مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

جراحی زیبایی گوش

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

جراحی زیبایی گوش

 

 

گوش یکی از تاثیرگذارترین اجزای صورت در زیبایی چهره است، در بعضی از افراد لاله گوش بزرگ تر یا برجسته تر از حد معمول است، که اغلب زمینه ارثی دارد. جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی می تواند، عیوب مادرزادی را اصلاح کند و با بهبود سایز، شکل و موقعیت گوش باعث ایجاد تناسب با بقیه اجزای صورت شود.

چه عواملی منجر به نازیبایی گوش می شود؟

دو عامل بسیار مهم وجود دارد که منجر به برآمدگی و بیرون زدگی گوش ها می گردد، اولین عامل از بین رفتن چین آنتی هلیکس می باشد.

در گوش طبیعی چندین منحنی و تاخوردگی در قسمت قدامی لاله گوش وجود داشته و قابل مشاهده است، اگر این تاخوردگی ها از بین رود، گوش حالت بیرون زده پیدا خواهد کرد که سبب افزایش فاصله قرارگیری گوش از سر می گردد.

دومین عامل که منجر به نازیبایی گوش ها می شود، عمیق بودن کونکای گوش است. کونکای ناحیه فرورفته در غضروف گوش است که در نزدیک مجرای گوش قرار گرفته و تقریبا شبیه به کاسه می باشد.

در حقیقت این دو عامل سبب بیرون زدگی گوش ها و افزایش فاصله گوش از سر و همچنین افزایش سایز گوش می گردد.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

بهترین سن انجام جراحی زیبایی گوش

85 درصد از گوش در سن سه سالگی کاملا رشد کرده است و رشد غضروفی گوش در سن پنج سالگی کامل می گردد. بنابراین زمان مناسب برای اقدام به انجام جراحی زیبایی گوش در سن پنج یا شش سالگی بدون اختلال در رشد گوش خواهد بود.

جالب است توجه نمایید که کودکان در این دوره سنی توجه بسیاری به چنین اختلالی در افراد خواهند داشت و حتی در مواردی ممکن است در اجتماع و محیط مدرسه مورد تمسخر قرار گیرند که این امر برای آن کمی آزاردهنده خواهد بود.

جراحی زیبایی گوش در کودکان به دلیل داشتن غضروف گوش نرم تر و انعطاف پذیرتر، امکان جراحی با تکنیک های کمتر تهاجمی با نتایج مطلوب تر و شانس برگشت پذیری کمتر وجود دارد. اما در بزرگسالان به ویژه آقایان، به دلیل داشتن غضروف محکم تر و سفت تر در مقایسه با کودکان نتایج محدودتر و شانس بیشتری برای برگشت پذیری وجود دارد.

چه معیارهای برای کاندید جراحی زیبایی گوش وجود دارد؟

سه معیار برای انتخاب جراحی زیبایی گوش بسیار حائز اهمیت می باشد که عبارت است از:

یکی از گوش ها یا هر دو گوش دورتر از سر قرار گرفته اند. به طور طبیعی زاویه بین لاله گوش و جمجمه 15 تا 20 میلی متر یا حدود سی درجه می باشد که این میزان زاویه مطلوب و طبیعی است. اما اگر این زاویه بیش از 40 تا 45 درجه باشد، غیرطبیعی تلقی می گردد.

دومین معیاری که موجب می شود تا فرد کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش باشد، بزرگ بودن اندازه گوش بیش از حالت طبیعی و نرمال است. اندازه گوش از بالای گوش تا نرمه گوش محاسبه می گردد، که این اندازه حدود شش سانتی متر خواهد بود.

سومین معیار نامتقارن بودن گوش ها با یکدیگر است که منجر می شود تا فرد کاندید مناسب جراحی زیبایی گوش باشد.

از دیگر مواردی که جز سه معیار فوق می باشد عبارت است از:

  • کودکان یا بزرگسلانی که دچار مشکلات مادرزادی در فرم گوش هستند.
  • کسانی که به دلیل حادثه یا عوامل دیگر دچار نقص در ظاهر گوش شده اند.
  • کشتی گیران یا ورزشکارانی که به دلیل فعالیت های ورزشی دچار نقص در ظاهر گوش شده اند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش نیستند؟

افرادی که سابقه کلویید در ناحیه اسکار قبلی را داشته اند، کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش نیستند. این افراد در معرض ریسک مجدد کلویید و هایپرتروفی شدن ناحیه اسکار و برش ناشی از جراحی اتوپلاستی هستند.

همچنین افرادی که سابقه ابتلا به عفونت های مکرر گوش را دارند، کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش نخواهند بود.

جراحی زیبایی گوش

کاندید جراحی زیبایی گوش

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

قبل از آنکه اقدام به جراحی زیبایی گوش نمایید بایستی چند نکته را رعایت نمایید، که عبارت است از:

استعمال دخانیات نظیر سیگار کشیدن بایستی به مدت شش هفته قبل از جراحی قطع شود. دخانیات حاوی نیکوتین بوده و موجب اختلال در اکسیژن رسانی به خون خواهد شد و ممکن است روند جراحی را با مشکل مواجه کند.

استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل نیز باید از یک هفته قبل از جراحی گوش کنار گذاشته شود، چرا که الکل موجب افزایش ادرار شده و به همین دلیل سبب کاهش آب بدن خواهد شد.

از مصرف داروی های ضد التهاب، آسپرین و مکمل های ویتامین E به مدت دو هفته قبل از جراحی بایستی اجتناب ورزید، زیرا این نوع داروها منجر به خونریزی و تشکیل هماتوم خواهد شد.

در صورتی که دارویی استفاده می نمایید و سابقه بیماری و حساسیت دارویی دارید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است با داروهای بیهوشی تداخل داشته باشند و لازم به قطع مصرف آن ها باشد.

به مدت هشت ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید و استحمام را فراموش نکنید.

نکات طلایی جراحی زیبایی گوش

در طول جراحی زیبایی گوش برش در قسمت چین پشت گوش ایجاد می گردد که در نهایت پس از ترمیم زخم این ناحیه به صورت خط باریکی خواهد بود که قابل مشاهده نخواهد بود.

یکی از چالش های جراحی اتوپلاستی ایجاد تقارن بین دو گوش است. اندازه گیری دقیق در قسمت بالایی، میانی و تحتانی گوش با استفاده از خط کش قبل و حین عمل جراحی این امکان را به جراح می دهد تا اندازه دقیقی که گوش بایستی به سمت عقب رود را به دست آورد و این امر امکان تقارن سازی حداکثری را ایجاد خواهد نمود.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش در تسریع روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد، اما این توصیه های پزشکی کدامند

به منظور پیشگیری از هماتوم در لاله گوش و همچنین مخافظت از گوش ها استفاده از پانسمان و باندکشی در اطراف گوش ها ضروری است.

استفاده از این پانسمان بر روی گوش ها به مدت پنج روز پس از جراحی لازم خواهد بود و در روز پنجم تا هفتم می توان پانسمان را برداشت و بخیه ها را کشید.

انجام فعالیت های روزمره و اجتماعی پس از هفت روز بلامانع است. لازم به ذکر است انجام فعالیت های سنگین که موجب افزایش ضربان قلب افراد می شود  همچون بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزش های سنگین ممنوع می باشد.

پس از برداشتن پانسمان استفاده از حد بند به مدت هفت روز به صورت شبانه روز توصیه می شود و پس از این زمان در هفته دوم تنها کافی در طول شب از حدبند استفاده نمایید و در طول روز نیازی به استفاده از حد بند نخواهد بود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی اتوپلاستی به مدت دو هفته بهتر است بدین صورت باشد که فرد به پشت بخوابد تا هیچ گونه فشاری به آن ناحیه وارد نشود.

افراد پس از جراحی اتوپلاستی بایستی حداقل به مدت یک ماه از انجام فعالیت های که منجر به فشار و یا خم شدن گوش ها می شود را خودداری نمایید.

پس از اتوپلاستی مصرف داروهای خود را فراموش نکنید. هر یک از این داروها به منظور خاصی تجویز شده و استفاده به موقع از آن ها بسیار حائز اهمیت است.

به مدت دو هفته استفاده از داروهای رقیق کننده خون ممنوع می باشد.

احساس درد پس از اتوپلاستی از عوارض طبیعی بوده و به تدریج برطرف خواهد شد. بیماران می توانند برای کنترل درد خود از داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده استفاده کنند.

از رفتن به محل های پرتردد که امکان برخورد ضربه به گوش ها وجود دارد خودداری کنید.

چنانچه پس از جراحی زیبایی گوش ترشحات خونی از گوش خارج شد، به جراح خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

عوارض و خطرات جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش همانند سایر اعمال جراحی عوارض و خطرات مخصوص به خود را دارد. درد، تورم، خونریزی، اسکار ناحیه جراحی، بی حسی موقتی لاله گوش، عدم تقارن گوش ها، اصلاح بیش از حد گوش و یا اصطلاحا ایجاد گوش تلفنی از عوارض جراحی زیبایی گوش محسوب می شود.

شایان ذکر است که برخی از این عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می گردد، اما عوارض ناشی از جراحی تنها به دلیل ناکارآمد و نامتخصص بودن جراح پلاستیک اتفاق می افتد، که برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است در انتخاب جراح خود دقت لازم و کافی را داشته باشید و مشورت نمایید.

آیا جراحی زیبایی گوش بر روی شنوایی تاثیر دارد؟

یکی از سوالات رایج در میان افراد این است که آیا جراحی زیبایی گوش بر روی شنوایی تاثیر می گذارد؟ در پاسخ باید بگوییم در صورتی که کاندید جراحی اتوپلاستی هستید نگران نباشید زیرا این امر هیچ گونه تاثیری بر روی شنوایی نخواهد داشت.

دکتر نرگس رزم آرا متخصص گوش و حلق و بینی فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت و بینی با استفاده از تکنیک های روز دنبا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد. جهت مشاوره با بهترین جراح پلاستیک صورت در مشهد می توانید با شماره ۰۵۱۳۸۵۵۵۹۵۹ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر نرگس رزم آرا مراجعه نمایید.

ماندگاری جراحی زیبایی گوش چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری جراحی زیبایی گوش بسته به برخی عوامل متفاوت می باشد. نتیجه پس از جراحی اتوپلاستی و میزان ماندگاری آن در افرادی که غضروف آن ها بیش از حد سفت و ضخیم است و همچنین افرادی که سابقه ضربه به گوش دارند کمتر خواهد بود و در چنین شرایطی احتمال بازگشت پس از جراحی وجود دارد. هرچند که در اکثریت مواقع نتیجه حاصل از عمل زیبایی گوش، دائمی است و بیماران نباید نگران برگشت پذیری باشند.

نکته آخر

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش جهت بهبود شکل گوش، موقعیت و تناسب گوش با سر و صورت انجام می شود. جراحی زیبایی گوش به طور همزمان بر روی هر دو گوش یا تنها برای یک گوش قابل انجام است. با اتوپلاستی علاوه بر بزرگسان برای کودکان نیز قابل انجام است زیرا قادر است عیب هایی که از زمان تولد در ساختار گوش وجود دارد را به طور کامل برطرف نماید.

در نهایت بگوییم، جراحی زیبایی گوش یک روش زیبایی است که با کمترین عوارض همراه خواهد بود و بایستی به تمامی بیماران کاندید این جراحی گوش زد نمود که هدف از جراحی اتوپلاستی بهبود وضعیت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه نمایید.

doctorrazmara

دکتر نرگس رزم آرا

فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + نوزده =

تماس با پزشک