[lwp_divi_breadcrumbs home_text=”دکتر نرگس رزم آرا” font_icon=”%%19%%” use_before_icon=”off” link_color=”#ffffff” separator_color=”#ffffff” current_text_color=”#ffffff” _builder_version=”4.9.4″ module_text_color=”#ffffff” text_orientation=”force_left” hover_enabled=”0″ module_text_align_tablet=”center” module_text_align_phone=”” module_text_align_last_edited=”on|tablet” text_orientation_tablet=”right” text_orientation_last_edited=”off|tablet” sticky_enabled=”0″][/lwp_divi_breadcrumbs]
زمان مطالعه مقاله :
۸ دقیقه

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس : داروی بوتولینوم توکسین یا همان بوتاکس ، سال هاست که ساخته شده است ولی در صنایع پزشکی کاربردی نداشت ولی امروزه در جوانسازی پوست کاربرد دارد.

در دو دهه اخیر و تقریبا متقارن با ورود فیلر به صنعت پزشکی ، بوتاکس نیز برای جوانسازی پوست و رفع خطوط پوست مورد استفاده قرار گرفت.

رایج ترین کاربرد بوتاکس برای بهبود خطوط اخم یا خطوط پیشانی می باشد هرچند که تزریق بوتاکس برای سایر نواحی صورت نیز انجام می شود ولی این امر خیلی متداول نیست و تزریق بوتاکس به پیشانی طرفداران بیشتری دارد.

کاربرد بوتاکس تنها برای بهبود خطوط صورت نمی باشد و افرادی که برخی از  عضلات صورت آنها به دلایل مختلفی فلج شده است و موقع خنده یا صحبت کردن عدم تقارن مشخصی در صورت شان ظاهر می گردد نیز می توانند اقدام به تزریق بوتاکس نمایند.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی ماده است که از سم باکتریایی بوتولینوم تهیه می شود و در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

بوتاکس پس از تزریق باعث کمتر شدن حرکت عضلات صورت می شود و در اصل عضلات صورت را برای مدت زمان کوتاهی فلج می کند تا حرکتی نداشته باشند و به این ترتیب منجربه بهبود خطوط پوست می شود.

رایج ترین کاربردهای تزریق بوتاکس :
 • بهبود چین و چروک های پوست صورت
 • درمان تعریق خفیف یا شدید زیر بغل و کف دست
 • درمان میگرن یا سر درد

بهبودی بوتاکس

به طور معمول تزریق بوتاکس تقریباً 15 دقیقه طول می کشید و پس از تزریق ، امکان بروز کبودی و کمی تورم وجود دارد.

اثرات اولیه بوتاکس پس از گذشت 3 الی 5 روز قابل مشاهده می باشد .

هرچند در برخی از بیماران ، مشاهده نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس متفاوت می باشد و امکان دارد برخی از بیماران پس از گذشت 14 روز ، نتیجه نهایی را مشاهده نمایند.

ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس

بوتاکس تزریق شده در چهره اکثریت بیماران بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد و پس از گذشت حدوداً 4 ماه ، بیماران کم کم متوجه خواهند شد که نقاط درمان شده توسط بوتاکس به حالت قبل بازمیگردند.

در چنین شرایطی نیاز است که بیمار تزریق مجدد بوتاکس انجام دهد تا به طور مجدد چروک های سطحی یا عمیق پوست نمایان نشوند.

فاصله جلسات اولیه تزریقات بوتاکس بین 4 الی 6 ماه می باشد ولی پس از تزریقات مکرر بوتاکس ، فاصله جلسات تزریق بوتاکس تا یک سال نیز افزایش می یابد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر می باشد؟

هزینه تزریق بوتاکس با توجه به ناحیه مدنظر بیمار ، دستمزد پزشک ، مارک و نوع بوتاکس ، میزان بوتاکس موردنیاز و غیره تعیین می گردد.

تزریق بوتاکس

سوالات متداول برای قبل از بوتاکس و مراقبت پس از آن

قبل و یا بعد از بوتاکس از کدام مسکن های می توانم استفاده کنم؟

سوزن هایی که برای تزریق بوتاکس استفاده می شوند بسیار ظریف هستند، به طوری که اکثر افراد در طول فرآیند حداقل درد (در صورت وجود) را تجریه خواهند کرد. با این حال، اگر می خواهید در طول درمان احساس راحتی کنید از داروهای ضد التهاب قبل و بعد از عمل استفاده کنید. داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن و آسپرین، خون را رقیق می کنند که می تواند پس از عمل کبودی ها را تشدید کند. بنابراین، اگر بخواهید قبل و بعد از عمل مسکن مصرف کنید، پاراستامول (Paracetamol) ایمن ترین گزینه است.

چه مدت بعد از بوتاکس می توان ورزش کرد؟

بهتر ست پس از انجام بوتاکس به مدت 24 ساعت از ورزش شدید اجتناب کنید. ورزش شدید ممکن است منجر به کبودی شود و در موارد نادر، بوتاکس می تواند به سایر نقاط صورت شما منقل شود، و باعث می شود که عضلات در این مناطق موقتاً فلج شوند. همچنین تا 24 ساعت بعد از بوتاکس از انجام یوگا جلوگیری کنید، زیرا پوزیشن های معکوس باعث می شود که بوتاکس به سایر عضلات صورت برسد.

چه مدت بعد از بوتاکس می توان سوار هواپیما شد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تغییرات در فشار هوا می تواند به این معنی باشد که بوتاکس به عضلات دیگر صورت حرکت کند. ما به بیماران خود توصیه می کنیم که طی 24 تا 48 ساعت پس ازدرمان ازپرواز اجتناب کنند.

آیا می توانم پس از انجام بوتاکس، رانندگی کنم؟

بله، تزریق بوتاکس بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی گذارد.

آیا می توانم پس از بوتاکس چهره خود را لمس کنم؟

بله، پس از انجام بوتاکس، می توانید مراقبتهای روتین پوستی را ادامه دهید، از جمله لمس کردن صورت خود برای تمیز کردن و مرطوب کردن پوست. با این حال پس از انجام این روش، از ماساژ دادن یا مالیدن صورت برای حداقل 6 ساعت، اما به طور کامل 24 ساعت جلوگیری کنید.

چه مدت پس از بوتاکس می توانم درمان هایی فیشال (Facials) یا میکرودرمابراسیون (Microdermabrasion) داشته باشم؟

بهتر است حداقل 7 روز برای فیشال و یا میکرودرماسیون پس از بوتاکس منتظر بمانید. همچنین باید حداقل 7 روز از موارد شیمیایی پوستی، درمان لیزری و نور خورشید دور باشید.

تزریق بوتاکس

هنگامی که نتایج بوتاکس از بین می رود چه اتفاقی می افتد؟

بعد از حدود 3 تا 4 ماه شما به تدریج متوجه خواهید شد که مناطقی که توسط بوتاکس درمان شده اند به حالت قبل از بوتاکس باز می گردند. داشتن بوتاکس چروک ها را تشدید نمی کند، بنابراین اگر چروکهای خود را بعد از درمان بوتاکس شدیدتر احساس کنید، به احتمال زیاد به این دلیل است که شما به حالت بوتاکس روی چهره تان عادت کرده بودید.

چگونه می توانم بدانم آیا واکنش حساسیتی نسبت به بوتاکس خواهم داشت یا خیر؟

واکنش آلرژیک به بوتاکس بسیار نادر است اما اگر نشانه هایی از قبیل خارش و تورم صورت، بثورات، سرگیجه یا مسائل تنفسی را مشاهده نمودید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. اگر محلی که بوتاکس تزریق شده بود قرمز باشد، و این نشان می دهد که این ناحیه عفونت پیدا کرده است

 آیا پس از بوتاکس برای اطمینان از تأثیر آن، می توانم تمریناتی انجام دهم؟

بله، شما می توانید عضلات تحت درمان با بوتاکس را 4 ساعت پس از درمان با خم کردن، تکان دادن و یا بلند کردن ابروی خود ورزش دهید. این تمرین کمک خواهد کرد تا بوتاکس روی عضلات صورت شما بنشیند.

چه مدت پس از بوتاکس می توانم آرایش کنم؟

ما توصیه می کنیم حداقل 4 ساعت پس از درمان آرایش نکنید.

برخی از عورض جانبی که باید از آن آگاه باشم کدامند؟

عوارض جانبی بسیار نادر اما احتمالی شامل کبودی، تورم، قرمزی در محل تزریق، عفونت، حالت تهوع، سر درد، علائم آنفولانزا، بی حسی گاه و بیگاه، سقوط ابرو یا پلک بالا، عکس العمل های آلرژیک، جوش، خارش، اختلالات بینایی، بلفاریت، حساسیت به نور، تورم چهره، خشکی دهان، سرگیجه، اضطراب، پوست خشک می باشند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • بعد از تزریق ممکن است بیمار دچار تورم و کبودی بعد از تزریق شود که امری طبیعی بوده و پس از گذشت چند روز برطرف می شود و جای نگرانی نیست.
 • توجه داشته باشید که در طول دوران نقاهت از دست زدن و ماساژ دادن نواحی تحت درمان خودداری کنید ؛ چرا که ممکن است ماده تزریق شده در زیر پوست جا به جا شود و به قسمتی دیگر منتقل گردد ، در نهایت نتیجه تزریق را تحت تاثیر قرار می دهد.

تزریق بوتاکس

ادامه مراقبت ها

 • برای کاهش میزان تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنید و همچنین می توانید برای کاهش تورم ، هنگام دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 • حدالمقدور از قرار گرفتن در معرض آفتاب و حرارت پرهیز کنید.
 • پس از درمان استفاده از الکل ممنوع می باشد.
 • از انجام کار هایی که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود خودداری نمایید. همچنین بلند کردن اجسام یا وزنه های سنگین نیز برای شما ضرر دارد.
 • افرادی که در نواحی تحت درمان خود متوجه کبودی بیش از حد شده اند ، می توانند از آرنیکا یا ویتامین K مصرف نمایند.
 • افرادی که تزریق بوتاکس انجام داده اند ، به هیچ عنوان نباید از لایه بردار های شیمیایی و روش های لایه برداری همچون میکرودرم استفاده کنند.
 • در صورتی که پس از تزریق بوتاکس متوجه عوارض جانبی شدید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • پس از تزریق بوتاکس استحمام مانعی ندارد اما توجه داشته باشید که با آب داغ دوش نگیرید. همچنین به صورت طولانی مدت از وان حمام استفاده نکنید.
 • مصرف آب کرفس یا آب انبه می تواند تاثیر شگرفی در کاهش تورم و کبودی صورت داشته باشد.
 • حداقل تا دو هفته از انجام لیزر به روی نواحی تحت درمان خودداری کنید.
 • به منظور کنترل درد خود می توانید از قرص استامینوفن استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید که تنها از کرم هایی که پزشک برای شما تجویز نموده استفاده کنید.
ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =