جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش جهت بهبود شکل گوش ، موقعیت و تناسب گوش با سر و صورت انجام می شود.

جراحی زیبایی گوش به طور همزمان بر روی هر دو گوش یا تنها برای یک گوش قابل انجام است.

با اتوپلاستی علاوه بر بزرگسان برای کودکان نیز قابل انجام است زیرا قادر است عیب هایی که از زمان تولد در ساختار گوش وجود دارد را به طور کامل برطرف نماید.

عمل جراحی زیبایی گوش به منظور ایجاد تناسب در گوش و صورت کارایی دارد و منجربه نرمال یا طبیعی شدن فرم گوش می شود.

کاندید های مناسب اتوپلاستی

 • کسانی که گوش هایشان برجستگی زیادی دارد یا به اصطلاح عامیانه بیرون زده است.
 • افرادی که گوشهای بیش از حد بزرگ یا کوچکی دارند.
 • کودکان یا بزرگسلانی که دچار مشکلات مادرزادی در فرم گوش هستند.
 • کسانی که به دلیل حادثه یا عوامل دیگر دچار نقص در ظاهر گوش شده اند.
 • افرادی که گوش هایشان با یکدیگر متقارن نیست و در اصل به عدم تقارن گوش دچار هستند.
 • افرادی که لاله گوش هایشان بیش از اندازه بزرگ است.
 • کشتی گیران یا ورزشکارانی که به دلیل فعالیت های ورزشی دچار نقص در ظاهر گوش شده اند.

جراحی زیبایی گوش

مناسب ترین سن برای جراحی گوش کودکان

در سن ۵ الی ۶ سالگی ، گوش کودک روند طبیعی رشد خود را به طور کامل طی کرده و والدین می توانند جهت جراحی گوش کودک خود اقدام نمایند. در کودکان به دلیل داشتن غضروف گوش نرم تر و انعطاف پذیرتر ،امکان جراحی زیبایی گوش با تکنیک های کمتر تهاجمی با نتایج مطلوب تر و شانس برگشت پذیری کمتر وجود دارد. اما در بزرگسالان به ویژه آقایان ، به دلیل داشتن غضروف محکم تر و سفت تر در مقایسه با کودکان نتایج محدودتر و شانس بیشتری برای برگشت پذیری وجود دارد. هرچند که در اکثریت مواقع نتیجه حاصل از عمل زیبایی گوش، دائمی است و بیماران نباید نگران برگشت پذیری باشند.

نکاتی در مورد جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی بدون هیچ خطری و به صورت سرپایی انجام می شود در نتیجه نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست و دوران نقاهت در منزل سپری می شود. جراحی های زیبایی گوش برای تغییر شکل گوش هستند و تاثیری بر شنوایی ندارند . اتوپلاستی برای کودکانی که شکل گوش هایشان باعث کاهش اعتماد به نفس شان شده و همچنین برای بزرگسالان به لحاظ جنبه های زیبایی شناختی، گزینه مناسبی محسوب می شود.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 1. حداقل از دو هفته قبل از جراحی زیبایی گوش ، از مصرف دارو های ضد التهاب و ضد انعقاد خون همچون ایبوپروفن ، آسپرین و غیره خودداری نمایید ، چرا که این دارو ها ریسک خون ریزی در حین عمل را افزایش می دهند.
 2. در صورتی که سابقه بیماری و حساسیت دارویی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر در حال مصرف داروی به خصوصی هستید ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید ، چرا که ممکن است با دارو های بیهوشی تداخل داشته باشند و لازم به قطع مصرف آن ها باشد.
 3. از یک هفته قبل از جراحی زیبایی گوش ، استعمال دخانیات ممنوع می باشد. دخانیات حاوی نیکوتین بوده و موجب اختلال در اکسیژن رسانی به خون خواهد شد و ممکن است روند جراحی را با مشکل مواجه کند.
 4. استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل نیز باید از یک هفته قبل از جراحی گوش کنار گذاشته شود ، چرا که الکل موجب افزایش ادرار شده و به همین دلیل سبب کاهش آب بدن خواهد شد.
 5. شب قبل از عمل شام سبکی میل کنید و از ۸ ساعت قبل ، از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.
 6. پیش از عمل استحمام کنید.

جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

 • پس از اتوپلاستی مصرف دارو های خود را فراموش نکنید. هر یک از این دارو ها به منظور خاصی تجویز شده و استفاده به موقع از آن ها بسیار حائز اهمیت است.
 • تا دو هفته استفاده از دارو های رقیق کننده خون ممنوع می باشد.
 • بهتر است گوش ها به سمت بالا نگه داشته شوند و از خم شدن خودداری نمایید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید و سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید. همچنین به صورت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به روی گوش ها خودداری نمایید.
 • احساس درد پس از اتوپلاستی از عوارض طبیعی بوده و به تدریج برطرف خواهد شد. بیماران می توانند برای کنترل درد خود از دارو های مسکنی که پزشک تجویز کرده استفاده کنند.
 • با دهان باز عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • غالبا پس از یک هفته بیمار حدودا بهبود یافته و می تواند به کار های روزمره خود بپردازد. لازم به ذکر است انجام فعالیت های سنگین که موجب افزایش ضربان قلب افراد می شود ، همچون بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین ، ممنوع می باشد.
 • تا مدتی از شنا کردن پرهیز نمایید.
 • از رفتن به محل های پرتردد که امکان برخورد ضربه به گوش ها وجود دارد خودداری کنید.
 • چنانچه پس از جراحی زیبایی گوش ، ترشحات خونی از گوش خارج شد ، به جراح خود اطلاع دهید.
درباره دکتر رزم آرا

دکتر نرگس رزم آرا ، جراح و متخصص گوش حلق و بینی ، با انجام کلیه خدمات انواع جراحی بینی در مشهد ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی بینی استخوانی ، جراحی بینی ترمیمی و...

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button