دکتر نرگس رزم آرا 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی استخوانی و توصیه های مرتبط با آن
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

جراحی بینی استخوانی و توصیه های مرتبط با آن

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

از مهمترین ملاک های جراحی بینی ساختار بینی است. جالب است بدانید که ساختار بینی براساس نوع پوست ارزیابی می شود. چنانچه پوست بینی نازک باشد و به راحتی بتوان استخوان و غضروف ها را لمس و مشاهده نمود؛ بینی استخوانی خواهد بود. جراحی بینی استخوانی نوعی از جراحی زیبایی است که هدف از انجام این جراحی رفع قوز بینی (برآمدگی روی تیغه بینی) و مشکلات بینی می باشد.

پوست بینی از به چند نوع بسیار نازک تا ضخیم تقسیم بندی می شود. اما نکته ای که بایستی به آن دقت شود این است که بینی های با پوست بسیار نازک برای جراحی بینی مناسب نخواهند بود زیرا تمامی تغییرات و ناهمواری ها را نشان خواهد داد لذا انجام این نوع از بینی ها نیازمند تکنیک خاص خود خواهد بود و هر جراح بینی قادر به انجام این جراحی نخواهد بود.

جراحی رینوپلاستی

ویژگی‌های بینی استخوانی

معمولا بینی‌های استخوانی از روی ظاهر آن‌ها، در نگاه اول مشخص هستند. به این معنا که بینی‌های استخوانی دارای قوز هستند و پوست پوشاننده استخوان و غضروف بینی، نازک است. همچنین از نظر بافتی، بافت استخوانی بینی باریک و بافت چربی نیز در آنها کم است. پره‌های بینی‌های استخوانی کوچک و باریک می‌باشند. شایان ذکر است مهم‌ترین  تفاوت بینی‌های استخوانی و غضروفی ضخامت پوست آنها میباشد. بینی‌های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف‌های آنها محدود می باشد.

روش انجام عمل بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی فرد کاملا بیهوش می‌شود و در طول عمل جراحی بینی هوشیاری ندارد. در طول جراحی، جراح پره‌های بینی را شکافته تا استخوان داخلی بینی فرد و غضروف آن را تغییر شکل دهد. در بینی‌های استخوانی، تغییر شکل استخوان و کوچکتر کردن بینی برای جراح، به نسبت بینی‌های گوشتی ساده­ تر است. هر چند شکل دهی نوک بینی با توجه به کم بودن حجم غضروف در بینی‌های استخوانی مشکل­ تر است. در برخی موارد، جراح از غضروف لاله‌ی گوش یا دنده‌ها، به منظور فرم‌دهی بهتر نوک بینی‌ بهره می‌برد.

با این حال جراحی بینی استخوانی مردان با زنان با توجه به خصیصه‌های جنسیتی و فاکتورهای اجتماعی قدری متفاوت است. جراحانی که تجربه کافی در عمل بینی‌های استخوانی در مردان دارند معمولا نوک بینی را در جراحی بیش از حد زاویه دار نمی‌سازند، زیرا باعث ایجاد ظاهری زنانه در مردان می شود. برخلاف این مورد در بینی‌های زنانه استخوانی، هدف جراح ایجاد ظرافت در چهره بانوان و ایجاد ظاهری ظریف برای فرد است. در نتیجه قوسی که جراح در بینی استخوانی زنانه ایجاد میکند با بینی آقایان متفاوت است.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی ترمیمی

اهداف جراحی بینی استخوانی در مردان

 • نوک بینی و تیغه بینی به شکل یکپارچه با زاویه ۹۰ تا ۱۰۵درجه
 • ظاهر بینی نباید به هیچ وجه سربالا و یا به اصطلاح خوکی‌شکل باشد.
 • نوک بینی مردانه نباید بیش از حد کروی یا استخوانی باشد و باید کاملا ظاهری قوی و مردانه داشته باشد.

نمونه جراحی زیبایی بینی دکتر نرگس رزم آرا 

اهداف جراحی بینی استخوانی در زنان

 • ظاهر بینی کوتاه و دارای قوس ملایم
 • نوک بینی اندکی از تیغه بینی بالاتر است.
 • ایجاد فرم صورت قلبی شکل در بانوان

تفاوت بینی استخوانی با گوشتی

پوست و فرم بینی می تواند نشان دهنده تفاوت میان نوع بینی ها باشد. بدین صورت که بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم، استخوان ضعیف و پهن می باشند در صورتی که بینی های استخوانی دارای پوستی بسیار نازک و استخوانی محکم می باشند و همین عامل می تواند بر تکنیک جراحی و حتی نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد.

تفاوت جراحی انحراف بینی با عمل زیبایی

افرادی که انحراف و کجی تیغه بینی را داشته باشند برای رفع و اصلاح انحراف بینی و مشکلات تنفسی همراه با آن انحراف اقدام به جراحی سپتوپلاستی نمایند که این جراحی با عمل زیبایی کاملا با یکدیگر متفاوت می باشند و دو جراحی است که می توان به صورت همزمان با تکنیک های مختلف انجام داد.

کوچک کردن بینی استخوانی بدون عمل

برخی از افراد از اعمال جراحی می ترسند و به همین علت در پی یافتن راه حلی برای برای کوچک کردن و رفع مشکلات بینی خود بدون جراحی هستند. به همین خاطر امروزه تبلیغات گسترده ای درباره جراحی بینی با لیزر رواج پیدا کرده است.

گفتنی است که جراحی بینی با لیزر یک روش کاملا غیر علمی است و تاثیری در نتیجه آن نخواهد داشت. به همین منظور بهترین و کاربردی ترین روش برای زیبایی و کوچک کردن بینی انجام جراحی رینوپلاستی می باشد.

آمادگی قبل از جراحی بینی استخوانی

آمادگی قبل از جراحی بینی در تمامی فرم های بینی یکسان خواهد بود و فرم بینی نمی تواند در این گونه توصیه ها تاثیر گذار باشد، اما آمادگی های قبل از جراحی بینی به صورت کلی عبارت است از:

 • به مدت هشت ساعت قبل از جراحی می بایست ناشتا باشید.
 • استحمام قبل از جراحی ضروری است زیرا به دلیل پانسمانی که روی بینی انجام می شود امکان شست و شو برای مدتی وجود ندارد.
 • قبل از جراحی بهتر است از لباس های گشاد و دکمه دار استفاده نمایید زیرا پس از جراحی راحت تر بتوانید لباس خود را تعویض کنید.
 • استعمال دخانیات به دلیل آنکه در روند بهبود تاثیر می گذارد و سبب تاخیر در بهبود زخم ها و نواحی جراحی شده می گردد بهتر است به مدت دو هفته قبل از جراحی قطع شود.
 • انجام آزمایشات پزشکی و ارائه آن پزشک ضروری خواهد بود.
 • در صورت مصرف هر نوع دارو و سابقه بیماری پزشک خود را مطلع سازید تا در صورت لزوم با داروی دیگر جایگزین و یا قطع گردد.
بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی در مشهد کیست و ویژگی های آن را بشناسید!

معاینه پیش از جراحی بینی استخوانی

انجام جلسات مشاوره و معاینه پیش از جراحی بسیار ضروری است و افراد بایستی قبل از آنکه اقدام به جراحی نمایند با جراح بینی خود مشورت نمایند تا مجرای تنفسی بررسی گردد. همچنین این نوع جلسات برای آنکه فرد بتواند تمامی انتظارات خود را بگویید و شرح حالی از سوابق بیماری خود بدهد لازم خواهد بود و می تواند در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد.

بیمار محور بودن جراح بینی

برگشت پذیری بینی استخوانی

یکی از رایج ترین سوالات متقاضیان در ارتباط با برگشت پذیری بینی استخوانی این است که آیا بازگشت شکل بینی به قبل از جراحی بینی امکان خواهد داشت؟

بایستی بدانید که امکان بازگشت بینی به حالت اولیه وجود نخواهد داشت زیرا در طول جراحی بخشی از غضروف و استخوان بینی تراشیده می شود و به همین خاطر امکان بازگشت وجود نخواهد داشت.

هرچند که موارد بسیاری چون عملکرد جراح بینی، نوع بینی و رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی در کسب نتیجه ایده آل نقش بسزایی دارند و بیمار باید به خوبی تمام نکات را رعایت کند تا نتیجه زیبایی از عمل بینی به دست آورد.

رایج ترین معایب قابل درمان با عمل بینی استخوانی

 • درمان انحراف بینی
 • بهبود شکستگی ساختار بینی
 • رفع قوز روی بینی

نمونه جراحی زیبایی بینی دکتر نرگس رزم آرا 

آیا دوران نقاهت عمل بینی استخوانی طولانی است؟

دوران نقاهت اعمال جراحی با توجه به نوع بینی متغییر نمی باشد و تمامی بینی ها پس از جراحی دوران نقاهت یکسانی خواهند داشت.

روش جراحی بینی استخوانی با توجه به فرم بینی متغیر است؟

روش های جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می گردد که انتخاب روش جراحی با توجه به صلاحدید جراح بینی و وضعیت بیمار مشخص می گردد.

عوارض جراحی بینی استخوانی

عوارض جراحی بینی استخوانی به دلیل ساختار و بافت و غضروف به نسبت جراحی بینی گوشتی بسیار کمتر خواهد بود. اما نکته ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که عوارض جراحی به دو دسته جانبی و جراحی تقسیم بندی می شود. در واقع عوارض جانبی در هر نوع جراحی ایجاد می شود این گونه عوارض همچون تورم و کبودی موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

اما عوارض جراحی به دلیل غیر متخصص بودن جراح اتفاق می افتد این عوارض شامل غیر قرینگی، مشکلات تنفسی و … می باشد. لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی حتما بایستی در انتخاب جراح بینی خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

توصیه ها و مراقبت های پزشکی پس از جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا نقش بسزایی در تعیین نتیجه جراحی بینی خواهد داشت. اما آنچه بایستی بدانید این است که مراقبت های پزشکی پس از هر جراحی تقریبا یکسان می باشد و نوع بینی در این مورد آنچنان تاثیر گذار نخواهد بود. اما مراقبت ها و توصیه های پس از جراحی بینی عبارت است از:

پس از جراحی بینی بایستی افراد از خم کردن بیش از حد سر خود به سمت پایین اجتناب ورزند و در زمان خوابیدن از چند بالشت برای زیر سر گذاشتن استفاده شود تا سر به نسبت اندام بدن بالاتر باشد.

بینی های استخوانی پوست نازکی دارند و همین امر سبب می گردد تا میزان کبودی در آن ها بیشتر باشد و به جهت کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس سرد به مدت چهل و هشت ساعت استفاده نمود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی فانتزی

نحوه چسب زدن بینی های استخوانی

برخی افراد می پندارند که نحوه چسب زدن بینی های استخوانی با گوشتی متفاوت می باشد، در صورتی که چنین نیست و نحوه چسب زدن بینی ها به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. اما تنها تفاوت که بین بینی های گوشتی و استخوانی وجود دارد این است که مدت زمان چسب زدن بینی های استخوانی به نسبت بینی های گوشتی حدود سه تا چهار هفته کمتر خواهد بود.

ماساژ پس از جراحی بینی استخوانی

ماساژ پس از جراحی بینی یکی از توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی است که توصیه می شود افراد که بینی های گوشتی دارند و همچنین تیغه بینی آن ها پهن و دارای انحراف هست آن را انجام دهد زیرا هدف از ماساژ بینی کاهش تورم و اصلاح فرم استخوان یا تیغه بینی می باشد.

اما نکته ای که در این بین بسیار حائز اهمیت می باشد این است که حتما بدون آموزش و هماهنگی با جراح خود به انجام ماساژ بینی نپردازید زیرا انجام نادرست می تواند تاثیر منفی بگذارد. شایان ذکر است، برای آشنایی با نحوه ماساژ پس از جراحی بینی بهتر است به مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی مراجعه نمایید تا با مشاهده ویدئویی در این خصوص با نحوه انجام ماساژ بینی آشنا شوید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

فاکتورهای متفاوتی بر تعیین هزینه جراحی بینی تاثیر می گذارد. به طور معمول هزینه جراحی براساس پیچیدگی مشکل بینی، میزان تغییرات استئوتومی در رینوپلاستی و میزان تجربه جراح بینی مشخص می گردد.

در حالت کلی، هزینه عمل بینی استخوانی را نمی توان قبل از معاینه و بررسی های لازم مشخص نمود به همین منظور جهت اطلاع هزینه های دقیق جراحی به جراح بینی مراجعه نمایید.

نتیجه جراحی بینی استخوانی بهتر است یا جراحی بینی گوشتی؟

عوامل بسیاری همچون نوع پوست، رعایت توصیه های پزشکی و جراح بینی بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار خواهد بود. نتیجه عمل بینی استخوانی به دلیل پوست نازک بینی به نسبت جراحی بینی گوشتی مطلوب تر خواهد بود، به دلیل آنکه پوست نازک بینی به نسبت پوست ضخیم قابلیت ارتجاعی داشته و به خوبی تغییرات اعمال شده در ساختار بینی را نشان می دهد.

درصد موفقیت عمل بینی استخوانی

درصد موفقیت عمل بینی با توجه به برخی عوامل همچون جراح و نوع بینی، پوست متغیر می باشد. اما آنچه تجربه نشان داده این است که درصد موفقیت عمل بینی به نسبت جراحی بینی گوشتی بیشتر خواهد بود.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

نتیجه جراحی بینی استخوانی با توجه به نوع ساختار و پوست آن به نسبت جراحی بینی گوشتی متفاوت می باشد اما نتیجه هر دو ساختار بینی رفع مشکلات و بهبودی فرد می باشد.

اما آنچه حائز اهمیت است اینکه بایستی واقع گرا باشید و جهت رفع مشکلات بینی انتظرات غیر واقع بینانه نداشته باشید و قبل از جراحی با پزشک خود مشورت نمایید تا در نهایت به نتیجه رضایت بخش دست یابید.

منابع:

www.mayoclinic.org

www.webmd.com

www.richardzoumalan.com

doctorrazmara

دکتر نرگس رزم آرا

فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از دانشگاه تهران | متخصص گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه مشهد | نفر اول آزمون دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۵ | دارای رتبه برتر بورد تخصصی

ساعات کاری مطب: روزهای زوج
ساعت 17 الی 19
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. علیرضا

  سلام خانم دکتر، بینی‌من استخونیه و می خوام‌فرم‌مردونه دماغم تغییر نکنه. تنفسم هم درست میشه بعدش؟

  پاسخ
  • دکتر نرگس رزم آرا

   سلام
   فرم بینی که در مردها ،مردانه طراحی می شود و اگر استخوانی باشد نتیجه خوب خواهد بود
   در مورد تنفس اگر به علت انحراف بینی باشد خوب می شود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک