ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » جراحی بینی در سنین بالا

جراحی بینی در سنین بالا

آنچه می خوانید...

جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی صورت محسوب می شود که امروزه افراد با هر رده سنی آن را انجام می دهند، البته باید اشاره کنیم که با توجه به محبوب بودن این جراحی خیلی از افراد در سنین بالا نیز این جراحی را انجام می دهند ولی انجام جراحی بینی در افراد مسن نیاز به داشتن صبر و حوصله است و شاید خیلی از جراح های بینی تمایلی به انجام این جراحی نداشته باشند.

جراحی بینی در سنین بالا

بالاتر رفتن سن باعث افتادگی نوک بینی و قوز دار شدن پشت آن می شود که البته تمامی افراد دچار این تغییرات در بینی خود نخواهند شد.

مشاوره قبل از جراحی بینی در افراد مسن

در صورتی که افراد در سنین بالا خواهان انجام این جراحی باشند ابتدا می بایست برای معاینه بینی و انجام بررسی های ابتدای به یک جراح بینی با تجربه و ماهر مراجعه کنند.

زمانی که بررسی های لازم انجام شد پزشک در مورد اینکه آیا قادر به انجام جراحی هستید یا خیر با شما صحبت خواهد کرد چرا که انجام جراحی در افراد سن بالا نیاز به انجام مشاوره روانی دارد.

هدف از داشتن مشاوره روانی این است که آیا فرد بعد از انجام جراحی احساس بهتری خواهد داشت یا خیر و اینکه چون جراحی بینی همراه با درد است آیا افراد سن بالا تحمل درد بعد از جراحی را دارند؟

با توجه به تمامی موارد گفته شده ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که افراد مسن به نسبت جوان تر ها از شرایط جسمی متفاوت تری برخوردار هستند از همین رو انجام جراحی نیز با دقت و حساسیت بسیار بالاتری انجام می شود.

بینی افراد سن بالا چه خصوصیاتی دارد؟

از جمله خصوصیات بارز بینی افراد مسن به شرح زیر می باشد:

نازک بودن پوست بینی

افتادگی در پوست بینی

ضعیف بودن اسکلت و استخوان بینی

کاهش چربی های پوستی با بالا رفتن سن

شل شدن پوست در اثر افزایش سن

داشتن ضعف در مکانیسم های نگهداره بینی

تکنیک انجام جراحی بینی در سنین بالا

تکنیک های استفاده شده برای انجام جراحی بینی در سنین بالا همانند دیگر افراد است تنها تمایزی که وجود دارد این است که در افراد سن بالا دوره نقاهت به نسبت بیشتر خواهد بود، یکی از علت های اصلی آن آسیب پذیری بالای پوست و کند تر شدن روند کلاژن سازی است که در مجموع منجر روند بهبودی ساختار بینی را کندتر خواهد کرد.

دلایل انجام عمل بینی در افراد مسن

همانطور که گفته شد بالاتر رفتن سن افراد برروی بینی آن ها تغییرات بسیار زیادی را ایجاد خواهد کرد بروز چنین مشکلی برروی بینی تاثیرات خوبی ندارد و در حالت کلی باعث بدفرم تر شدن بینی می شود.

مهم ترین تغییری که در بینی افراد سن بالا اتفاق می افتد برروی غضروف است، در صورتی که پل استخوانی کاملا ثابت است.

علاوه بر موارد گفته شده بافت همبند که اسکرول را به غضروف میانی و پایینی متصل می کند با بالاتر رفتن سن ضعیف می شود در نتیجه نوک بینی حالت افتاده ای پیدا می کند.

با توجه به تمامی موارد گفته شده انجام جراحی بینی در افراد مسن منجر به افزایش امید به زندگی در آن ها خواهد شد همچنین بینی از لحاظ ظاهری زیباتر می شود.

نکته: انجام جراحی بینی در افراد مسن علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا تر در بهبود عملکرد بینی نیز بسیار نقش دارد.

مناسب ترین سن برای انجام جراحی بینی

در خصوص این موضوع باید اشاره کنیم که جراحی زیبایی بینی در خانم ها بالای 18 سال است و برای آقایان نیز بعد از گذراندن دوره بلوغ هیچ نوع ممنوعیتی نخواهد داشت.

 با توجه به تمامی این موارد بهتر است تا برای انجام این جراحی هیچ عجله ای نداشته باشید و تا پایان سن بلوغ صبر کنید. در خصوص افراد مسن نیز باید گفت که حداکثر سن برای انجام جراحی تا 60 سال می باشد که باز انجام آن بستگی به شرایط بیمار و میزان سلامتی وی دارد.

اقدامات مراقبتی بعد از جراحی بینی سنین بالا

با توجه به حساسیت های زیادی که برای انجام جراحی بینی در سنین بالا وجود دارد رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که از مهم ترین مراقبت ها به شرح زیر می باشد:

  • توجه داشته باشید که در طی دوره نقاهت به هیچ عنوان نباید گچ بینی خیس نشود.
  • در صورت عطسه کردن حتما با دهان باز این کار را انجام دهید.
  • داشتن تورم و کبودی بعد از جراحی بینی در افراد مسن کاملا طبیعی است از همین رو بهتر است برای رفع این مشکل از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • از مصرف سیگار و الکل برای مدتی بعد از جراحی به شدت اجتناب کنید چرا که در روند بهبودی اختلال ایجاد می کند.
  • افراد مسن از عینک زدن بعد از جراحی برای مدتی اجتناب کنند چرا که به بینی فشار وارد می کند.

با توجه به تمامی اقدامات مراقبتی بعد از جراحی بینی در افراد مسن رعایت تمامی موارد گفته شده باعث شده تا بهترین نتیجه را از عمل بینی خود دریافت کنید و از همه مهم تر دوره نقاهت خود را بدون هیچ نوع مشکل یا عارضه ای سپری کنید.

کلام آخر

ما در این نوشتار در مورد انجام جراحی بینی در افراد مسن صحبت کردیم همانطور که خواندید این افراد با توجه به شرایطی که دارند انجام جراحی در آن ها به نسبت افراد جوان کمی سختر انجام می شود پس بهتر است به منظور انجام جراحی به بهترین جراح بینی مراجعه کنید تا نتیجه مطلوبی را از عمل خود دریافت کنند.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']