[lwp_divi_breadcrumbs home_text=”دکتر نرگس رزم آرا” font_icon=”%%19%%” use_before_icon=”off” link_color=”#ffffff” separator_color=”#ffffff” current_text_color=”#ffffff” _builder_version=”4.9.4″ module_text_color=”#ffffff” text_orientation=”force_left” hover_enabled=”0″ module_text_align_tablet=”center” module_text_align_phone=”” module_text_align_last_edited=”on|tablet” text_orientation_tablet=”right” text_orientation_last_edited=”off|tablet” sticky_enabled=”0″][/lwp_divi_breadcrumbs]
زمان مطالعه مقاله :
۱۰ دقیقه

جراحی بینی فانتزی

بینی به دلیل قرار گیری در مرکز صورت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد؛ بنابراین جراحی زیبایی بینی با هدف اصلاح ایرادات عملکردی و همچنین برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی انجام می شود.

برخی از افراد به دلیل داشتن فرم بینی نازیبا با کاهش اعتماد به نفس مواجه شده اند و همین امر سبب شده تا کمتر در اجتماعات حضور داشته باشند. لذا در چنین شرایطی جراحی بینی می تواند به آن ها کمک نماید. جراحی بینی فانتزی یا عروسکی یک نوع جراحی زیبایی است که جهت تناسب بین بینی با سایر اعضای صورت انجام می شود.

امروزه جراحی بینی طرفداران بسیاری در میان اقشار مختلف مردم با هر سن و جنسیتی دارد. اما از آنجایی که خانم ها اغلب خواستار کوچک و فانتزی شدن بینی خود هستند، رایج ترین نوع جراحی بینی در میان آنها، جراحی بینی فانتزی می باشد.

امروزه مدل بینی عروسکی یا فانتزی طرفداران مخصوص به خود را دارد اما جالب است بدانید که بینی عروسکی برای تمامی افراد مناسب نیست و بهتر است بینی متناسب با سایر اجزای صورت باشد زیرا گاهی اوقات کوچک کردن بیش از حد بینی می تواند با مشکلاتی همراه باشد. با این وجود هنوز برخی از افراد تمایل و اصرار زیادی به انجام جراحی بینی فانتزی دارند اما افراد بایستی بدانند جراحی را به گونه انجام دهند که آسیبی به بافت و تیغه بینی وارد نشود.

رینوپلاستی

چرا افراد اقدام به عمل جراحی پلاستیک بینی خود می کنند؟

در صورت آنکه با افرادی که تصمیم به جراحی بینی خود دارند یا افرادی که این عمل را پشت سرگذاشته اند داشته باشید، هیچ کدام به موارد یکسانی اشاره نمی کنند و انگیزه و دلایل متفاوتی را مطرح می کنند. اما به طور کلی جراحی بینی به منظور رفع نواقص حاصل از حادثه که ممکن است شکسته شده باشد یا به دلیل مشکلات تنفسی که از بدو تولد با فرد همراه بوده است، یا به دلیل نارضایتی از ظاهر بینی خود و عدم تناسب بین بینی و صورت شان تناسب تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند، اما به لحاظ علم پزشکی جراحی بینی به منظور تغییر فرم ظاهری یا به علت بهبود در فرآیند تنفسی بیمار انجام می پذیرد.

انواع بینی

یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار در نتیجه نهایی جراحی بینی، ضخامت پوست است که همین مشخصه باعث شده بینی ها به دو نوع بینی استخونی و گوشتی تقسیم بندی شوند:

بینی استخوانی

پوست نازک و استخوان محکم، دو مشخصه بینی های استخوانی هستند که این دو ویژگی باعث شده تا در بیشتر مواقع و در صورت انتخاب جراح بینی خوب، نتایج ایده آلی از عمل بینی کسب کنند.

بینی گوشتی

پوست بینی های گوشتی در مقایسه با بینی های استخوانی ضخیم و غضروف ضعیف دارند. جراحی بینی طبیعی تنها نوع جراحی مناسب برای افرادیست که دارای بینی گوشتی هستند. لازم به ذکر است برخلاف گذشته، امروزه جراحی بینی گوشتی با گرافت گذاری و تقویت غضروف ها انجام خواهد شد، تا از برگشت پذیری و افتادگی نوک بینی جلوگیری شود.

نتایج جراحی بینی

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی بیشتر مناسب افرادیست که تنها می خواهند ایرادات ظاهری یا عملکردی بینی خود را برطرف کنند و نمی خواهند بینی شان از حالت طبیعی خارج شود. آقایان و افرادی که دوست ندارند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند، از طرافداران جراحی بینی طبیعی می باشند. در این روش جراحی، در ابتدا ایرادات بینی چون قوز یا کجی بینی برطرف شده و هیچگونه قوسی در آن ایجاد نمی شود. همچنین در این بینی ها فاصله نوک بینی تا لب حدود 95 درجه می باشد.

جراحی بینی فانتزی

همانطور که گفته شد، معمولا خانم ها علاقمند به داشتن بینی کوچک و عروسکی می باشند، به همین دلیل جراحی بینی فانتزی پرطرفدارترین نوع عمل بینی در خانم هاست. در بینی فانتزی نوک بینی سربالاست و قوس زیبایی در ناحیه پل آن ایجاد خواهد شد. جراحی بینی فانتزی تنها مناسب افرادیست که دارای بینی های استخوانی هستند. افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند باید توجه داشته باشند که دارای انتظار معقولانه ای باشند. چرا که بیش از حد کوچک شدن بینی احتمال بروز مشکلات تنفسی را افزایش می دهد. همچنین موجب به هم ریختن تناسبات صورت فرد نیز خواهد شد.

جراحی بینی نیمه فانتزی

گاهی پیش می آید که افراد تمایل دارند که بینی طبیعی فانتزی داشته باشند بدین صورت که مدل بینی نیمه فانتزی را می پسندند. در این روش جراحی بینی قوس کمتری به نسبت فانتزی خواهد داشت و برای افرادی مناسب است که تمایل دارند بینی آن ها پس از جراحی تغییر زیادی داشته باشد.

یکی دیگر از رایج ترین روش های جراحی بینی، جراحی بینی نیمه فانتزی می باشد. این جراحی مناسب افرادیست که علاقمند به قوس دار شدن بیش از حد بینی خود نیستند و در مقابل نمی خواهند بینی آنها خیلی طبیعی باشد. جراحی بینی نیمه فانتزی هم تنها مناسب افرادیست که دارای بینی های استخوانی هستند.

مراحل جراحی بینی

بیهوشی

ابتدایی ترین مرحله جهت انجام جراحی بینی بیهوشی است، به طور معمول بیهوشی به صورت تزریق وریدی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

برش

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود، در جراحی بینی به روش بسته برش ها داخل بینی انجام می گردد، در صورتی که در روش جراحی بینی به روش باز برش ها در تیغه وسط بینی، بین دو سوراخ ایجاد می شود.

در روش بینی باز پوست بینی به آرامی بلند می شود و همین امر سبب می گردد تا وسعت دید جراح به نسبت جراحی بسته بیشتر باشد.

تغییر فرم بینی

در صورت آنکه بینی بسیار بزرگ باشد جراح جهت فرم دهی اقدام به تراشیدن استخوان یا غضروف می نماید و در مواردی که فرد نیاز به پیوند غضروف داشته باشد می توان در طول جراحی استفاده نمود. در صورت نیاز به پیوند غضروف، غضروف از ناحیه سپتوم، گوش یا دنده استفاده می شود.

اصلاح انحراف بینی یا پولیپ بینی

برخی از افراد با مشکلاتی همچون انحراف و پولیپ بینی مواجه هستند که در طول جراحی علاوه بر زیبایی می بایست اقدام به رفع مشکلات بینی از قبیل نمود که همین امر سبب بهبود فرآیند تنفس انجام می گردد.

بستن برش

در نهایت پس از تغییر فرم و ساختار بینی، پوست و بافت بینی به حالت قبلی برگردانده و برش های ایجاد شده بسته می شوند.

خطرات و عوارض جراحی بینی فانتزی

طبیعتا جراحی پلاستیک بینی بعنوان یکی از اعمال جراحی موجود همانند دیگر عمل های پزشکی و درمانی با خود خطراتی را به همراه دارد و این تصمیم بیمار است که آیا با وجود آگاهی از این خطرات ریسک عمل را می پذیرد یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا از این خطرات آگاهی یابید.

خطرات و عوارض حاصل از جراحی بینی شامل:

  • عفونت یا خونریزی
  • بی حسی یا درد
  • ایجاد مشکلات تنفسی
  • کبودی و تورم صورت
  • سوراخ شدن تیغه بینی ( البته پدیده نادری است )

البته برخی از این عارضه ها ناشی از جراحی نادرست توسط افراد غیر متخصص اتفاق می افتد. از بین این عوارض ذکر شده تنها عارضه کبودی، تورم و درد ناشی جز عوارض جانبی و موقتی است که پس از جراحی طبیعی بوده اما جایی هیچ گونه نگرانی نیست زیرا ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می گردد، اما سایر عوارض ذکر شده تنها به دلیل انجام جراحی نادرست رخ می دهد.

مشاوره پیش از جراحی بینی

پیش از عمل بینی طی یک جلسه  مشاوره که بین بیمار و جراح گذاشته می شود، جراح ساختار و فرم کلی صورت بیمار را در نظر می گیرد و علاوه بر شنیدن درخواست و انتظاراتی که بیمار از جراحی بینی خود دارد، جراح با استفاده از شبیه سازی رایانه ای و تحلیل جامع به بیمار به طور تقریبی می گوید که تا چه اندازه انتظارات او برآورده می شود و تا چه اندازه انتظاراتی که دارد واقع بینانه و معقول است.

روش های مختلفی برای انجام جراحی بینی وجود دارد اما انتخاب روش جراحی پس از بررسی های لازم با توجه به شرایط فرد و صلاح دید جراح بینی مشخص می شود.

سوالات متداول جراحی بینی فانتزی

چه افرادی بهترین نتیجه را از مدل بینی فانتزی می گیرند؟

در رابطه با عمل جراحی پلاستیک بینی، مسئله ای که باید هم فرد و هم جراح در نظر بگیرد؛ هم سلیقه بیمار و هم اینکه با توجه به فرم بینی و صورت چه نوع عملی را باید انتخاب کرد. در رابطه با مدل بینی فانتزی باید افرادی با بینی گوشتی بدانند که نتیجه مناسبی از این مدل نخواهد گرفت. زیرا این افراد از آن جهت که بینی شان دارای پوست ضخیمی است و مهمتر اینکه غضروف بینی شان ضعیف است.

بینی های گوشتی پوست بسیار ضخیم و غضروف نازک دارند، این دسته از افراد با چنین شرایطی نمی توانند تحت جراحی بینی فانتزی قرار بگیرند. البته دقت نمایند که نظر قطعی پس از معاینات و مشاوره های لازم مشخص می گردد. اما افرادی که دارای بینی استخوانی هستند طبیعتا با توجه آنچه که در بالا گفته شد نتیجه بهتری خواهند گرفت.

 افراد با شکستگی بینی می توانند جراحی بینی فانتزی انجام دهند؟

در صورتی که فرد دچار شکستگی بینی شده باشد، قبل از اقدام به جراحی می بایست تحت معاینه دقیق و بررسی های لازم نظر س تی اسکن قرار بگیرند تا بتوان فرم نهایت بینی را مشخص نمود. لذا قبل از معاینات لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود.

افراد خواهان عمل بینی فانتزی چه شرایطی بایستی داشته باشند؟

در ابتدای امر افرادی که تمایل دارند اقدام به جراحی بینی نمایند بایستی به اتمام سن بلوغ و رشد رسیده باشند.

در صورت آنکه فردی استعمال دخانیات دارد حتما می بایست قبل از جراحی به مدت دو هفته از کشیدن آن اجتناب ورزد.

جلسه مشاوره قبل از جراحی به منظور آگاهی از معایب و مزیت های جراحی همچنین بیان انتظارات از نتیجه جراحی بسیار کمک کننده خواهد بود.

همچنین در صورت داشتن هر گونه سابقه بیماری و مصرف دارویی بهتر است تمامی سوابق پزشکی خود را به جراح بینی اطلاع دهید، تا در صورت لزوم و تداخل آن دارو جایگزین و یا برای مدتی متوقف شود.

آیا بعد از جراحی بینی فانتزی یا عروسکی احتمال بروز مشکلات تنفسی وجود خواهد داشت؟

در صورت آنکه بینی فرد متناسب برای جراحی بینی فانتزی نباشد بروز مشکلات تنفسی وجود خواهد داشت، لذا هر بینی کاندید مناسب جراحی فانتزی نخواهد بود.

آیا جراحی بینی فانتزی سبب تغییر حس بویایی افراد خواهد شد؟

در حالت کلی جراحی بینی به هر فرم و ساختاری سبب بروز مشکلاتی همچون بویایی نخواهد شد. تنها در صورتی حس بویایی از بین می رود که جراحی توسط فرد غیر متخصص انجام شود.

آیا می دانید پس از جراحی بینی چه فرایندی بایستی طی شود؟

مدت زمان جراحی بینی را به صورت قطعی نمی توان بیان نمود و این مدت زمان بسته به نوع جراحی و اعمال تغییرات متغیر می باشد اما به طور میانیگین مدت زمان جراحی بینی از یک ساعت و سی دقیقه تا دو ساعت متغیر است.

پس از اتمام جراحی بیمار به بخش ریکاوری منتقل می شود تا هوشیاری کامل خود را بدست آورد در نهایت پس از آنکه وضعیت بیماری مساعد بود، ترخیص می شود.

نتیجه گیری

مفهوم و تعریف زیبایی در هر فرهنگی تعریف مخصوص به خود را دارد و جراحی زیبایی بینی از این قاعده جدا نیست. جراحی بینی هم یکی از انواع جراحی های پلاستیک به منظور دستیابی به زیبایی است. اینکه هر شخص جدای از تشخیص جراح که کدام نوع از مدل های زیبایی بینی با فرم صورت او تطابق دارد، بسته به سلیقه اوست. با این حال این نکته را باید مدنظر قرار داد که تشخیص جراح و انتخاب مدل بینی بسیار حائز اهمیت است.

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 1 =