ساعات کاری : روزهای زوج ساعت 17 تا 20

مشهد – میدان بیمارستان امام رضا – برج سیمرغ – طبقه ۲ – واحد ۱

دکتر نرگس رزم آرا » کشیدن تامپون بعد از جراحی بینی

کشیدن تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون بعد از جراحی
آنچه می خوانید...

تامپون بینی یا بانداژ بینی وسیله‌ای استریل شده (آغشته به آنتی بیوتیک یا تتراسایکلین) است که برخی از پزشکان معمولا بعد از جراحی زیبایی بینی از آن استفاده می کنند. تامپون به دلیل جلوگیری از خونریزی و لخته شدن خون در تیغه بینی استفاده می‌شود. زمآن کشیدن تامپون بینی شما از 4 تا 24 ساعت به نوع جراحی و نظر جراح شما بستگی دارد. بیرون آوردن تامپون از بینی ممکن است کمی درناک باشد.

تامپون بینی چیست؟

تامپون بینی بانداژی اسفنجی و نرم است. جراح تامپون را قبل از قرار دادن در بینی به پماد آنتی بیوتیک یا گاهی اوقات لیدوکائین آغشته می‌کند. این کار از خونریزی بعد از جراحی جلوگیری می‌کند. در بعضی از جراحی‌های بینی که تیغه بینی جراحی شده است مانند جراحی پولیپ از تامپون استفاده می‌شود زیرا تامپون از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

تامپون بینی چه اندازه است؟

اندازه تامپون بین 15 تا 30 سآنتی‌متر است. اما تامپون‌های کوچکی نیز با سایز 5 تا 8 سآنتی‌متر وجود دارد، که بیرون آوردن آن‌ها از بینی بدون درد و بدون احساس ناخوشایند است.

تامپون بینی دارای آندازه‌های مختلفی است که انتخاب آن کاملا بستگی به نظر جراح دارد. علاو بر آن جنس تامپون نیز می تواند پنبه‌ای، گاز استریل یا فوم باشد.

علل استفاده از تامپون بعد از عمل بینی

در برخی از جراحی های بینی بسته به وضعیت بیمار نیازی به تامپون ندارد. به استفاده از تامپون نیست، اما در بعضی از مواقع استفاده از آن بسیار ضروری است. از جمله دلایل نیاز یه استفاده از تامپون به شرح زیر می باشد:

  • برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل جراحی به دلیل هماتوم تیغه بینی (در اثر تجمع خون در دیواره بین دو دیواره مخاط ایجاد می شود)، که می‌تواند عواقب جدی را از جمله آسیب به شکل خارجی بینی به دنبال داشته باشد.
  • باعث حفظ موقعیت تیغه بینی تا زمانی که بینی حفظ و تثبیت شود.
  • فشار مناسب را به تیغه میانی وارد می کند تا در جای خود ثابت بمآند.
  • نرم و مرطوب کردن حفره‌های بینی به دلیل اینکه با آنتی بیوتیک آغشته شده و از خشک شدن پوست داخل بینی جلوگیری می‌کند.

معایب استفاده از تامپون بینی

می توان گفت نقطه ضعف اصلی تامپون خشک کردن دهان است. از آنجایی که یک تامپون در داخل بینی شما قرار دارد، بیمار نمی‌تواند از بینی نفس بکشد و تنفس فقط از طریق دهان است، بنابراین باعث خشکی دهان و گلو می‌شود. معمولا افرادی که در جراحی خود از تامپون استفاده کرده آند با این موضوع مشکل دارند و از وجود تامپون در بینی شکایت زیادی دارند. اما مشکل مهمی نیست زیرا با برداشتن تامپون حل می‌شود.

شاید کشیدن تامپون بینی باعث ایجاد درد کوتاه لحظه ای شود، که قابل تحمل است.

تامپون بینی باید چه مدت بماند؟

بسته به جراحی بینی و نظر جراح تامپون 4 تا 24 ساعت می‌تواند در بینی فرد بماند و بعد از آن می‌توانید برای کشیدن تامپون به پزشک خود مراجعه کنید. قبلا پزشکان مدت زمان ماندن تامپون در بینی را خیلی زیادتر تجویز می‌کردند ولی به علت اینکه این کار باعث ایجاد عفونت و عوارض زیادی می‌شد در مورد زمان آن تجدید نظر کردند.

کشیدن تامپون از بینی

برای کشیدن تامپون به پزشک خود مراجعه کنید و به هیچ عنوان این کار را در خانه انجام ندهید زیرا احتمال اینکه به بینی خود آسیب برسانید زیاد است. برای انجام این کار توسط جراح بینی لازم است ابتدا راحت بر روی تخت دراز کشیده و سر خود را به عقب تکیه می‌دهید. پزشک به آرامی تامپون را به کمک وسیله‌ای به نام پنس بیرون می‌کشد در این زمان ممکن است شما مقداری احساس درد کنید. اگر بعد از خارج شدن تامپون اثری از خونریزی دیده نشد شما می‌توانید بعد از گذراندن 30 دقیقه استراحت در مطب به خانه بازگردید.

اگر خونریزی بینی بعد از برگشت به خانه اتفاق افتاد حتما به پزشک خود اطلاع بدهید تا دستورات لازم را به شما بگوید. همچنین اصلا نترسید و آرامش خود را حفظ کنید و از دراز کشیدن یا خم کردن سر خود خودداری کنید. کمپرس یخ را به آرامی بر روی بینی خود بگذارید و از نوشیدن مایعات گرم به شدت اجتناب کنید.  

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟

سوال بیشتر افرادی که می‌خواهند عمل بینی انجام دهند این است که آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟ کشیدن تامپون درد زیاد یا غیر قابل تحملی ندارد و کاملا لحظه‌ای است و جای هیچ نوع نگرانی وجود ندارد. همچنین به تازگی استفاده از تامپون‌های کوچکتر سبب راحتی کشیدن آن از بینی و بدون درد بودن این کار شده است.

بسیاری از جراحان قبل از در آوردن تامپون از بینی با چکاندن چندین قطره بی‌حس کننده درون مجاری بینی، بینی را بی‌حس می‌کنند تا انجام این کار کلا بدون درد صورت گیرد و فرد احساس ناخوشایندی نداشته باشد. بینی بعد از 5 دقیقه بی حسی می‌شود.

مراقبت‌های بعد از کشیدن تامپون

بعد از کشیدن تامپون باید به مراقبت‌های بعد از عمل بینی خود همچنان ادامه دهید. تا روند بهبودی شما ادامه داشته باشد و مشکلی ایجاد نشود. از جمله مراقبت های لازم بعد از کشیدن تامپون بینی عبارتند از:

  • به مدت سه هفته از فین کردن بینی خودداری کنید زیرا باعث خونریزی بینی می‌شود.
  • بعد از برداشتن تامپون بینی دستورالعمل‌های که پزشک برای شستشوی بینی شما داد است، رعایت کنید.
  • از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • داروهایی که پزشک تجویز کرده است سر زمآن مناسب خود مصرف کنید.
  • تغذیه مناسب داشته باشید و از خوردن غذاهای شور خودداری کنید.
  • در صورت ایجاد خونریزی و هر مشکل دیگر به پزشک خود اطلاع دهید.

گذاشتن تامپون در بینی مزایای زیادی از جمله جلوگیری از خونریزی و حفظ ساختار بینی دارد. بعد از گذاشتن تامپون نمی‌توانید با بینی نفس بکشید ولی نگران نباشید این حالت یک روز بیشر طول نخواهد کشید.

اشتراک گذاری مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌نمونه کارهای  واقعی جراحی سینه 

[ays_quiz id='2']