مراقبت های بعد از جراحی بینی

دکتر نرگس رزم آرا فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیم صورت

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی از مهمترین عواملی است که در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت، لذا رعایت توصیه های پزشکی بسیار حائز اهمیت می باشد. هدف از رعایت توصیه های پزشکی پس از جراحی بینی تسریع روند بهبودی، کاهش درد، التهاب، تورم و آسوده طی شدن دوران نقاهت می باشد.

سرفه و عطسه از جمله رفتارهای است که به طور ناگهانی اتفاق می افتد و بسیاری از افراد نگران تاثیر منفی عطسه و سرفه هستند،  اما توصیه هایی برای عطسه و سرفه وجود دارد که رعایت آن ها احتمال هرگونه آسیب به بینی جراحی شده را به حداقل می رساند، که این توصیه ها عبارت است از:

در صورت داشتن آلرژی و حساسیت سعی نمایید پزشک را مطلع سازید تا با تجویز داورهای مناسب از بروز عطسه و سرفه ناشی از آلرژی بکاهید.

در زمان عطسه و سرفه سعی نمایید جلوی بینی خود نگه ندارید و با دهان باز عطسه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

ورزش بعد از جراحی بینی

شروع انجام فعالیت های ورزشی پس از جراحی بینی با توجه به نوع ورزش متفاوت خواهد بود، که در ادامه به شرح هر کدام از فعالیت های ورزشی می پردازیم. به طور معمول اکثریت جراحان بینی توصیه می کنند که بیماران به مدت شش هفته از فعالیت های ورزشی دور باشند.

انجام فعالیت های ورزشی سبک همانند پیاده روی پس از یک روز تا یک هفته بلامانع خواهد بود.

شروع انجام فعالیت های کششی همچون یوگا و دوین پس از یک ماه میسر است.

فعالیت های سنگین ورزشی همچون وزنه برداری حداقل پس از شش هفته قابل انجام خواهد بود.

بهترین زمان فعالیت های ورزشی همچون فوتبال، بسکتبال و یا ورزش های رزمی که احتمال تماس بینی در آن ها وجود خواهد داشت پس از هشت هفته خواهد بود.

ورزش بعد ازجراحی بینی

ورزش بعد ازجراحی بینی

عینک زدن بعد از جراحی بینی

اگر تهیه و استفاده از لنزهای تماسی برای بیمار مقدور باشد بهتر است شش تا هشت هفته از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده شود.

برخی از بیماران تمایلی به استفاده از لنزهای تماسی ندارد به همین دلیل جراح بینی به آن ها توصیه می کند که بعد از برداشتن اتل بینی، عینک را به پیشانی شان چسب بزنند تا فشار عینک بر روی بینی نباشد. به طور کلی بهتر است شش تا هشت هفته از عینک استفاده نشود.

 

عینک زدن بعد از جراحی بینی

عینک زدن بعد از جراحی بینی

تغذیه پس از جراحی بینی

 

 

رژیم غذایی نقش کلیدی در جراحی بینی ایفا می کند، هدف از تغذیه مناسب پس از جراحی بینی تسریع روند بهبودی، کاهش درد، التهاب و تورم است.

به طور معمول به بیماران توصیه می شود به مدت دو تا چهار ساعت پس از جراحی هیچ ماده خوراکی میل نکنند، زیرا اثرات داروی بیهوشی به طور کامل رفع نشده است و ممکن است منجر به تهوع و استفراغ  فرد شود. پس از این زمان می توان تغذیه را با نوشیدن آب میوه شروع نمایید.

برای نوشیدن مایعات دقت نمایید نی استفاده نکنید زیرا مکیدن باعث ایجاد فشار به بینی و منجر به درد می شود.

تغذیه مناسب در هفته اول پس از جراحی بینی

در هفته اول پس از جراحی بینی توصیه می شود از مواد غذایی نرم که احتیاج به جویدن ندارند استفاده نمایید. مواد غذایی همچون ماست، سوپ جو ولرم، سیب زمینی پخته، از غذای مطلوب پس از جراحی بینی خواهند بود.

همچنین در این دوره از مصرف مواد غذایی سفت و جویدنی همچون؛ سیب، هویج، کباب برگ، ته دیگ و … اجتناب ورزید زیرا جویدن منجر به فشار آوردن به بینی می شود.

اگر تمایل به خوردن ساندویچ را دارید، توصیه می شود به مدت دو هفته پس از جراحی از گاز زدن به ساندویچ اجتناب ورزید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی

محدودیت مصرف نمک و ادویه جات

نکته ای که در این دوران باید به آن دقت نمایید محدودیت در مصرف نمک می باشد، میزان بالای نمک در مواد غذایی به خصوص در غذاهای کنسروی و آماده باعث بدتر شدن تورم بینی می شود.

غذاهای حاوی ادویه زیاد و تند ممکن است باعث حساسیت و جوش های زیر پوستی شود، لذا در مصرف آن ها بایستی احتیاط نمایید.

محدودیت مصرف الکل و کافئین

مصرف نوشیدنی های کافئین همچون قهوه و نوشابه و نوشیدن الکل ممنوع است. الکل رقیق کننده خون بوده و احتمال خونریزی، لخته شدن خون، کبودی و تورم پس از جراحی را افزایش می دهد.

 

دکتر نرگس رزم آرا متخصص گوش و حلق و بینی فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت و بینی با استفاده از تکنیک های روز دنبا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد. جهت مشاوره با بهترین جراح پلاستیک صورت در مشهد می توانید با شماره ۰۵۱۳۸۵۵۵۹۵۹ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر نرگس رزم آرا مراجعه نمایید.

 

میوه های مناسب پس از جراحی بینی

بهترین میوه بعد از جراحی بینی آناناس است. آناناس حاوی آنزیمی بنام برولین است و سبب کاهش کبودی و التهاب می گردد و در نهایت روند بهبودی را تسریع می بخشد.

عصاره آناناس به صورت کپسول آناهیل عرضه می شود که در دوره پس از جراحی برای بیماران تجویز می شود.

در کل پس از جراحی بینی مصرف میوه و سبزیجات تازه، نوشیدنی های تازه و طبیعی بهترین توصیه رژیم غذایی است و با مصرف این مواد غذایی عوارض جراحی بینی به حداقل می رسد و دوره نقاهت کوتاهتری را طی خواهید نمود.

نحوه چسب زدن بینی

یکی از سوالات بسیار مطرح که برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می نمایند این است که پس از جراحی راینوپلاستی چه مدت احتیاج است تا از چسب بینی استفاده شود و نوع چسب بهتر است چگونه باشد و یا اینکه خود بیمار قابلیت تعویض چسب را دارد؟

نکته ای بسیار مهم که جالب است بدانید اینکه چسب هیچ تاثیری در فرمدهی و شکل دهی به بینی پس از جراحی ندارد و تنها به کاهش تورم کمک می نمایید به ویژه در افرادی که پوست ضخیم دارند توصیه می شود تا به مدت طولانی تر از چسب بینی استفاده نمایند.

عموما اسپلینت بینی پس از پنج تا هفت روز پس از جراحی برداشته می شود و بینی با چسب های ضد حساسیت و از نوع کاغذی چسب بینی زده می شود. پس از برداشتن اسپلینت بینی پوست بینی بایستی به صورت کامل با استفاده از پد الکل تمیز شود تا هیچ گونه چربی اضافی بر روی پوست باقی نماند.

در صورتی که فرد قصد زدن چسب بینی را دارد بهتر است پس از استحمام اقدام نمایید زیرا این امر سبب می شود تا منافذ بینی کاملا باز شود و چسب تاثیر بهتری داشته باشد و اما …

برای آموزش نحوه چسب زدن بینی توصیه می کنیم به مشاهده ویدئو آموزشی دکتر نرگس رزم آرا در این خصوص بپردازید.

 

دستورات پس از عمل جراحی پلاستیک بینی

توصیه های زیر را مطالعه نموده و بعد از جراحی زیبایی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه را از عمل بینی خود بگیرید.

 1. بعد از جراحی و انتقال بیمار از اتاق عمل به بخش، هر دو ساعت یک بار به مدت 20 دقیقه از کمپرس سرد ویا عینک سوئدی (ژله‌ای) بر روی گونه ها و اطراف چشم استفاده نمایید و این کار را تا 48 ساعت ادامه دهید. (کمپرس سرد را شب تا صبح روی صورت نگذارید).
 2. ترشحات خونابه ای از اطراف گاز بینی تا 72ساعت بعد از عمل طبیعی است.
 3. پس از جراحی در برخی افراد استفراغ و حتی استفراغ خونی ممکن است رخ دهد که جای نگرانی نیست و به علت اثرات داروهای بیهوشی میباشد
 4. پس از جراحی بینی ممکن است فرد با گلودرد مواجه شود که به علت قرارگیری لوله بیهوشی در گلو است
 5. داروهای تجویز شده را پس از هوشیاری کامل شروع به مصرف کنید و به طور منظم ادامه دهید.
 6.  تا 6 ساعت بعد از عمل چیزی میل نکنید. از روز دوم میتوانید از غذاهای نرم و میکس شده مثل سوپ،برنج کته ای ،گوشت مرغ پخته و فرنی استفاده کنید.
 7. روز عمل را در منزل استراحت کنید. هنگام استراحت به مدت یک هفته سر باید بالا تر از بدن قرار بگیرد (زاویه 30 تا 45 درجه) فردای بعد از عمل قدم زدن بلامانع است.
 8. روز بعد از عمل پانسمان زیر بینی را برداریدو با سرم شستشو و سرنگ داخل بینی را مرتب شستشو دهید (حداقل 5 تا 6 بار در روز).
 9.  تا یک هفته از خوردن غذاهای خیلی سفت یا نیازمند به جویدن زیاد (مانند ته دیگ و ساندویچ) خودداری شود.
 10. از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.
 11. از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.
 12. پس از عمل جراحی بینی و نیز هنگام برداشتن گچ و پانسمان، تورم تغییر رنگ و کبوده در بینی، چشم ها و لب بالا وجود خواهد داشت که طبیعی است و معمولاً در عرض دو تا سه هفته از بین می رود.
 13. به مدت یک هفته برای شستشور دندان ها از مسواک نرم استفاده شود و از دست کاری لب بالا نیز اجتناب شود.
 14.  از تماس آب با گچ (یا Splint) و چسب های روی گچ و زیر گچ جلوگیری شود.
 15.  به مدت یک هفته (تا زمان برداشتن گچ) می توانید سر خود را به سبک سالن های ارایشی بشویید طوری که اسپلینت بینی خیس نشود.
 16. حداقل یک هفته از پیراهن و بلوزهایی استفاده شود که دارای دکمه با شند و از ناحیه سر پوشیده نشود
 17. روز 5 -7 جهت برداشتن گچ بینی و کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید . قبل از مراجعه حتما استحمام کنید اما خودتان گچ بینی را برندارید. موقع مراجعه جهت کشیدن بخیه ها اب میوه (ساندیس-شکلات) همراهتان باشد.
 18.  به مدت 10 – 14 روز از مکالمات تلفنی طولانی خودداری کنید و صحبت هایتان را کوتاه کنید.
 19.  در هنگام عطسه ،با دهان باز عطسه کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 20. فعالیت اجتماعی روزمره، بعد از ده روز آغاز شود.
 21. تا یک هفته از خنده، گریه و حرکات شدید صورت اجتناب شود.
 22.  تا دو هفته از فین کردن محکم بینی اجتناب شود.
 23. گرفتگی بینی و آبریزش، معمولاً تا چند هفته بعد از جراحی وجود دارد.
 24. از ضربه به بینی جلوگیری شود.
 25. حداقل به مدت 2 ماه از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
 26. از استفاده از عینک (حداقل تا دو ماه) خودداری شود.
 27.  تا یک ماه از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 28. از فعالیت بدنی بیش از حد و انجام ورزش های سنگین تا یک ماه خودداری شود.
 29. حداقل به مدت یک ماه از شنا کردن اجتناب شود (شیرجه زدن تا 6 ماه ممنوع).
 30. از انجام ورزشهای توپی و رزمی تا 6 ماه خودداری کنید.
 31.  تا دو ماه از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای زیاد و نور مستقیم خورشید خودداری شود.
 32.  تا دو ماه بعد از عمل بینی از رفتن به سونا خودداری کنید.
 33.  تا دو هفته بعد از عمل رینوپلاستی دخانیات استعمال نکنید.
 34. مسافرت با هواپیما تا ده روز بعد از عمل خودداری کنید.
 35. بعد از عمل، بینی شما ورم خواهد داشت که از شدت ان در یک ماه اول کاسته میشود، ولی تا حدود 8-12 ماه ادامه خواهد داشت. فرم اصلی و نهایی آن با گذشت زمان مشخص می شود.
 36.  مراجعات شما بعد از عمل بینی: یک هفته بعد عمل برای برداشتن اتل بینی، سه هفته بعد از برداشتن اتل،یک ماه، سه ماه و نهایتا یک سال بعد عمل خواهد بود.

نکته آخر

راههای ارتباطی و شماره مشاوره در انتها نوشته شده است. در صورت بروزخونریزی شدید از بینی، تب بالا و … تماس بگیرید. شما می توانید سوالات متفرقه خود را در قسمت فرم سایت و یا از طریق تماس تلفنی با مطب از ما بپرسید.

راه های ارتباطی با دکتر نرگس رزم آرا:

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۵۵۵۹۵۹

اینستاگرام دکتر نرگس رزم آرا: doctorrazmara

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح بینی در مشهد مراجعه نمایید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 14 =

Call Now Button