ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » جراحی شاخک بینی

جراحی شاخک بینی

شاخک بینی چیست
آنچه می خوانید...

هدف از نگارش این مقاله توضیح کاملی در مورد جراحی شاخک بینی است، البته لازم است تا در ابتدا به توضیح مختصری از شاخک بینی اشاره کنیم. به برجستگی های دیواره بینی شاخک بینی گفته می شود که با یک لایه مخاط بینی پوشانده شده است و یکی از وظایف اصلی آن عبور هوا و مرطوب نگه داشتن آن است. زمانی که بینی شما دچار مشکل می شود عملکرد شاخک های بینی دچار مشکل شده و جریان هوا به داخل بینی را دچار اختلال می کند. در حالت کلی خانم ها و آقایان هر دو از سه شاخک یعنی شاخک های بالایی، میانی، پایینی برخوردار هستند که آسیب دیدگی هر کدام از آن ها می تواند منجر به بروز مشکلاتی در تنفس شود.

در حالت کلی خانم ها و آقایان هر دو از سه شاخک یعنی شاخک های بالایی، میانی، پایینی برخوردار هستند که آسیب دیدگی هر کدام از آن ها می تواند منجر به بروز مشکلاتی در تنفس شود.

انواع شاخک بینی

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم شاخک بینی از انواع مختلفی برخوردار است که برخی از آن ها عبارتند از:

شاخک های فوقانی: این شاخک در بالای دو شاخک دیگر قرار گرفته، از لحاظ ابعاد می توان گفت که کوچک تر است.

شاخک های میانی: ما بینی شاخک فوقانی و تحتانی این شاخک قرار گرفته است که نقش اصلی آن مرطوب و گرم نگه داشتن بینی است.

شاخک های پایینی: بعد از دو شاخک فوقانی و میانی این شاخک قرار گرفته است، که اگر این شاخک بیش از اندازه بزرگ باشد منجر به عدم تبادل جریان هوا به داخل بینی خواهد شد.

عوامل مختلفی چون سرما خوردگی، آلرژی، پولیپ بینی می تواند در بزرگ تر شدن شاخک بینی نقش داشته باشد. توجه داشته باشید افرادی که دچار انحراف بینی هستند به نسبت سایر افراد بیشتر در معرض بزرگی شاخک های بینی هستند علاوه بر تمامی موارد گفته شده مشکلات تنفسی و خون دماغ شدن نیز منجر به التهاب و تورم بینی شده که ممکن است کمی آزار دهنده باشد.

راه های تشخیص بزرگی شاخک بینی

خیلی از افراد ممکن است مشکل پولیپ بینی را به دلایل علائم یکسان با یکدیگر اشتباه بگیرند و با علم به این که موضوع به جراح بینی مراجعه می کنند. پزشک نیز با انجام معاینات داخلی بینی بزرگی شاخک های بینی را تشخیص می دهد ولی در مواقعی که تشخیص غیر ممکن باشد از عکسبرداری و اشعه ایکس استفاده خواهد کرد.

به منظور درمان شاخک بینی از روش جراحی استفاده می شود که انجام آن به روش های مختلفی چون ایجاد برش و برداشتن بخش کوچکی از شاخک بینی، کاهش مخاط شاخک ها، درمان شاخک بینی با لیزر انجام می شود، که انجام هر کدام از روش های گفته شده به شرایط بیمار بستگی دارد

جراحی شاخک بینی

به منظور درمان شاخک بینی از روش جراحی استفاده می شود که انجام آن به روش های مختلفی چون ایجاد برش و برداشتن بخش کوچکی از شاخک بینی، کاهش مخاط شاخک ها، درمان شاخک بینی با لیزر انجام می شود، که انجام هر کدام از روش های گفته شده به شرایط بیمار بستگی دارد. در این بخش به طور مفصل در مورد هر یک از روش های گفته شده صحبت خواهیم کرد تا با نحوه انجام آن آشنا شوید.

برش قسمت کوچکی از شاخک بینی

زمانی که محل قرار گیری شاخک بینی در تخلیه سینوس ها به واسطه شاخک بینی اختلال ایجاد کند از این روش جراحی استفاده خواهد شد. طریقه انجام جراحی به این شکل است که جراح بینی لازم است تا برای باز کردن راه تخلیه سینوس ها در شاخک بینی برش های کوچکی را ایجاد کند.

کاهش مخاط شاخک ها

برای انجام این جراحی چون جراح قصد کاهش کارایی بینی را ندارد در نتیجه لازم است تا برشی را به منظور بالاکشیدن پوست شاخک های لایه مخاطی ایجاد می کند تا از این طریق استخوان اضافی را حذف کند. یکی از مهم ترین اهداف انجام این جراحی بیشتر کردن فاصله شاخک ها نسبت به تیغه بینی خواهد بود.  

درمان شاخک بینی با لیزر

از دیگر روش های درمانی برای اصلاح شاخک های بینی استفاده از لیزر است. استفاده از این روش درمانی برای زیر مخاط بینی کاربرد دارد اما در صورتی که برای زیر مخاط بینی استفاده نشود ممکن است منجر به از بین رفتن مژک های مفید داخلی بینی شود.

مزایا و معایب جراحی شاخک بینی

هر کدام از روش های درمانی که به منظور درمان بیماری استفاده می شود و می تواند برای فرد مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد که از جمله مزایا و معایب جراحی شاخک بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

منجر به باز کردن راه تنفس فرد شده، علاوه بر آن خروپف را نیز به نسبت کاهش می دهد و اگر دچار آلرژی خاصی باشید با انجام جراحی مشکلات شما به احتمال زیاد درمان خواهد شد.

معایب

از جمله معایبی که جراحی شاخک بینی به همراه دارد شامل خشک شدن بینی، ایجاد عفونت، خونریزی های موقت، سندروم بینی خالی خواهد بود.

اقدامات و مراقبت های لازم بعد از عمل شاخک بینی

همانطور که می دانید رعایت مراقبت ها بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که رعایت تمامی این موارد باعث شده تا روند بهبودی بعد از جراحی به سرعت طی شود علاوه بر آن خطرات و عوارضی که هر عمل جراحی می تواند داشته باشد با رعایت تمامی این نکات کاهش می یابد. از جمله مهم ترین اقدامات مراقبتی بعد از جراحی شاخک بینی به شرح زیر می باشد:

  • توجه داشته باشید که استحمام کوتاه داشته باشید.
  • به هیچ عنوان سر خود را بیش از اندازه خم نکنید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین بدنی به شدت اجتناب کنید.
  • از سیگار کشیدن و مصرف الکل برای مدتی خوداری کنید.
  • به نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی توجه داشته باشید و حتما سر خود را در زاویه 45 درجه قرار دهید.
  • در صورت تجویز دارو می توانید برای تسکین درد از آن ها استفاده کنید.
  • داشتن تورم و التهاب بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده از همین رو بهتر است از کمپرس یخ به منظور کاهش تورمات بعد از جراحی استفاده کنید.
  • از لمس بینی، فین کردن و ایجاد ضربه به شدت پرهیز کنید.

توجه داشته باشید که بعد از جراحی شاخک بینی حتما استراحت کافی داشته باشد تا دوران نقاهت کوتاهی را بعد از جراحی داشته باشید.

کلام آخر

یکی از اصلی ترین علت های مشکلات تنفسی بزرگی شاخک های بینی است که منظور درمان آن لازم است تا جراحی شاخک بینی انجام داده شود ولی با توجه به عوارض و خطرات کمی که این جراحی دارد لازم است تا برای جراحی به بهترین جراحی بینی مراجعه کنید تا نتیجه مطلوبی را از عمل جراحی خود دریافت کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']