[lwp_divi_breadcrumbs home_text=”دکتر نرگس رزم آرا” font_icon=”%%19%%” use_before_icon=”off” link_color=”#ffffff” separator_color=”#ffffff” current_text_color=”#ffffff” _builder_version=”4.9.4″ module_text_color=”#ffffff” text_orientation=”force_left” hover_enabled=”0″ module_text_align_tablet=”center” module_text_align_phone=”” module_text_align_last_edited=”on|tablet” text_orientation_tablet=”right” text_orientation_last_edited=”off|tablet” sticky_enabled=”0″][/lwp_divi_breadcrumbs]
زمان مطالعه مقاله :
۱۳ دقیقه

جراحی بینی استخوانی و توصیه های مرتبط با آن

از مهم ترین ملاک های موثر بر نتیجه جراحی بینی، ساختار بینی است. جالب است بدانید که ساختار بینی براساس نوع پوست و قدرت اسکلت آن ارزیابی می شود. چنانچه پوست بینی نازک باشد و به راحتی بتوان استخوان و غضروف ها را لمس و مشاهده نمود؛ بینی استخوانی خواهد بود. جراحی بینی استخوانی نوعی از جراحی زیبایی است که هدف از انجام این جراحی رفع قوز بینی (برآمدگی روی تیغه بینی) و مشکلات بینی می باشد. در این مقاله می خواهیم مهم ترین نکات مرتبط با عمل بینی استخوانی را بیان کرده و ویژگی های بهترین جراح بینی استخوانی در مشهد را به شما معرفی کنیم.

اهمیت پوست بینی استخوانی در روند عمل

پوست بینی از به چند نوع بسیار نازک تا ضخیم تقسیم بندی می شود. اما نکته ای که بایستی به آن دقت شود این است که بینی های با پوست بسیار نازک برای جراحی بینی مناسب نخواهند بود زیرا تمامی تغییرات و ناهمواری ها را نشان خواهد داد لذا انجام این نوع از بینی ها نیازمند تکنیک خاص خود خواهد بود و هر جراح بینی قادر به انجام این جراحی نخواهد بود.

بینی های استخوانی دارای پوست نازک تری نسبت به بینی های گوشتی هستند و به همین دلیل می توان گفت که عمل بینی استخوانی شرایطی کاملا متفاوت با عمل بینی گوشتی دارد. به همین دلیل است که در هر حال و با داشتن هر نوع بینی اعم از استخوانی یا گوشتی باید در انتخاب بهترین جراح بینی دقت و توجه لازم را به عمل بیاورید تا بتوانید مناسب ترین نتیجه را دریافت کنید.

ویژگی‌های بینی استخوانی

معمولا بینی‌های استخوانی از روی ظاهر آن‌ها، در نگاه اول مشخص هستند. به این معنا که بینی‌های استخوانی دارای قوز هستند و پوست پوشاننده استخوان و غضروف بینی، نازک است. همچنین از نظر بافتی، بافت استخوانی بینی باریک و بافت چربی نیز در آنها کم است. پره‌های بینی‌های استخوانی کوچک و باریک می‌باشند. شایان ذکر است مهم‌ترین  تفاوت بینی‌های استخوانی و غضروفی ضخامت پوست آن ها می باشد. بینی‌های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف‌های آن ها محدود می باشد.

روش انجام عمل بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی فرد کاملا بیهوش می‌شود و در طول جراحی بینی هوشیاری ندارد. در طول جراحی، جراح پره‌های بینی را شکافته تا استخوان داخلی بینی فرد و غضروف آن را تغییر شکل دهد. در بینی‌های استخوانی، تغییر شکل استخوان و کوچک تر کردن بینی برای جراح، به نسبت بینی‌های گوشتی ساده­ تر است. هر چند شکل دهی نوک بینی با توجه به کم بودن حجم غضروف در بینی‌های استخوانی مشکل­ تر است. در برخی موارد، جراح از غضروف لاله‌ی گوش یا دنده‌ها، به منظور فرم‌دهی بهتر نوک بینی‌ بهره می‌برد.

جراحی بینی استخوانی مردانه

با این حال جراحی بینی استخوانی مردان با زنان با توجه به خصیصه‌های جنسیتی و فاکتورهای اجتماعی قدری متفاوت است. جراحانی که تجربه کافی در عمل بینی‌های استخوانی در مردان دارند معمولا نوک بینی را در جراحی بیش از حد زاویه دار نمی‌سازند، زیرا باعث ایجاد ظاهری زنانه در مردان می شود. برخلاف این مورد در بینی‌های زنانه استخوانی، هدف جراح ایجاد ظرافت در چهره بانوان و ایجاد ظاهری ظریف برای فرد است. در نتیجه قوسی که جراح در بینی استخوانی زنانه ایجاد میکند با عمل بینی آقایان متفاوت است. ویژگی های بینی استخوانی مردانه بعد از عمل باید به صورت زیر باشد:

 • نوک بینی و تیغه بینی به شکل یکپارچه با زاویه ۹۰ تا ۱۰۵ درجه
 • ظاهر بینی نباید به هیچ وجه سربالا و یا به اصطلاح خوکی‌شکل باشد.
 • نوک بینی مردانه نباید بیش از حد کروی یا استخوانی باشد و باید کاملا ظاهری قوی و مردانه داشته باشد.

جراحی بینی استخوانی زنانه

زنان دارای چهره ای ظریف تر نسبت به مردان هستند. بنابراین می توان گفت که بهترین کاندیداهای جراحی بینی استخوانی عروسکی همین افراد می باشند. چرا که بینی های فانتزی دارای کیفیت هایی همچون قوس تیغه بینی، اندازه کوچک و نوک سر بالا هستند و این ویژگی ها می تواند بینی های فانتزی را برای صورت خانم ها مناسب تر کند. ویژگی های بینی استخوانی فانتری زنانه عبارتند از:

 • ظاهر بینی کوتاه و دارای قوس ملایم
 • نوک بینی اندکی از تیغه بینی بالاتر است.
 • ایجاد فرم صورت قلبی شکل در بانوان

تفاوت جراحی انحراف بینی با عمل بینی استخوانی

افرادی که انحراف و کجی تیغه بینی را داشته باشند برای رفع و اصلاح انحراف بینی و مشکلات تنفسی همراه با آن انحراف اقدام به جراحی سپتوپلاستی نمایند که این جراحی با عمل زیبایی کاملا با یکدیگر متفاوت می باشند و دو جراحی است که می توان به صورت همزمان با تکنیک های مختلف انجام داد.

آمادگی قبل از جراحی بینی استخوانی

آمادگی قبل از جراحی بینی در تمامی فرم های بینی یکسان خواهد بود و فرم بینی نمی تواند در این گونه توصیه ها تاثیر گذار باشد، اما آمادگی های قبل از جراحی بینی به صورت کلی عبارت است از:

 • به مدت هشت ساعت قبل از جراحی می بایست ناشتا باشید.
 • استحمام قبل از جراحی ضروری است زیرا به دلیل پانسمانی که روی بینی انجام می شود امکان شست و شو برای مدتی وجود ندارد.
 • قبل از جراحی بهتر است از لباس های گشاد و دکمه دار استفاده نمایید زیرا پس از جراحی راحت تر بتوانید لباس خود را تعویض کنید.
 • استعمال دخانیات به دلیل آنکه در روند بهبود تاثیر می گذارد و سبب تاخیر در بهبود زخم ها و نواحی جراحی شده می گردد بهتر است به مدت دو هفته قبل از جراحی قطع شود.
 • انجام آزمایشات پزشکی و ارائه آن پزشک ضروری خواهد بود.
 • در صورت مصرف هر نوع دارو و سابقه بیماری پزشک خود را مطلع سازید تا در صورت لزوم با داروی دیگر جایگزین و یا قطع گردد.

معاینه پیش از جراحی بینی استخوانی

انجام جلسات مشاوره و معاینه پیش از جراحی بسیار ضروری است و افراد بایستی قبل از آنکه اقدام به جراحی نمایند با جراح بینی خود مشورت نمایند تا مجرای تنفسی بررسی گردد. همچنین این نوع جلسات برای آنکه فرد بتواند تمامی انتظارات خود را بگویید و شرح حالی از سوابق بیماری خود بدهد لازم خواهد بود و می تواند در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد.

بیمار محور بودن جراح بینی

کوچک کردن بینی استخوانی بدون عمل

برخی از افراد از اعمال جراحی می ترسند و به همین علت در پی یافتن راه حلی برای برای کوچک کردن و رفع مشکلات بینی خود بدون جراحی هستند. به همین خاطر امروزه تبلیغات گسترده ای درباره جراحی بینی با لیزر رواج پیدا کرده است.

گفتنی است که جراحی بینی با لیزر یک روش کاملا غیر علمی است و تاثیری در نتیجه آن نخواهد داشت. به همین منظور بهترین و کاربردی ترین روش برای زیبایی و کوچک کردن بینی انجام جراحی رینوپلاستی می باشد.

برگشت بینی استخوانی بعد از جراحی

یکی از رایج ترین سوالات متقاضیان در ارتباط با برگشت پذیری بینی استخوانی این است که آیا بازگشت شکل بینی به قبل از جراحی بینی امکان خواهد داشت؟ بایستی بدانید که امکان بازگشت بینی به حالت اولیه وجود نخواهد داشت زیرا در طول جراحی بخشی از غضروف و استخوان بینی تراشیده می شود و به همین خاطر امکان بازگشت وجود نخواهد داشت.

هرچند که موارد بسیاری چون عملکرد جراح بینی، نوع بینی و رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی در کسب نتیجه ایده آل نقش بسزایی دارند و بیمار باید به خوبی تمام نکات را رعایت کند تا نتیجه زیبایی از عمل بینی به دست آورد. به گفته دکتر نرگس رزم آرا، جراح بینی استخوانی در مشهد انجام درست مراقبت های بعد از عمل بینی درست به اندازه روند جراحی از اهمیت برخوردار بوده و می تواند بر روی ظاهر بینی شما تاثیر مستقیم بگذارد.

رایج ترین معایب قابل درمان با عمل بینی استخوانی

 • درمان انحراف بینی استخوانی
 • بهبود شکستگی ساختار بینی
 • رفع قوز روی بینی
 • کاهش طول تیغه بینی

عوارض جراحی بینی استخوانی

عوارض جراحی بینی استخوانی به دلیل ساختار و بافت و غضروف به نسبت جراحی بینی گوشتی بسیار کمتر خواهد بود. اما نکته ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که عوارض جراحی به دو دسته جانبی و جراحی تقسیم بندی می شود. در واقع عوارض جانبی در هر نوع جراحی ایجاد می شود این گونه عوارض همچون تورم و کبودی موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

اما عوارض جراحی به دلیل غیر متخصص بودن جراح اتفاق می افتد این عوارض شامل غیر قرینگی، مشکلات تنفسی و … می باشد. لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی حتما بایستی در انتخاب جراح بینی استخوانی خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

توصیه ها و مراقبت های پزشکی پس از جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا نقش بسزایی در تعیین نتیجه جراحی بینی خواهد داشت. اما آنچه بایستی بدانید این است که مراقبت های پزشکی پس از هر جراحی تقریبا یکسان می باشد و نوع بینی در این مورد آنچنان تاثیر گذار نخواهد بود. اما مراقبت ها و توصیه های پس از جراحی بینی عبارت است از:

پس از جراحی بینی بایستی افراد از خم کردن بیش از حد سر خود به سمت پایین اجتناب ورزند و در زمان خوابیدن از چند بالشت برای زیر سر گذاشتن استفاده شود تا سر به نسبت اندام بدن بالاتر باشد.

بینی های استخوانی پوست نازکی دارند و همین امر سبب می گردد تا میزان کبودی در آن ها بیشتر باشد و به جهت کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس سرد به مدت چهل و هشت ساعت استفاده نمود.

نحوه چسب زدن بینی های استخوانی

برخی افراد می پندارند که نحوه چسب زدن بینی های استخوانی با گوشتی متفاوت می باشد، در صورتی که چنین نیست و نحوه چسب زدن بینی ها به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. اما تنها تفاوت که بین بینی های گوشتی و استخوانی وجود دارد این است که مدت زمان چسب زدن بینی های استخوانی به نسبت بینی های گوشتی حدود سه تا چهار هفته کمتر خواهد بود.

ماساژ پس از جراحی بینی استخوانی

ماساژ پس از جراحی بینی یکی از توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی است که توصیه می شود افراد که بینی های گوشتی دارند و همچنین تیغه بینی آن ها پهن و دارای انحراف هست آن را انجام دهد زیرا هدف از ماساژ بینی کاهش تورم و اصلاح فرم استخوان یا تیغه بینی می باشد.

اما نکته ای که در این بین بسیار حائز اهمیت می باشد این است که حتما بدون آموزش و هماهنگی با جراح خود به انجام ماساژ بینی نپردازید زیرا انجام نادرست می تواند تاثیر منفی بگذارد. شایان ذکر است، برای آشنایی با نحوه ماساژ پس از جراحی بینی بهتر است به مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی مراجعه نمایید تا با مشاهده ویدئویی در این خصوص با نحوه انجام ماساژ بینی آشنا شوید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

فاکتورهای متفاوتی بر تعیین هزینه جراحی بینی تاثیر می گذارد. به طور معمول هزینه جراحی براساس پیچیدگی مشکل بینی، میزان تغییرات استئوتومی در رینوپلاستی و میزان تجربه جراح بینی مشخص می گردد.

در حالت کلی، هزینه عمل بینی استخوانی را نمی توان قبل از معاینه و بررسی های لازم مشخص نمود به همین منظور جهت اطلاع هزینه های دقیق جراحی به جراح بینی مراجعه نمایید.

نتیجه جراحی بینی استخوانی بهتر است یا جراحی بینی گوشتی؟

درصد موفقیت عمل بینی با توجه به برخی عوامل همچون جراح و نوع بینی، پوست متغیر می باشد. اما آنچه تجربه نشان داده این است که درصد موفقیت عمل بینی به نسبت جراحی بینی گوشتی بیشتر خواهد بود.

عوامل بسیاری همچون نوع پوست، رعایت توصیه های پزشکی و جراح بینی بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار خواهد بود. نتیجه عمل بینی استخوانی به دلیل پوست نازک بینی به نسبت جراحی بینی گوشتی مطلوب تر خواهد بود، به دلیل آنکه پوست نازک بینی به نسبت پوست ضخیم قابلیت ارتجاعی داشته و به خوبی تغییرات اعمال شده در ساختار بینی را نشان می دهد.

ویژگی های بهترین جراح بینی استخوانی در مشهد

بهترین جراح بینی استخوانی مشهد را باید از روی نمونه کارها و یا از طریق روش های دیگری مانند پرس و جو از افراد مختلف شناخت. زمانی که افراد زیادی به شما می گویند که یک پزشک بهترین جراح بینی استخوانی در مشهد است و همچنین شما نمونه کارهای وی را قابل قبول می دانید، می توانید بگویید که این پزشک بهترین دکتر بینی استخوانی مشهد است.

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر، بینی‌من استخونیه و می خوام‌فرم‌مردونه دماغم تغییر نکنه. تنفسم هم درست میشه بعدش؟

  پاسخ
  • سلام
   فرم بینی که در مردها ،مردانه طراحی می شود و اگر استخوانی باشد نتیجه خوب خواهد بود
   در مورد تنفس اگر به علت انحراف بینی باشد خوب می شود

   پاسخ
 2. سلام خسته نباشید هزینه حدودی عمل رو لطف کنید

  پاسخ
  • سلام به اینستاگرام دایرکت بدین

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =