهکارهای درمانی زیادی جهت اصلاح بینی‌های قوز‌دار وجود دارد که هر کدام از آنها باید با توجه به نظر پزشک جراح، اجرایی شوند.  

راهکارهای درمانی جهت رفع قوز بینی

اگر اندازه قوز بینی کوچک باشد، هیچ نگرانی وجود ندارد. پزشک جراح تنها با تراشیدن یا برش کوچک سطح برجستگی بینی جهت رفع مشکل اقدام می‌کند. اما در مواقعی که اندازه قوز روی بینی در حد متوسط یا بیشتر باشد جراح با شکستن یا برش استخوان بینی می‌تواند ایرادات را برطرف نماید. البته تمام این راهکارهای درمانی به نوع بینی قوزدار بیمار و نظر پزشک بستگی خواهد داشت.

در مورد بیمارانی که برجستگی سطح بینی آنها زیاد است، پزشک با شکستن یا برش استخوان موجود در زیر پل بینی جهت اصلاح آن به شکل درست اقدام خواهد کرد. به همین دلیل بسیار ضروری است که در ابتدا نوع بینی قوزدار مشخص شده و بررسی‌های لازم در مورد اصلاح آن توسط جراح انجام شود. انتخاب فرد متخصص که مهارت بالایی در زمینه جراحی قوز بینی داشته باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا جراح مورد نظر باید از توانایی لازم جهت نشان دادن نتایج بعد از عمل و شبیه‌سازی میزان کاهش برجستگی بینی قوزدار توسط دستگاه برخوردار باشد.

مشاوره‌ قبل از جراحی قوز بینی در مشهد

پزشک جراح قبل از عمل باید فرد متقاضی را در جریان روند جراحی و اقدامات بعد از آن قرار دهد. به همین دلیل نیاز است که فردی را برای این کار انتخاب کنید که با او احساس راحتی زیادی داشته باشید تا بتوانید تمام دل‌نگرانی‌هایتان را در مورد عمل با او در جریان بگذارید. مشاوره‌های قبل از جراحی بینی شامل موارد زیر است:

تشخیص فرم بینی

بررسی راه‌های هوایی داخلی بینی

بررسی انعطاف‌پذیری غضروف بینی

بررسی بافت پوست بیمار

نتیجه‌گیری

اقداماتی که باید بعد از عمل قوز بینی انجام دهید به مانند سایر جراحی‌های زیبایی است. پزشک هنگام جراحی، وسیله‌ای به نام اسپلینت را داخل بینی قرار می‌دهد که بعد از گذشت یک هفته باید آن را از بینی فرد بیمار بیرون آورد. کبودی و ورم ناشی از عمل هم طبیعی بوده که بعد از گذشت دو هفته به طور کامل از بین خواهند رفت. یک‌سری دستورالعمل‌های ویژه‌ای وجود داشته که ضروری است پزشک با فرد متقاضی این عمل در میان بگذارد.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']